• A-
  • A
  • A+

понеделник, 26 јуни 2017, 

Земјоделство

До 21 јули доставување барања за ИПАРД средства

До 21 јули доставување барања за ИПАРД средства

Скопје, 25 јуни 2017 (МИА) -  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот разво... повеќе...

 
Земјоделците бараат прогласување елементарна непогода за житарките

Земјоделците бараат прогласување елементарна непогода за житарките

Штип, 23 јуни 2017 (МИА) - Да се прогласи елементарна непогода за житните култури на територија на ц... повеќе...

Топлото време добредојдено за пролетните култури, ризично за виновата лоза

Топлото време добредојдено за пролетните култури, ризично за виновата лоза

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Топлото време ќе овозможи поволни услови за развој, пред се на пролетни... повеќе...

Николовски се сретна со словенечкиот амбасадор Јазбец

Николовски се сретна со словенечкиот амбасадор Јазбец

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Да се интензивира соработката меѓу Македонија и Словенија договорија де... повеќе...

Николовски: Од вторник се очекува да продолжи исплатата на субвенциите

Николовски: Од вторник се очекува да продолжи исплатата на субвенциите

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Во вторник идната недела се очекува да продолжи исплатата на субвенциит... повеќе...

До 21 јули пролонгиран рокот за доставување барања за ИПАРД средства

До 21 јули пролонгиран рокот за доставување барања за ИПАРД средства

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) -  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот разво... повеќе...

Николовски се сретна со претставници на германската банка КfW

Николовски се сретна со претставници на германската банка КfW

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски... повеќе...

Средба на министерот Николовски со претставници од Делегацијата на ЕУ

Средба на министерот Николовски со претставници од Делегацијата на ЕУ

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Министерот Љупчо Николовски на денешната средба со претставниците од Де... повеќе...

Пролетниот мраз ги намали приносите на мед во Кочанско

Пролетниот мраз ги намали приносите на мед во Кочанско

Кочани, 22 јуни 2017 (МИА) - Временските неприлики  присутни во кочанскиот регион во изминатите месе... повеќе...

Николовски: Правиме вончовечки напори за решавање на проблемите

Николовски: Правиме вончовечки напори за решавање на проблемите

Росоман, 21 јуни 2017 (МИА) - Не смееме да се служиме со лажни информации и манипулации, тука сме да... повеќе...

Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 2017“ од недела во Струмица

Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 2017“ од недела во Струмица

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Преку 200 учесници, готвачи, судии и почесни гости ќе присуствуваат на ... повеќе...

Втор ден протести на производителите на праски во Росоман

Втор ден протести на производителите на праски во Росоман

Росоман, 21 јуни 2017 (МИА) - Производителите на праски во Росоман денеска повторно, со исфрлање пра... повеќе...

Дополнителна субвенција за решавање на проблемот со праските

Дополнителна субвенција за решавање на проблемот со праските

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Дополнителна субвенција од шест денари за килограм праски што ќе бидат ... повеќе...

Средба на министерот Николовски со синдикатот на УПОЗ

Средба на министерот Николовски со синдикатот на УПОЗ

Скопје, 20 јуни 2017 (МИА) - Да почне постапката за дефинирање и потпишување на Колективниот договор... повеќе...

Овоштарите го блокираа патот Градско-Прилеп

Овоштарите го блокираа патот Градско-Прилеп

Росоман, 20 јуни 2017 (МИА) - Еден час траеше блокадата на регионалниот пат Градско - Прилеп кај Рос... повеќе...

Акумулацијата Беровско Езеро со доволно вода за летниот период

Акумулацијата Беровско Езеро со доволно вода за летниот период

Берово, 19 јуни 2017 (МИА) - Акумулацијата Беровско Езеро за летниот период ќе има доволно вода за с... повеќе...

Започна жетвата на јачменот во Кочанско

Започна жетвата на јачменот во Кочанско

Кочани, 19 јуни 2017 (МИА) - Во Кочанско започна жетвата на житните култури. Земјоделците  од селата... повеќе...

Мозаик

Ексхумација на посмртните останки на шпанскиот сликар Салвадор Дали

Судот во Мадрид нареди да се изврши ексхумација на...

Метеоролог „оддуван“ во живо (видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дере...

Природна ванила се помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминат...

НАСА ја демантира Гвинет Палтроу

Актерката Гвинет Палтроу е сопственичка на Интерне...

Сиена Милер бара актерките да бидат повеќе платени од нивните машки колеги

Холивудската актерка Сиена Милер се осврна на родо...