• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Здравство

Донирано ново санитетско возило за Општата болница во Кавадарци

Донирано ново санитетско возило за Општата болница во Кавадарци

Кавадарци, 11 декември 2017 (МИА) - Општата болница во Кавадарци доби ново санитетско возило со комп... повеќе...

 
Дваесет лица од Крани и Арвати со ентероколит, извршен надзор, водата за пиење забранета

Дваесет лица од Крани и Арвати со ентероколит, извршен надзор, водата за пиење забранета

Скопје, 8 декември 2017 (МИА) - Дваесет лица од ресенските села Крани и Арвати побарале лекарска пом... повеќе...

Деветмина каснати од куче побарале лекарска помош на Инфективната клиника

Деветмина каснати од куче побарале лекарска помош на Инфективната клиника

Скопје, 8 декември 2017 (МИА) - На Клиниката за инфективни болести девет лица побарале лекарска помо... повеќе...

Достапни документи и информации од јавен карактер на веб страната на МЗ за поголема транспарентност и отчетност

Достапни документи и информации од јавен карактер на веб страната на МЗ за поголема транспарентност и отчетност

Скопје, 8 декември 2017 (МИА) - На веб страницата на Министерството за здравство првпат се објавени ... повеќе...

Во Штип симпозиум за традиционална кинеска медицина

Во Штип симпозиум за традиционална кинеска медицина

Штип, 6 декември 2017 (МИА) - Македонија во Југоисточна Европа е лидер во користење здравствени услу... повеќе...

Симпозиум за традиционална кинеска медицина на Факултетот за медицински науки во Штип

Симпозиум за традиционална кинеска медицина на Факултетот за медицински науки во Штип

Скопје, 6 декември 2017 (МИА) -  Прв интернационален симпозиум за традиционална кинеска медицина на ... повеќе...

Прием за децата со посебни потреби во општина Делчево

Прием за децата со посебни потреби во општина Делчево

Делчево, 4 декември 2017 (МИА) - Во кабинетот на градначалникот на Делчево, Горан Трајковски, беше о... повеќе...

Бeсплатни очни прегледи за основците во Карпош

Бeсплатни очни прегледи за основците во Карпош

Скопје, 4 декември 2017 (МИА) - Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев денеска го презенти... повеќе...

Кочубовски: Акциски план за подготвеност и одговор при кризни и итни состојби и катастрофи

Кочубовски: Акциски план за подготвеност и одговор при кризни и итни состојби и катастрофи

Скопје, 4 декември 2017 (МИА) - Институтот за јавно здравје е подготвен и има Акциски план за одгово... повеќе...

Трите повредени лица во пожарот во Пржино во стабилна состојба

Трите повредени лица во пожарот во Пржино во стабилна состојба

Скопје, 2 декември 2017 (МИА) - Трите лица кои вдишаа чад во вчерашниот пожар во скопската населба П... повеќе...

Во Македонија 39 пријави за ново регистрирани случаи на ХИВ/СИДА

Во Македонија 39 пријави за ново регистрирани случаи на ХИВ/СИДА

Скопје, 1 декември 2017 (МИА) - Заклучно со денешниот ден во Македонија има 39 пријави за новорегист... повеќе...

Во Прилеп одбележан Меѓународниот ден за борба против СИДА

Во Прилеп одбележан Меѓународниот ден за борба против СИДА

Прилеп, 1 декември 2017 (МИА) - Со предавање во училиштата и делење пропаганден материјал и презерва... повеќе...

Чакаровски: Повлечени се лековите од паралелниот увоз од трети земји

Чакаровски: Повлечени се лековите од паралелниот увоз од трети земји

Скопје, 1 декември 2017 (МИА) – Дозволете институциите да работат врз случајот, а сите спорни лекови... повеќе...

На Фармацевтскиот факултет во Скопје одбележан Светскиот ден за борба против СИДА

На Фармацевтскиот факултет во Скопје одбележан Светскиот ден за борба против СИДА

Скопје, 1 декември 2017 (МИА) - Студентите од Фармацевтскиот факултет при УКИМ-Скопје со пригодна пр... повеќе...

Во Штип трибина за подигнување на свеста кај ромската популација за превентивна здравствена заштита

Во Штип трибина за подигнување на свеста кај ромската популација за превентивна здравствена заштита

Штип, 28 ноември 2017 (МИА) - Ослободување или минимално плаќање партиципација за сите социјално заг... повеќе...

Нема контрола на лековите од паралелен увоз од трети земји, Народниот правобранител бара законски измени

Нема контрола на лековите од паралелен увоз од трети земји, Народниот правобранител бара законски измени

Скопје, 28 ноември 2017 (МИА) - Народниот правобранител има поднесено иницијатива до Владата за изме... повеќе...

Во општата болница во Кавадарци отворена амбуланта за дигестивна ендоскопија

Во општата болница во Кавадарци отворена амбуланта за дигестивна ендоскопија

Кавадарци, 28 ноември 2017 (МИА) - Во кавадаречката Општа болница денеска беше отворена една потполн... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...