• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Екологија

Темелковски-Макрадули: Потребно е решение за загадувањето од Охис

Темелковски-Макрадули: Потребно е решение за загадувањето од Охис

Скопје, 12 декември 2017 (МИА) - Справување со ризиците од аерозагадувањето и управување со разните ... повеќе...

 
Се ограничува работата на печката за медицински отпад на Дрисла

Се ограничува работата на печката за медицински отпад на Дрисла

Скопје, 12 декември 2017 (МИА) - Решение за ограничување на работата на печката за медицински отпад ... повеќе...

„Спас за нас“ најави кивични пријави за концесиите за минерални суровини

„Спас за нас“ најави кивични пријави за концесиите за минерални суровини

Скопје, 11 декември 2017 (МИА) - Кривични пријави за повеќе лица поврзани со издавањето концесии за ... повеќе...

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина

Скопје, 11 декември 2017 (МИА) - Граѓанската иницијатива „О2 Коалиција за чист воздух“ бара Владата ... повеќе...

Министерот Дураки се сретна со италијанскиот амбасадор Ромео

Министерот Дураки се сретна со италијанскиот амбасадор Ромео

Скопје, 11 декември 2017 (МИА) - Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки д... повеќе...

Загаден воздухот во Скопје, од попладне се очекува расчистување

Загаден воздухот во Скопје, од попладне се очекува расчистување

Скопје, 9 декември 2017 (МИА) - Воздухот во Скопје утрово загаден. Концентрациите на ПМ10 честичките... повеќе...

Балканскиот рис ставен во Бернската конвенција како критично загрозено животно

Балканскиот рис ставен во Бернската конвенција како критично загрозено животно

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) - Во рамки на 37-та средба на постојаниот Комитет на Бернската Конвенц... повеќе...

Средба на министерот Дураки со унгарскиот амбасадор Дукс

Средба на министерот Дураки со унгарскиот амбасадор Дукс

Скопје, 6 декември 2017 (МИА) - Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки де... повеќе...

Родова еднаквост во справување со климатските ризици

Родова еднаквост во справување со климатските ризици

Скопје, 5 декември 2017 (МИА) - Предизвиците и можностите за улогата на жените и мажите во соочување... повеќе...

Национална конференција за правичен пристап до вода

Национална конференција за правичен пристап до вода

Скопје, 4 декември 2017 (МИА) -  Национална конференција на тема „Правичен пристап до вода и санитац... повеќе...

Во сабота акција за чистење на Маврово од отпадоци

Во сабота акција за чистење на Маврово од отпадоци

Гостивар, 30 ноември 2017 (МИА) - Здружението „Гоу Грин“ и Ски-центар „Заре Лазаревски“ во сабота ќе... повеќе...

Форум за имплементација на Европската конвенција за предел

Форум за имплементација на Европската конвенција за предел

Скопје, 29 ноември 2017 (МИА) - Во ЕУ Инфо центарот во Скопје денеска ќе се одржи форум на тема „Пре... повеќе...

Потпишани договори за намалување на ризикот од поплави во полошко и подобрување на системот за рано известување

Потпишани договори за намалување на ризикот од поплави во полошко и подобрување на системот за рано известување

Тетово, 27 ноември 2017 (МИА) - Градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи денеска на Попова Ш... повеќе...

Промоција на проектот „Намалување на ризикот од поплави во Полошкиот регион“

Промоција на проектот „Намалување на ризикот од поплави во Полошкиот регион“

Скопје, 27 ноември 2017 (МИА) - Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки де... повеќе...

Канти за пепел до контејнерите во Кавадарци за да се намали загадувањето

Канти за пепел до контејнерите во Кавадарци за да се намали загадувањето

Кавадарци, 26 ноември 2017 (МИА) - Канти за пепел се поставени до сите контејнери во Кавадарци, со ц... повеќе...

Акција за расчистување на дивата депонија на влезот од кумановската населба Перо Чичо

Акција за расчистување на дивата депонија на влезот од кумановската населба Перо Чичо

Куманово, 25 ноември 2017 (МИА) - Општина Куманово во соработка со јавните претпријатија „Чистота и ... повеќе...

Коалиција О2: Досега најмал буџет за заштита на животната средина

Коалиција О2: Досега најмал буџет за заштита на животната средина

Скопје, 24 ноември 2017 (МИА) - Само 0,4 проценти од буџетот за 2018 година се одвоени за заштита на... повеќе...

Мозаик

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...

Објавени номинациите за Златен глобус

Во Лос Анџелес синоќа беа објавени номинациите за ...