• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 октомври 2017, 

Финансии

Граѓаните најмногу земаат потрошувачки и станбени кредити

Граѓаните најмногу земаат потрошувачки и станбени кредити

Скопје, 21 октомври 2017 (МИА) - Вкупното кредитирање на фирмите и на граѓаните во септември е намал... повеќе...

 
Депозитите во септември намалени за 0,5 отсто, на годишно ниво зголемени за шест проценти

Депозитите во септември намалени за 0,5 отсто, на годишно ниво зголемени за шест проценти

Скопје, 21 октомври 2017 (МИА) - Вкупните депозити во банките во септември бележат пад од 0,5%, но н... повеќе...

Октомвриската проекција на Светска банка за раст на БДП во Македонија е 1,5 проценти

Октомвриската проекција на Светска банка за раст на БДП во Македонија е 1,5 проценти

Скопје, 20 октомври 2017 (МИА) - Најновата проекција на Светска банка за растот на македонската екон... повеќе...

Тевдовски: Позитивни трендови за македонската економија на глобалните пазари

Тевдовски: Позитивни трендови за македонската економија на глобалните пазари

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Македонската економија во текот на следната година ќе забележи пови... повеќе...

Тевдовски: Буџетскиот дефицит за 2018 година ќе биде помал од сегашниот

Тевдовски: Буџетскиот дефицит за 2018 година ќе биде помал од сегашниот

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Владата планира да го намали буџетскиот дефицит за 2018 година под ... повеќе...

Тевдовски за Блумберг: Позитивни трендови за македонската економија на глобалните пазари

Тевдовски за Блумберг: Позитивни трендови за македонската економија на глобалните пазари

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Македонската економија во текот на следната година ќе забележи пови... повеќе...

Видео пораки по повод Светскиот ден на искоренување на сиромаштијата

Видео пораки по повод Светскиот ден на искоренување на сиромаштијата

Скојпе, 17 октомври 2017 (МИА) - Светската банка по повод 17 - октомври Меѓународниот ден посветен н... повеќе...

Растечки и гарантирани каматни стапки за денарски депозити до 36 месеци

Растечки и гарантирани каматни стапки за денарски депозити до 36 месеци

Скопје, 16 октомври 2017 (МИА) - Традиционално во октомври, месецот на штедење, Охридска банка Сосие... повеќе...

Царина: Запленети над 16 илјади фунти, цигари, фалсификати

Скопје, 16 октомври 2017  Во текот на минатата недела се откриени неколку обиди за криумчарење на р... повеќе...

Тевдовски: Активно работиме за поврзување на домашни и странски фирми

Тевдовски: Активно работиме за поврзување на домашни и странски фирми

Скопје, 16 октомври 2017 (МИА) - Транспарентниот и чесен пристап на Владата, како и приближувањето к... повеќе...

Тевдовски: Македонската економија ќе закрепнува и ќе оди напред

Тевдовски: Македонската економија ќе закрепнува и ќе оди напред

Вашингтон, 14 октомври 2017 (МИА) - Политичката нестабилност влијаеше за намалениот економски раст, ... повеќе...

НБРМ: Градежниот сектор и трговијата со поволни движења во третиот квартал

НБРМ: Градежниот сектор и трговијата со поволни движења во третиот квартал

Скопје, 12 октомври 2017 (МИА) - Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на РМ... повеќе...

Тевдовски: Зголемувањето на минималната плата се исплаќа согласно донесениот закон

Тевдовски: Зголемувањето на минималната плата се исплаќа согласно донесениот закон

Штип, 10 октомври 2017 (МИА) -  Минималната плата се исплаќа согласно донесениот Закон, а одредени и... повеќе...

МФ: Минималната плата се исплаќа согласно законот и барањата од буџетските корисници

МФ: Минималната плата се исплаќа согласно законот и барањата од буџетските корисници

Скопје, 10 октомври 2017 (МИА) - Министерството за финансии денеска соопшти дека исплатата на минима... повеќе...

НБРМ пушти во оптек четири нови ковани пари за колекционерски цели

НБРМ пушти во оптек четири нови ковани пари за колекционерски цели

Скопје, 6 октомври 2017 (МИА) - Народната банка на Република Македонија издаде и пушти во оптек чети... повеќе...

Тевдовски: Повратот на ДДВ сериозно се враќа без фаворизирање фирми

Тевдовски: Повратот на ДДВ сериозно се враќа без фаворизирање фирми

Делчево, 6 октомври 2017 (МИА) - Повратот на ДДВ сериозно се исплаќа во фримите се вбризгува ликви... повеќе...

УЈП нема да доставува решенија за радиодифузна такса

УЈП нема да доставува решенија за радиодифузна такса

Скопје, 4 октомври 2017 (МИА) - Управата за јавни приходи информира дека ќе престане да доставува ре... повеќе...

Мозаик

Плачев додека го читав сценариото за последната епизода од „Игра на престолите“

Популарниот актер Кит Харингтон изјави дека заплак...

Писмо пронајдено на загинат патник од Титаник продадено за 140.000 евра

Писмо пронајдено кај еден од загинатите патници на...

Поранешни претседатели на САД собираа пари за жртвите на ураганите Харви и Ирма

Сите живи поранешни претседатели на САД Џими Карте...

Жителите на Карлсруе во потрага по „чудовиштето“ што им ги напаѓа лебедите

Локалните власти во германскиот град Карлсруе реши...

Трамп следната недела ќе ги објави документите за убиството на Кенеди

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нај...