• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Тикер

Пуџдемон ќе објави независност ако Мадрид ја замрзне автономијата на Каталонија

Пуџдемон ќе објави независност ако Мадрид ја замрзне автономијата на Каталонија

Барселона, 18 октомври 2017 (МИА) - Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пуџдемон најави дека... повеќе...

 
Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) -  Горан Грујевски и Никола Бошковски , двајцата поранешни началници ... повеќе...

Тројца министри и многу пратеници ќе учествуваат на косовските локални избори

Тројца министри и многу пратеници ќе учествуваат на косовските локални избори

Приштина, 18 октомври 2017 (МИА) – На престојните локални избори, што в недела ќе се одржат во Косов... повеќе...

Брнабиќ: „Лекс Агрокор“ нема да важи за Србија

Брнабиќ: „Лекс Агрокор“ нема да важи за Србија

Белград, 18 октомври 2017 (МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва изјави дека „Lex Agrokor“ -... повеќе...

ЛИ2017/ ДИК го усвои Извештајот за приговорите,  ќе се разгледуваат од утре

ЛИ2017/ ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените... повеќе...

„Додека Данте спие“ од Силвија Митевска објавена во Италија

„Додека Данте спие“ од Силвија Митевска објавена во Италија

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Во издание на издавачката куќа „Беса Саленто“’ од Италија излезе од... повеќе...

ЛИ/2017/Се официјализира коалицијата Алијансата за Албанците и БЕСА

ЛИ/2017/Се официјализира коалицијата Алијансата за Албанците и БЕСА

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Алијансата за Албанците и Движењето Беса потпишаа договор за коалиц... повеќе...

Судот во Загреб му изрече притвор на Ивица Тодориќ

Судот во Загреб му изрече притвор на Ивица Тодориќ

Загреб, 18 октомври 2017 (МИА) - Судот во Загреб денеска во отсуство му изрече мерка притвор на Ивиц... повеќе...

Ципрас се сретна во американскиот потпретседател Пенс

Ципрас се сретна во американскиот потпретседател Пенс

Вашингтон, 18 октомври 2017 (МИА) - Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска во Белата куќа се... повеќе...

Словенија предложи формирање комисија за демаркација на границата со Хрватска

Словенија предложи формирање комисија за демаркација на границата со Хрватска

Љубљана, 18 октомври 2017 (МИА) - Словенечкиот премиер Миро Церар испрати писмо до својот хрватски к... повеќе...

Кривичниот суд ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“

Кривичниот суд ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство го примило известувањето од скопск... повеќе...

Германија ја стопира обуката на пешмергите во Ирачки Курдистан

Германија ја стопира обуката на пешмергите во Ирачки Курдистан

Берлин, 18 октомври 2017 (МИА) - Германија ќе ја стопира својата мисија за обука на пешмергите во се... повеќе...

Поради штрајк на грчките цариници утре затворена границата со Грција

Поради штрајк на грчките цариници утре затворена границата со Грција

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) -Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сооб... повеќе...

Вулин ги повика косовските Срби да гласаат за Српската лист

Вулин ги повика косовските Срби да гласаат за Српската лист

Прштина, 18 октомври 2017 (МИА) - Српскиот министер за одбрана Александар Вулин денеска ги повика Ср... повеќе...

Меркел на Самитот на ЕУ ќе предложи намалување на претпристапната помош за Турција

Меркел на Самитот на ЕУ ќе предложи намалување на претпристапната помош за Турција

Берлин, 18 октомври 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел на претсојниот Самит на Европс... повеќе...

Фазлиу: Македонија ќе ја искористи секоја шанса во процесот на интеграција во ЕУ

Фазлиу: Македонија ќе ја искористи секоја шанса во процесот на интеграција во ЕУ

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу на Регионалниот Фору... повеќе...

Судири меѓу демонстранти и полицијата во Киев

Судири меѓу демонстранти и полицијата во Киев

Киев, 18 октомври 2017 (МИА) - Демонстрантите, кои организираат протести со барање да се стави крај ... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...