• A-
  • A
  • A+

петок, 26 мај 2017, 

Тикер

Делегација на ПССЕ ќе допатува во посета на Албанија пред изборите

Делегација на ПССЕ ќе допатува во посета на Албанија пред изборите

Тирана, 26 мај 2017 (МИА) - Делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), сост... повеќе...

 
Заев: Не можам да претпоставам дали владата ќе биде предложена до понеделник

Заев: Не можам да претпоставам дали владата ќе биде предложена до понеделник

Скопје, 26 мај 2017 (МИА) - Лидерот на СДСМ Зоран Заев не верува дека до крајот на денов или, пак, у... повеќе...

Двајца руски дипломати ќе бидат протерани од Естонија

Двајца руски дипломати ќе бидат протерани од Естонија

Талин, 26 мај 2017 (МИА) - Генералниот конзул на Руската Федерација во естонскиот град Нарва, Дмитри... повеќе...

Дел од српските опозициски партии ја бојкотираат работата на Собранието

Дел од српските опозициски партии ја бојкотираат работата на Собранието

Белград, 26 мај 2017 (МИА) - Лидерот на српската опозициска партија Доста беше (ДЈБ), Саша Радуловиќ... повеќе...

ИД ја префрли командата во ирачкиот регион Ел Хуејџа

ИД ја префрли командата во ирачкиот регион Ел Хуејџа

Багдад, 26 мај 2017 (МИА) - Командата на терористичката група Исламска држава (ИД) формира нов штаб ... повеќе...

Поништени решенија на директорот на Државниот инспекторат за локална самоуправа

Поништени решенија на директорот на Државниот инспекторат за локална самоуправа

Скопје, 26 мај 2017 (МИА) - Министерката за локална самоуправа Ширет Елези врз основа на Законот за ... повеќе...

Лутфиу на свеченост за дипломирањето на 13-тата генерација на Штуловиот универзитет

Лутфиу на свеченост за дипломирањето на 13-тата генерација на Штуловиот универзитет

Скопје, 26 мај 2017 (МИА) - Министерот за образование и наука  Пиштар Лутфиу учествуваше на свеченос... повеќе...

Г-7 ќе им помогне на сиромашните земји со цел да се спречи миграцијата

Г-7 ќе им помогне на сиромашните земји со цел да се спречи миграцијата

Таормина, 26 мај 2017 (МИА) - Лидерите на земјите од Г-7 се договорија да им помогнат на земјите од ... повеќе...

За лидерите на Г-7 акробации на небо и протести на земја

За лидерите на Г-7 акробации на небо и протести на земја

Таорима, 26 мај 2017 (МИА) - Додека акробатската екипа на италијанското Воено воздухопловство „Фрече... повеќе...

Над 90 загинати во поплави во Шри Ланка

Над 90 загинати во поплави во Шри Ланка

Коломбо, 26 мај 2017 (МИА) - Најмалку 91 лице загинаа, а околу 110 се водат како исчезнати при попла... повеќе...

Најмалку 106 загинати во серија напади во сирискиот град Мајадин

Најмалку 106 загинати во серија напади во сирискиот град Мајадин

Бејрут, 26 мај 2017 (МИА) - Најмалку 106 цивили, меѓу кои и 42 деца, се убиени во воздушни напади во... повеќе...

Иванов по средбата со папата Франциск: Унапредување на соработката меѓу Македонија и Ватикан

Иванов по средбата со папата Франциск: Унапредување на соработката меѓу Македонија и Ватикан

Скопје, 26 мај 2017 (МИА) - Унапредување на соработката меѓу Република Македонија и Ватикан, предизв... повеќе...

Британската војска ги обезбедува нуклеарките во Шкотска, но ја нема по градовите

Британската војска ги обезбедува нуклеарките во Шкотска, но ја нема по градовите

Единбург, 26 мај 2017 (МИА) - Припадниците на британската армија ќе ги обезбедуваат нуклеарните цент... повеќе...

Тилерсон: САД ја преземаат одговорноста за протекувањето на информациите

Тилерсон: САД ја преземаат одговорноста за протекувањето на информациите

Лондон, 26 мај 2017 (МИА) - Американската Влада презема целосна одговорност за протекувањето на инфо... повеќе...

Новинар казнет поради откривање на идентитетот на напаѓачите на „Шарли Ебдо“

Новинар казнет поради откривање на идентитетот на напаѓачите на „Шарли Ебдо“

Париз, 26 мај 2017 (МИА) - Апелацискиот суд во Париз денеска ја потврди пресудата со која контроверз... повеќе...

Жители на Мосул ги отфрлаат резултатите од истрагата на американскиот воздушен напад

Жители на Мосул ги отфрлаат резултатите од истрагата на американскиот воздушен напад

Мосул, 26 мај 2017 (МИА) - Неколку жители на кварт во ирачкиот град Мосул, кој беше мета на американ... повеќе...

Николиќ: Се надевам дека Србија и Република Српска ќе бидат едно

Николиќ: Се надевам дека Србија и Република Српска ќе бидат едно

Белград, 26 мај 2017 (МИА) - Српскиот претседател во заминување Томислав Николиќ денеска изјави дека... повеќе...