• A-
  • A
  • A+

понеделник, 26 јуни 2017, 

Последни вести

На Кипар ќе се гради „најголемото казино во Европа“

На Кипар ќе се гради „најголемото казино во Европа“

Никозија, 26 јуни 2017 (МИА) - Кипар потпиша договор со конзорциум со учество на Мелко Интернешанл, ... повеќе...

 
Тереза Меј: Европејците ќе може да останат во Британија и по Брегзит

Тереза Меј: Европејците ќе може да останат во Британија и по Брегзит

Лондон, 26 јуни 2017 (МИА) - Британскиот премиер Тереза Меј изјави денеска дека државјаните од земји... повеќе...

Првпат исплови најголемиот британски носач на авиони „Кралица Елизабета“

Првпат исплови најголемиот британски носач на авиони „Кралица Елизабета“

Единбург, 26 јуни 2017 (МИА) - Најголемиот воен брод и носач на авиони „Кралица Елизабета“ денеска п... повеќе...

Откриени десет нови масовни гробници во Конго

Откриени десет нови масовни гробници во Конго

Киншаса, 26 јуни 2017 (МИА) - Властите во Конго открија десет нови масовни гробници во регионот во к... повеќе...

Ослободен шведски државјанин кој беше киднапиран од Ал Каеда пред шест години

Ослободен шведски државјанин кој беше киднапиран од Ал Каеда пред шест години

Стокхолм, 26 јуни 2017 (МИА) - Шведскиот државјанин Јохан Густавсон ( 42), кој се наоѓаше во заточен... повеќе...

Врховниот суд му дозволи на Трамп да ја примени забраната за патување во САД

Врховниот суд му дозволи на Трамп да ја примени забраната за патување во САД

Вашингтон, 26 јуни 2017 (МИА) - Врховниот суд ќе и дозволи на администрацијата на американскиот прет... повеќе...

Средба Хан - Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи  од интерес за граѓаните

Средба Хан - Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи од интерес за граѓаните

Скопје, 26 јуни 2017 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со членовите на Извршниот к... повеќе...

Најтопло во Демир Капија, нестабилно во Скопско, Полог, Мариовско и Куманово

Најтопло во Демир Капија, нестабилно во Скопско, Полог, Мариовско и Куманово

Скопје, 26 јуни 2017 (МИА) - Во Демир Капија денеска беше најтопло, а северниот дел од скопската кот... повеќе...

Четкар на џез фестивал во Тајланд

Четкар на џез фестивал во Тајланд

Скопје, 26 јуни 2017 (МИА) - Македонскиот џез/соул/фанк музичар Владимир Четкар настапи на најпопула... повеќе...

Турските националисти бараат продолжување на вонредната состојба во земјата

Турските националисти бараат продолжување на вонредната состојба во земјата

Анкара, 26 јуни 2017 (МИА) - Лидерот на Партијата за национално дејствување, Девлет Бахчели изјав... повеќе...

Хан: Сите одговорни актери да се сконцентрираат на задачите што претстојат (ДПЛ)

Хан: Сите одговорни актери да се сконцентрираат на задачите што претстојат (ДПЛ)

Скопје, 26 јуни 2017 (МИА) - После сите настани што ги посведочив во оваа земја, драго ми е што можа... повеќе...

Заврши изградбата на најголемата џамија во Киргистан

Заврши изградбата на најголемата џамија во Киргистан

Бишкек, 26 јуни 2017 (МИА) - Турската Дирекција за религиозни прашања ја заврши изградбата на најгол... повеќе...

Хан: Сите одговорни актери да се сконцентрираат на задачите што претстојат

Хан: Сите одговорни актери да се сконцентрираат на задачите што претстојат

Скопје, 26 јуни 2017 (МИА) - После сите настани што ги посведочив во оваа земја, драго ми е што можа... повеќе...

ПССЕ ја назначи групата на експерти кои ќе ја истражуваат корупцијата во неговите редови

ПССЕ ја назначи групата на експерти кои ќе ја истражуваат корупцијата во неговите редови

Стразбур, 26 јуни 2017 (МИА) - Парламентарното Собрание на Советот на Европа ја ратификува одлуката ... повеќе...

Порошенко и Макрон одлучни за завршување на украинската криза

Порошенко и Макрон одлучни за завршување на украинската криза

Париз, 26 јуни 2017 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот украински колега Петро... повеќе...

Италијанската левица стравува од враќање на Берлускони

Италијанската левица стравува од враќање на Берлускони

Рим, 26 јуни 2017 (МИА) - Италијанските десничарски партии, кои победија на локалните избори, се над... повеќе...

Два земјотреси попладнево во Охрид, Струга и Ресен

Два земјотреси попладнево во Охрид, Струга и Ресен

Скопје, 26 јуни 2017 (МИА) - Два земјотреса чии епицентри потекнуваат од охридското епицентрално под... повеќе...

Мозаик

Ексхумација на посмртните останки на шпанскиот сликар Салвадор Дали

Судот во Мадрид нареди да се изврши ексхумација на...

Метеоролог „оддуван“ во живо (видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дере...

Природна ванила се помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминат...

НАСА ја демантира Гвинет Палтроу

Актерката Гвинет Палтроу е сопственичка на Интерне...

Сиена Милер бара актерките да бидат повеќе платени од нивните машки колеги

Холивудската актерка Сиена Милер се осврна на родо...