• A-
  • A
  • A+

петок, 23 јуни 2017, 

Свет

Од САД ќе се депортираат 199 ирачки мигранти

Од САД ќе се депортираат 199 ирачки мигранти

Детроит, 15 јуни 2017 (МИА) – Американските имиграциски власти привеле и определиле за депортирање 1... повеќе...

 
ИКАО разгледува барање на Катар за анализа на воздушната блокада од соседни држави

ИКАО разгледува барање на Катар за анализа на воздушната блокада од соседни држави

Торонто, 15 јуни 2017 (МИА) – Меѓународната организација за цивилна авијација (ИКАО – ICAO) ќе ја ра... повеќе...

Најмалку две лица се убиени во престрелката во складот на „УПС“ во Сан Франциско

Најмалку две лица се убиени во престрелката во складот на „УПС“ во Сан Франциско

Сан Франциско, 14 јуни  2017 (МИА) - Најмалку две лица се убиени во престрелката во складот на компа... повеќе...

Во Сан Франциско ранети неколку лица и напаѓачот

Во Сан Франциско ранети неколку лица и напаѓачот

Сан Франциско, 14 јуни 2017 (МИА) - Неколку лица денеска се ранети во престрелка во Сан Франциско, а... повеќе...

Матис: Нема да го зголемам бројот на американски војници во Авганистан

Матис: Нема да го зголемам бројот на американски војници во Авганистан

Вашингтон, 14 јуни 2017 (МИА) - Министерот за одбрана на САД Џејмс Матис изјави денеска дека има авт... повеќе...

Египет и отстапи два острова на Саудиска Арабија

Египет и отстапи два острова на Саудиска Арабија

Каиро, 14 јуни 2017 (МИА) - Египетскиот Парламент го одобри договорот со што Саудиска Арабија го доб... повеќе...

Трамп: Напаѓачот од Вирџинија им подлегна на здобиените рани

Трамп: Напаѓачот од Вирџинија им подлегна на здобиените рани

Вашингтон, 14 јуни 2017 (МИА) - Напаѓачот, кој го рани конгресменот Стив Скејлиз, во американскиот г... повеќе...

Силен земјотрес го погоди Мексико (ДПЛ)

Силен земјотрес го погоди Мексико (ДПЛ)

Мексико Сити, 14 јуни 2017 (МИА) - Силен земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата с... повеќе...

Петмина ранети при напад при бејзбол тренинг на конгресмени близу Вашингтон (ДПЛ)

Петмина ранети при напад при бејзбол тренинг на конгресмени близу Вашингтон (ДПЛ)

Вашингтон, 14 јуни 2017 (МИА) - Најмалку пет лица, меѓу кои и американскиот конгресмен Стив Скејлиз,... повеќе...

Петмина ранети при напад при бејзбол тренинг близу Вашингтон (ДПЛ)

Петмина ранети при напад при бејзбол тренинг близу Вашингтон (ДПЛ)

Вашингтон, 14 јуни 2017 (МИА) - Најмалку пет лица, меѓу кои и американскиот конгресмен Стив Скејлиз,... повеќе...

Петмина ранети при напад при бејзбол тренинг близу Вашингтон

Петмина ранети при напад при бејзбол тренинг близу Вашингтон

Вашингтон, 14 јуни 2017 (МИА) - Најмалку пет лица, меѓу кои и американскиот конгресмен Стив Скејлиз,... повеќе...

Трамп му даде овластување на Матис за бројот на војниците во Авганистан

Трамп му даде овластување на Матис за бројот на војниците во Авганистан

Вашингтон, 14 јуни 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп му даде овластување на својот... повеќе...

Силен земјотрес го погоди Мексико

Силен земјотрес го погоди Мексико

Мексико Сити, 14 јуни 2017 (МИА) - Силен земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтеровата... повеќе...

Околу 200 демократски конгресмени го тужат Трамп

Околу 200 демократски конгресмени го тужат Трамп

Вашингтон, 14 јуни 2017 (МИА) - Американски федерален суд денеска ќе ја разгледува тужбата на околу ... повеќе...

Гутереш во посета на Кабул

Гутереш во посета на Кабул

Кабул, 14 јуни 2017 (МИА) – Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш пристигна денеска во ненадејн... повеќе...

Американски гувернер смета дека лотаријата е спас за пензискиот фонд

Американски гувернер смета дека лотаријата е спас за пензискиот фонд

Трентон, 14 јуни 2017 (МИА) – Гувернерот на американската држава Њу Џерси, републиканецот Крис Крист... повеќе...

„Верајзон“ го презема „Јаху“ и фомрира нов менаџмент

„Верајзон“ го презема „Јаху“ и фомрира нов менаџмент

Њујорк, 14 јуни 2017 (МИА) – Американската телекомуникациска компанија Верајзон заврши бизнис зделка... повеќе...