• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Свет

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба

Газа, 7 декември 2017 (МИА) - Најмалку 38 лица се повредени кога израелските војници пукаа денеска в... повеќе...

 
Руската армија: Исполнета мисијата во Сирија, уништена Исламската држава

Руската армија: Исполнета мисијата во Сирија, уништена Исламската држава

Москва, 7 декември 2017 (МИА) - Рускиот генерал полковник Сергеј Рудској, задолжен во Генералштабот ... повеќе...

Немири во Ерусалим: Израелската армија повреди 17 демонстранти

Немири во Ерусалим: Израелската армија повреди 17 демонстранти

Еруслалим, 7 декември 2017 (МИА) - Израелската војска повреди 17 лица за време на протестите на Пале... повеќе...

Тилерсон: Санкциите остануваат се додека Русија не се повлече од Крим

Тилерсон: Санкциите остануваат се додека Русија не се повлече од Крим

Виена, 7 декември 2017 (МИА) - Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена изјави ... повеќе...

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Газа, 7 декември 2017 (МИА) - Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание - Интиф... повеќе...

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Нетанјаху очекува многу други држави да ја следат примерот на САД

Ерусалим, 7 декември 2017 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува... повеќе...

Сириската владина делегација се враќа на мировните преговори

Сириската владина делегација се враќа на мировните преговори

Женева, 7 декември 2017 (МИА) - Делегацијата на сириската Влада најави дека ќе учествува на продолже... повеќе...

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел (ДПЛ)

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел (ДПЛ)

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) - Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на ... повеќе...

Пентагон соопшти нови податоци за бројноста на своите војници во Сирија

Пентагон соопшти нови податоци за бројноста на своите војници во Сирија

Вашингтон, 7 декември 2017 (МИА) - Министерството за одбрана на САД соопшти дека во Сирија има околу... повеќе...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

7 декември 2017 Радио Слободна Европа - Прага Контроверзната одлука на американскиот претседател Д... повеќе...

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

Пјонгјанг, 7 декември 2017 (МИА) - Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите з... повеќе...

Синот на Доналд Трамп сведочеше на затворена седница на комисија на Конгресот

Синот на Доналд Трамп сведочеше на затворена седница на комисија на Конгресот

Вашингтон, 7 декември 2017 (МИА) - Доналд Трамп помалдиот, најстариот син на американскиот претседат... повеќе...

Иницирано вонредно заседание на СБ на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Иницирано вонредно заседание на СБ на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Њујорк, 7 декември 2017 (МИА) - Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа св... повеќе...

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Газа, 7 декември 2017 (МИА) - Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да с... повеќе...

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Кајзерслаутерн, 7 декември 2017 (МИА) - Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Сте... повеќе...

Претставничкиот дом го отфрли барањето за импичмент на Трамп

Претставничкиот дом го отфрли барањето за импичмент на Трамп

Вашинтон, 7 декември 2017 (МИА) - Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа со огромно мно... повеќе...

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Ерусалим, 6 декември 2017 (МИА) - Израелските локални власти ги осветлија ѕидовите на стариот град в... повеќе...

Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...