• A-
  • A
  • A+

вторник, 23 мај 2017, 

Свет

При експлозија на бродоградилиште во Колумбија загинаа четири лица

При експлозија на бродоградилиште во Колумбија загинаа четири лица

Богота, 18 мај 2017 (МИА) - Најмалку четири лица загинаа, а 22 се повредени при денешната експлозија... повеќе...

 
Стејт департментот загрижен поради судирите меѓу демонстрантите и обезбедувањето на Ердоган

Стејт департментот загрижен поради судирите меѓу демонстрантите и обезбедувањето на Ердоган

Вашингтон, 17 мај 2017 (МИА) - Стејт департментот изрази длабока загриженост од вчерашните судири во... повеќе...

Воениот комитет на НАТО препорача Алијансата да се приклучи кон меѓународната коалиција против Исламска држава

Воениот комитет на НАТО препорача Алијансата да се приклучи кон меѓународната коалиција против Исламска држава

Брисел, 17 мај 2017 (МИА) - Воениот комитет на НАТО препорача Алијансата да се приклучи кон меѓунаро... повеќе...

Трамп: Ниту еден политичар не бил понеправедно третиран од мене

Трамп: Ниту еден политичар не бил понеправедно третиран од мене

Вашингтон, 17 мај 2017 (МИА) - Никој политичар не добивал понеправеден однос од страна на медиумите ... повеќе...

Најмалку 23 цивили загинаа во воздушен напад во Јемен

Најмалку 23 цивили загинаа во воздушен напад во Јемен

Сана, 17 мај 2017 (МИА) - Најмалку 23 цивили денеска погинаа во напад на коалициските сили,  предвод... повеќе...

ИД го минира Мосул за да ги запре бегствата на цивилите пред доаѓањето на ирачките сили

ИД го минира Мосул за да ги запре бегствата на цивилите пред доаѓањето на ирачките сили

Багдад, 17 мај 2017 (МИА)  - Џихадистите од групата Исламска држава поставуваат бомби пред праговите... повеќе...

Судан повикан на арапско-муслиманскиот самит, на кој ќе бидат и САД

Судан повикан на арапско-муслиманскиот самит, на кој ќе бидат и САД

Вашингтон, 17 мај 2017 (МИА) - Саудиска Арабија ги повика Судан и нејзиниот претседател, Омар ал Баш... повеќе...

Путин: Трамп не му открил доверливи информации на Лавров

Путин: Трамп не му открил доверливи информации на Лавров

Сочи, 17 мај 2017 (МИА) -  Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека американскиот пр... повеќе...

Во тек е нов масовен кибер напад со вирусот „Адилкуз“, предупредуваат ИТ експерти

Во тек е нов масовен кибер напад со вирусот „Адилкуз“, предупредуваат ИТ експерти

Париз, 17 мај 2017 (МИА) - Во тек е нов огромен хакерски напад, што може да зафати стотици илјади ко... повеќе...

Најмалку 10 загинати во нападот врз авганистанската државна телевизија, повредини 18 лица

Најмалку 10 загинати во нападот врз авганистанската државна телевизија, повредини 18 лица

Кабул, 17 мај 2017 (МИА) - Најмалку десет лица загинаа, а 18 се повредени во денешните напади врз зг... повеќе...

Челси Менинг по седум години на слобода

Челси Менинг по седум години на слобода

Вашингтон, 17 мај 2017 (МИА) - Поранешниот американски војник Бредли Манинг кој во меѓувреме го смен... повеќе...

Гутереш: Во светот имаме војни во кои никој не победува, туку сите губат

Гутереш: Во светот имаме војни во кои никој не победува, туку сите губат

Стразбур, 17 мај 2017 (МИА) - Треба да влијаеме врз сите оние кои се дел од војните што во моментов ... повеќе...

ОН доставија предлог за изработка на нов устав на Сирија

ОН доставија предлог за изработка на нов устав на Сирија

Женева, 17 мај 2017 (МИА) - Посредникот на ОН за Сирија, Стафан де Мистура денеска во рамки на миров... повеќе...

Конгресот на САД ги бара на увид сите материјали од средбите Трамп-Коми

Конгресот на САД ги бара на увид сите материјали од средбите Трамп-Коми

Вашингтон, 17 мај 2017 (МИА) - Претседателот на Комитетот за надзор при Конгресот на САД, Џејсон Чаф... повеќе...

Мун: Голема е веројатноста за судири долж границата со Северна Кореја

Мун: Голема е веројатноста за судири долж границата со Северна Кореја

Сеул, 17 мај 2017 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин денеска предупреди дека постои „голе... повеќе...

Вооружени напаѓачи упаднаа во зграда на авганистанската државна телевизија (ДПЛ)

Вооружени напаѓачи упаднаа во зграда на авганистанската државна телевизија (ДПЛ)

Кабул, 17 мај 2017 (МИА) - Група вооружани напаѓачи денеска упаднаа во зградата на авганистанската д... повеќе...

Мекејн: Скандалот со Трамп достигна размери на Вотергејт

Мекејн: Скандалот со Трамп достигна размери на Вотергејт

Вашингтон, 17 мај 2017 (МИА) - Републиканскиот сенатор Џон Мекејн изјави дека најновата афера со пре... повеќе...

Мозаик

Зошто дождот мириса толку убаво?

Уживате во мирисот на свежината по пролетен дожд? ...

Чантата, во којашто Армстронг донесе месечеви камења, оди на аукција

Чантата во којашто американскиот астронаут Нил Арм...

Аријана Гранде ја прекинува својата турнеја

Американската пејачка Аријана Гранде најави прекин...

Рамазан: Оваа година најкратко ќе се пости во Јужна Америка

Месецот Рамазан, во кој муслиманите во светот пост...