• A-
  • A
  • A+

петок, 23 јуни 2017, 

Свет

Египетскиот суд осуди 31 лице на смртна казна

Египетскиот суд осуди 31 лице на смртна казна

Каиро, 17 јуни 2017 (МИА) - Египетскиот кривичен суд осуди на смртна казна 31 исламист под обвинение... повеќе...

 
Либиската крајбрежна стража спаси 906 мигранти

Либиската крајбрежна стража спаси 906 мигранти

Триполи, 17 јуни 2017 (МИА) - Либиската крајбрежна стража спаси 906 мигранти во близина на градот Са... повеќе...

Куба ја осудува новата политика на Трамп, но е подготвена да го продолжи дијалогот

Куба ја осудува новата политика на Трамп, но е подготвена да го продолжи дијалогот

Хавана, 17 јуни 2017 (МИА) - Кубанската Влада ги осуди новите мерки на американскиот претседател Дон... повеќе...

Трамп: САД ги отфрла експлоататорите на кубанскиот народ

Трамп: САД ги отфрла експлоататорите на кубанскиот народ

Вашингтон, 17 јуни 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го укинува „целос... повеќе...

Седум лица исчезнаа при судир на американски разурнувач со трговски брод близу до брегот на Јапонија

Седум лица исчезнаа при судир на американски разурнувач со трговски брод близу до брегот на Јапонија

Токио,17 јуни 2017 (МИА) - Американскиот разурнувач „Фицџералд“ се судрил со трговски брод, што пл... повеќе...

Поранешен банкар во Швајцарија е првиот осуден во корупцискиот скандал на ФИФА

Поранешен банкар во Швајцарија е првиот осуден во корупцискиот скандал на ФИФА

Њујорк,16 јуни 2017 (МИА) - Поранешен банкар во Швајцарија е прогласен за виновен за перење пари, во... повеќе...

Трамп: Нема докази за наводната вмешаност на Русија во минатогодишните претседателски избори

Трамп: Нема докази за наводната вмешаност на Русија во минатогодишните претседателски избори

Вашингтон, 16 јуни 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека по повеќе... повеќе...

Хамнеи: Новите американски санкции против Иран се во спротивност со нуклеарниот договор

Хамнеи: Новите американски санкции против Иран се во спротивност со нуклеарниот договор

Техеран, 16 јуни 2017 (МИА) - Одлуката на американскиот Сенат да наметне нови санкции против Иран е ... повеќе...

ОН: ИД држи над 100 илјади ирачки цивили како живи штитови во градот Мосул

ОН: ИД држи над 100 илјади ирачки цивили како живи штитови во градот Мосул

Женева, 16 јуни 2017 (МИА) - Обединетите нации соопштија дека над сто илјади ирачки цивили се држат ... повеќе...

САД: Не можеме да потврдиме дека Русите го убиле лидерот на ИД

САД: Не можеме да потврдиме дека Русите го убиле лидерот на ИД

Вашингтон, 16 јуни 2017 (МИА) - Портпаролот на меѓународната коалиција, предводена од САД, која се б... повеќе...

Руско МО: Лидерот на ИД најверојатно убиен во напад врз Рака во крајот на мај

Руско МО: Лидерот на ИД најверојатно убиен во напад врз Рака во крајот на мај

Москва, 16 јуни 2017 (МИА) – Лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал Багдади можно е да е убиен во ру... повеќе...

Две млади лица убиени за време на антивладините демонстрации во Венецуела

Две млади лица убиени за време на антивладините демонстрации во Венецуела

Каракас, 16 јуни 2017 (МИА) - Две млади лица на 20 години се убиени вчера во антивладините протести ... повеќе...

Во Франција в недела втор круг од парламентарните избори

Во Франција в недела втор круг од парламентарните избори

Париз, 16 јуни 2017 (МИА) – Во Франција в недела ќе биде одржан вториот круг од парламентарните избо... повеќе...

Пентагон го зголемува за 4.000 војници контигентот во Авганистан

Пентагон го зголемува за 4.000 војници контигентот во Авганистан

Вашингтон, 16 јуни 2017 (МИА) – Пентагон ќе испрати уште 4.000 американски војници во Авганистан, со... повеќе...

Трамп враќа ограничувања во трговијата и туризмот со Куба

Трамп враќа ограничувања во трговијата и туризмот со Куба

Вашингтон, 16 јуни 2017 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп ќе објави денеска мерки со ко... повеќе...

Четворица убиени во бомбашки напад во шиитска џамија во Кабул

Четворица убиени во бомбашки напад во шиитска џамија во Кабул

Кабул,16 јуни 2017 (МИА) - Четири лица се убиени во нападот на бомбаш-самоубиец во џамијата Ал Захра... повеќе...

Американскиот Сенат го изгласа законот за санкции против Иран и Русија

Американскиот Сенат го изгласа законот за санкции против Иран и Русија

Вашингтон, 15 јуни 2017 (МИА) - Американскиот Сенат со големо мнозинство денеска го изгласа законот ... повеќе...