• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Свет

Во бомбашки напад во Сомалија загинаа 20, а повредени се 15 лица

Во бомбашки напад во Сомалија загинаа 20, а повредени се 15 лица

Могадишу, 14 октомври 2017 (МИА) - Најмалку 20 лица загинаа, а 15 се повредени во експлозија на ками... повеќе...

 
Кенија: Во напад врз училиште загинаа седум лица

Кенија: Во напад врз училиште загинаа седум лица

Најроби, 14 октомври 2017 (МИА) - Вооружени напаѓачи, најверојатно од Јужен Судан денеска убија седу... повеќе...

Сириската армија го презеде градот Ал Мајдан од ИД

Сириската армија го презеде градот Ал Мајдан од ИД

Дамаск, 14 октомври 2017 (МИА) - Сириската армија денеска со своите сојузници го презеде градот Ал М... повеќе...

Четири лица загинаа во авионска несреќа во Брегот на Слоновата Коска

Четири лица загинаа во авионска несреќа во Брегот на Слоновата Коска

Абиџан, 14 октомври 2017 (МИА) - Четири лица загинаа, а шестмина се повредени откако товарен авион, ... повеќе...

Германија: Постои опасност од војна ако САД се повлечат од иранскиот нуклеарен договор

Германија: Постои опасност од војна ако САД се повлечат од иранскиот нуклеарен договор

Берлин, 14 октомври 2017 (МИА) - Ако САД се повлечат од нуклеарниот договор со Иран или повторно му ... повеќе...

Странските борци на ИД не смеат да го напуштат градот Рака

Странските борци на ИД не смеат да го напуштат градот Рака

Дамаск, 14 октомври 2017 (МИА) - На странските џихадисти кои се бореле за екстремистичката група Исл... повеќе...

Северна Кореја се подготвува за ново лансирање на балистичка ракета

Северна Кореја се подготвува за ново лансирање на балистичка ракета

Сеул, 14 октомври 2017 (МИА) - Северна Кореја се подготвува за ново лансирање на балистичка ракета п... повеќе...

Потона товарен брод близу филипинскиот брег, 10 лица се исчезнати

Потона товарен брод близу филипинскиот брег, 10 лица се исчезнати

Токио, 14 октомври 2017 (МИА) - Товарен брод од Хонгконг потона во водите во близина на брегот на Фи... повеќе...

Американец е ослободен од затвор, каде поминал 23 години поради судска грешка

Американец е ослободен од затвор, каде поминал 23 години поради судска грешка

Чикаго, 14 октомври 2017 (МИА) - Амерканецот Ламонти Меклентајер е ослободен од затвор по 23 години ... повеќе...

Авганистан: Во напад на САД со дрон загинаа 14 екстремисти

Авганистан: Во напад на САД со дрон загинаа 14 екстремисти

Кабул, 14 октомври 2017 (МИА) - Авганистанските претставници соопштија денеска дека во напад со амер... повеќе...

Сите сириски борци на ИД го напуштија градот Рака

Сите сириски борци на ИД го напуштија градот Рака

Дамакс, 14 октомври 2017 (МИА) - Сите сириски борци на екстремистичката група Исламска држава го нап... повеќе...

Нетанјаху му честиташе на Трамп за одлуката за иранскиот нуклеарен договор

Нетанјаху му честиташе на Трамп за одлуката за иранскиот нуклеарен договор

Тел Авив, 14 октомври 2017 (МИА) – Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху му честиташе на американск... повеќе...

Војската на САД го заострува однесувањето кон Иран

Војската на САД го заострува однесувањето кон Иран

Вашингтон, 14 октмври 2017 (МИА) - Војската на САД соопшти денеска дека извршува ревизија на сите бе... повеќе...

Билансот на жртвите од пожарите во Калифорнија достигна до 36

Билансот на жртвите од пожарите во Калифорнија достигна до 36

Лос Анџелес, 14 октомври 2017 (МИА) - Во пожарите што ја зафатија Калифорнија досега загинаа најмалк... повеќе...

Амано: Во моментов Иран е под најсилниот режим за нуклеарна проверка

Амано: Во моментов Иран е под најсилниот режим за нуклеарна проверка

Виена, 14 октомври 2017 (МИА) - Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (... повеќе...

Ал Арабија: Сирискиот град Рака е целосно ослободен од ИД

Ал Арабија: Сирискиот град Рака е целосно ослободен од ИД

Дамаск, 14 октомври 2017 (МИА) - Сирискиот град Рака е целосно ослободен од присуството на џихадисти... повеќе...

Иран до ОН: САД го уништија духот на нуклеарниот договор

Иран до ОН: САД го уништија духот на нуклеарниот договор

Њујорк, 14 октомври 2017 (МИА) - САД „го нарушија духот“ на меѓународниот договор за иранската ну... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...