• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Свет

Убиени осум чувари на американската воена база во Авганистан

Убиени осум чувари на американската воена база во Авганистан

Кабул, 20 јуни 2017 (МИА) - Осум припадници на службата за обебзедување се убиени, а двајца други се... повеќе...

 
Катар исклучува секакви преговори додека не се укине блокадата против него

Катар исклучува секакви преговори додека не се укине блокадата против него

Доха, 19 јуни 2017 (МИА) - Катарскиот министер за надворешни работи, шеик Мохамед бин Абдулрахман ал... повеќе...

Русија: Авионите на коалицијата западно од Еуфрат ќе бидат цели

Русија: Авионите на коалицијата западно од Еуфрат ќе бидат цели

Москва, 19 јуни 2017 (МИА) - Сите авиони на меѓународната коалиција предводена од САД, а кои летаат ... повеќе...

Заврши 14-дневниот рок на Катарците за напуштање на арапските земји

Заврши 14-дневниот рок на Катарците за напуштање на арапските земји

Дубаи, 19 јуни 2017 (МИА) - На Катарците кои требаше да ги напуштат соседните земји од Персискиот за... повеќе...

Ирачките сили во Мосул ги предупредија припадниците на ИД: „предајте се или умрете“

Ирачките сили во Мосул ги предупредија припадниците на ИД: „предајте се или умрете“

Мосул, 19 јуни 2017 (МИА) - Ирачките сили денеска навлегоа длабоко во Стариот град на Мосул во рамки... повеќе...

ОН: Ширум светот раселени 65,6 милиони луѓе

ОН: Ширум светот раселени 65,6 милиони луѓе

Њујорк, 19 јуни 2017 (МИА) - Рекордни 65,6 милиони луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови ... повеќе...

„Њујорк тајмс“: Странска сила изведе агресивни кибер напади врз САД

„Њујорк тајмс“: Странска сила изведе агресивни кибер напади врз САД

Њујорк, 19 јуни 2017 (МИА) - Странска сила изведе агресивни кибер напади врз САД и на тој начин се в... повеќе...

САД ја потврдија смртта на седумината морнари при сударот на разурнувачот „Фицџералд“ и товарен брод

САД ја потврдија смртта на седумината морнари при сударот на разурнувачот „Фицџералд“ и товарен брод

Токио, 19 јуни 2017 (МИА) - Американската Воена морнарица ја потврди смртта на седумината нејзини мо... повеќе...

Стоун: Путин има „ментална власт“ врз САД

Стоун: Путин има „ментална власт“ врз САД

Москва, 19 јуни 2017 (МИА) - Владимир Путин има „некаква ментална власт“ врз САД, тврди американскио... повеќе...

Први судири меѓу владините сили и арапско-курдската коалиција во Сирија

Први судири меѓу владините сили и арапско-курдската коалиција во Сирија

Дамаск, 19 јуни 2017 (МИА) - Првпат од почетокот на конфликтот во Сирија дојде до судири меѓу сириск... повеќе...

Двајца загинаа во џихадистички напад во Мали

Двајца загинаа во џихадистички напад во Мали

Бамако, 19 јуни 2017 (МИА) - Две лица загинаа синоќа при џихадистички напад во туристичката населба ... повеќе...

Бахреин: Катарските војници добија наредба да си заминат веднаш

Бахреин: Катарските војници добија наредба да си заминат веднаш

Манама, 18 јуни 2017 (МИА) - Властите на Бахреин им наредија на катарските сили кои се борат заедно ... повеќе...

Едно лице загина, а деветмина се водат како исчезнати при бродолом во Аргентина

Едно лице загина, а деветмина се водат како исчезнати при бродолом во Аргентина

Буенос Аирес 18 јуни 2017 (МИА) - Рибарски брод потона во Атлантскиот Океан на 80 километри од арген... повеќе...

Најмалку 24 цивили загинаа во напад во Јемен

Најмалку 24 цивили загинаа во напад во Јемен

Сана, 18 јуни 2017 (МИА) - Најмалку 24 цивили се убиени денеска во воздушен напад  врз пазар во Јеме... повеќе...

Петкратен напад врз полицијата во Авганистан

Петкратен напад врз полицијата во Авганистан

Кабул, 18 јуни 2017 (МИА) - Во петкратниот самоубиствен напад врз седиштето на полицијата во градот ... повеќе...

Ирачката армија почна офанзива за заземање на стариот дел на Мосул

Ирачката армија почна офанзива за заземање на стариот дел на Мосул

Мосул, 18 јуни 2017 (МИА) -  Ирачката армија почна денеска офанзива за заземање на стариот дел на... повеќе...

Прекината потрагата по исчезнатите американски морнари покрај Јапонија

Прекината потрагата по исчезнатите американски морнари покрај Јапонија

Токио, 18 јуни 2017 (МИА) - Командантот на американската Седма военопоморска флота, вицеадмиралот Џо... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...