• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 октомври 2017, 

Свет

Асанж нуди 20.000 долари награда за наоѓање на убиецот на малтешката новинарка

Асанж нуди 20.000 долари награда за наоѓање на убиецот на малтешката новинарка

Лондон, 17 октомври 2017 (МИА) - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, понуди награда од 20.000 евра... повеќе...

 
Расте бројот на загинати во поплавите во Виетнам

Расте бројот на загинати во поплавите во Виетнам

Ханој, 17 октомври 2017 (МИА) - Во Виетнам денеска се пронајдени уште седум тела на лица кои загинал... повеќе...

Во битката за Рака убиени најмалку 3.250 лица

Во битката за Рака убиени најмалку 3.250 лица

Лондон, 17 октомври 2017 (МИА) - Во четиримесечните борби за сирискиот град Рака биле убиени 3.250 л... повеќе...

Исчезна јапонски воен хеликоптер

Исчезна јапонски воен хеликоптер

Токио, 17 октомври 2017 (МИА) - Јапонски воен хелиокоптер со четири членови на екипажот исчезна дене... повеќе...

Трамп: Да се стави крај  на истрагата за врските со Русија

Трамп: Да се стави крај на истрагата за врските со Русија

Вашингтон, 17 октомври 2017 (МИА) - Претседателот на САД, Доналд Трамп побара прекинување на истраги... повеќе...

Први американски напади со дронови врз џихадисти во Јемен, десетици загинати

Први американски напади со дронови врз џихадисти во Јемен, десетици загинати

Дубаи, 17 октомври 2017 (МИА) - САД извршијаповеќе воздушни удари со дронови врз камп за обука на бо... повеќе...

УНХЦР го повика Бангладеш да ги внесе Рохниџите во земјата

УНХЦР го повика Бангладеш да ги внесе Рохниџите во земјата

Женева, 17 октомври 2017 (МИА) - Високиот комесаријат на ООН за бегалци (УНХЦР) го повика денеска Ба... повеќе...

Сириските демократски сили презедоа контрола врз Рака

Сириските демократски сили презедоа контрола врз Рака

Дамаск, 17 октомври 2017 (МИА) - Сириските демократски сили (СДС), составени од курдски и арапски бу... повеќе...

Дутерте го прогласи Марави за слободен град, борбите се уште траат

Дутерте го прогласи Марави за слободен град, борбите се уште траат

Манила, 17 октомври 2017 (МИА) - Филипинскиот претседател Родриго Дутерте изјави дека градот Марави ... повеќе...

Нафтените полиња околу Киркук под контрола на ирачките сили

Нафтените полиња околу Киркук под контрола на ирачките сили

Багдад, 17 октомври 2017 (МИА) - Ирачките сили денеска ја завршија операцијата за преземање на контр... повеќе...

Австралија воведе алатка за жртвите на т.н. одмазничко порно

Австралија воведе алатка за жртвите на т.н. одмазничко порно

Мелбурн, 17 октомври 2017 (МИА) - Австралија воведе национална алатка, наменета да им помогне на жрт... повеќе...

Турските воени сили се подготвуваат за распоредување втора база во Идлиб

Турските воени сили се подготвуваат за распоредување втора база во Идлиб

Анкара, 17 октомври 2017 (МИА) - Вооружените сили на Турција се подготвуваат за распоредување на вто... повеќе...

Во Авганистан убиени најмалку 30 полицајци од страна на талибанци

Во Авганистан убиени најмалку 30 полицајци од страна на талибанци

Кабул, 17 октомври 2017 (МИА) - Најмалку 30 припадници на безбедносните сили беа убиени во координир... повеќе...

Опозицијата во Венецуела постави услови за дијалог со власта

Опозицијата во Венецуела постави услови за дијалог со власта

Каракас, 17 октомври 2017 (МИА) - Опозицијата во Венецуела го отфрли дијалогот со властите сѐ додека... повеќе...

Најмалку 30 припадници на безбедносните сили убиени во Авганистан

Најмалку 30 припадници на безбедносните сили убиени во Авганистан

Кабул, 17 октомври 2017 (МИА) - Најмалку 30 припадници на безбедносните сили се убиени во координира... повеќе...

САД не исклучуваат можност за директни разговори со Северна Кореја

САД не исклучуваат можност за директни разговори со Северна Кореја

Токио, 17 октомври 2017 (МИА) - САД не ја исклучуваат можноста за директни разговори со Северна Коре... повеќе...

Хјуман рајтс воч: Повеќе од 60 отсто од девојчињата во Авганистан не одат на училиште

Хјуман рајтс воч: Повеќе од 60 отсто од девојчињата во Авганистан не одат на училиште

Кабул, 17 октомври 2017 (МИА) - Околу две третини од девојчињата во Авганистан не одат на училиште, ... повеќе...