• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Свет

Венецуелската опозиција одби да ги признае резултатите од изборите за гувернери

Венецуелската опозиција одби да ги признае резултатите од изборите за гувернери

Каракас, 16 октомври 2017 (МИА) - Венецуелската опозиција одби да ги прифати резултатите од вчерашни... повеќе...

 
САД ги повика Ирак и Курдите да не дозволат ескалација на тензиите во Киркук

САД ги повика Ирак и Курдите да не дозволат ескалација на тензиите во Киркук

Вашингтон, 16 октомври 2017 (МИА) - Пентагон ги повика Ирак и ирачките Курди „да избегнуваат ескалир... повеќе...

Ан Тонг-чун: Северна Кореја нема друг избор освен развој на нуклеарна програма

Ан Тонг-чун: Северна Кореја нема друг избор освен развој на нуклеарна програма

Санкт Петербург, 15 октомври 2017 (МИА) - Заменик претседателот на Врховното народно собрание на Сев... повеќе...

Фудбалската ѕвезда Жорж Веа води на претседателските избори во Либерија

Фудбалската ѕвезда Жорж Веа води на претседателските избори во Либерија

Монровија, 15 октомври 2017 (МИА) - Поранешната фудбалска ѕвезда на Милан и на други европски клубов... повеќе...

Техеран тврди дека Курдите регрутираат борци од Турција, Ирачки Курдистан негира

Техеран тврди дека Курдите регрутираат борци од Турција, Ирачки Курдистан негира

Багдад, 15 октомври 2017 (МИА) - Ирачката Влада ги обвини денеска курдските власти дека од Турција р... повеќе...

Ирак: Курдите се против барањето на Владата за поништување на референдумот

Ирак: Курдите се против барањето на Владата за поништување на референдумот

Багдад, 15 октомври 2017 (МИА) - Лидерите на ирачките Курди денеска го отфрлија барањето на Владата ... повеќе...

Соронбај Женбеков најверојатно е нов претседател на Киргистан

Соронбај Женбеков најверојатно е нов претседател на Киргистан

Бишкек, 15 октомври 2017 (МИА) - Поранешниот премиер на Киргистан, Соронбај Женбеков најверојатно по... повеќе...

Протести во Могадишу поради вчерашниот самоубиствен напад

Протести во Могадишу поради вчерашниот самоубиствен напад

Могадишу, 15 септември 2017 (МИА) - Илјадници граѓани на Могадишу денеска протестираа поради вчерашн... повеќе...

Од Рака заминаа исламистите и 3.000 цивили

Од Рака заминаа исламистите и 3.000 цивили

Дамаск, 15 октомври 2017 (МИА) - Од Рака, некогашното упориште на екстремистичката група Исламска др... повеќе...

Хејли: САД засега ќе го почитуваат договорот со Иран

Хејли: САД засега ќе го почитуваат договорот со Иран

Вашингтон, 15 октомври 2017 (МИА) - САД засега ќе го почитуваат меѓународниот нуклеарен договор со И... повеќе...

Тилерсон го толкува Трамп: Дипломатски додека не падне првата бомба

Тилерсон го толкува Трамп: Дипломатски додека не падне првата бомба

Вашингтон, 15 октомври 2017 (МИА) - Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон денеска за Си-Ен-Ен изј... повеќе...

Северна Кореја го повика Иран на заедничка „борба против неправдата“ на САД

Северна Кореја го повика Иран на заедничка „борба против неправдата“ на САД

Санкт Петербург, 15 октомври 2017 (МИА) - Северна Кореја го повикува Иран да се здружат во „борбата ... повеќе...

Јужна Кореја ја повика Северна Кореја да ги продолжи преговорите за нуклеарната програма

Јужна Кореја ја повика Северна Кореја да ги продолжи преговорите за нуклеарната програма

Москва, 15 октомври 2017 (МИА) - Претседателот на јужнокорејскиот Парламент, Чунг Сје-кјун на денешн... повеќе...

Иран негира дека ја затворил границата со Ирачки Курдистан

Иран негира дека ја затворил границата со Ирачки Курдистан

Техеран, 15 октомври 2017 (МИА) - Иранското Министерство за надворешни работи ги негираше информации... повеќе...

Најмалку 189 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Сомалија

Најмалку 189 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Сомалија

Могадишу, 15 октомври 2017 (МИА) - Најмалку 189 лица загинаа, а над 200 се повредени во најголемиот ... повеќе...

Иран ја затвори границата кон Ирачки Курдистан

Иран ја затвори границата кон Ирачки Курдистан

Техеран, 15 октомври 2017 (МИА) - Иран ја затвори границата кон Ирачки Курдистан, како одговор на ре... повеќе...

Околу 670.000 бегалци од Мосул се уште не се вратени во своите домови

Околу 670.000 бегалци од Мосул се уште не се вратени во своите домови

Осло, 15 октомври 2017 (МИА) - Околу 673.000 лица, кои побегнаа од градот Мосул, поранешното главно ... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...