• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Свет

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотиците

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотиците

Њујорк, 16 октомври 2017 (МИА) - Се очекува дека резистенцијата на антибиотици, односно, феноменот к... повеќе...

 
И ЕУ со нови санкции за Северна Кореја

И ЕУ со нови санкции за Северна Кореја

Луксембург, 16 октомври 2017 (МИА) - Европската унија денеска усвои нови санкции против Северна Коре... повеќе...

Каталонската Влада нема до четврток да одговори на барањата на Мадрид

Каталонската Влада нема до четврток да одговори на барањата на Мадрид

Мадрид, 16 октомври 2017 (МИА) - Каталонските власти нема до четврток да му одговорат на Мадрид дали... повеќе...

Во Оман меѓународни разговори за конфликтот во Авганистан

Во Оман меѓународни разговори за конфликтот во Авганистан

Кабул, 16 октомври 2017 (МИА) - Нова рунда разговори, со цел да се постигне мир меѓу авганистанската... повеќе...

Милитанти нападна црква и ограбија банка во Египет, при што загинаа седум лица

Милитанти нападна црква и ограбија банка во Египет, при што загинаа седум лица

Каиро, 16 октомври 2017 (МИА) - Околу десетина милитанти денеска ограбија банката во Египет, при што... повеќе...

Трамп на Девествените острови имал средба со „самиот себе“

Трамп на Девествените острови имал средба со „самиот себе“

Вашингтон, 16 октомври 2017 (МИА) - Претседатлот на САД, Доналд Трамп изјави дека се сретнал со прет... повеќе...

Расте бројот на жртвите во нападот во Могадишу

Расте бројот на жртвите во нападот во Могадишу

Могадишу, 16 октомври 2017 (МИА) - Директорот на службата за Брза помош на Могадишу соопшти дека во ... повеќе...

Oперацијата во Киркук има за цел да спречи поделба, тврди ирачкиот премиер

Oперацијата во Киркук има за цел да спречи поделба, тврди ирачкиот премиер

Багдад, 16 октомври 2017 (МИА) - Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади изјави дека напредувањето на влади... повеќе...

Светска програма за храна: Во Њујорк чинија грав е 1,2 долари, а во Јужен Судан 268 пати повеќе

Светска програма за храна: Во Њујорк чинија грав е 1,2 долари, а во Јужен Судан 268 пати повеќе

Њујорк, 16 октомври 2017 (МИА) - Трошоците за еден оброк во најсиромашните земји на светот можат да ... повеќе...

Израелските „ловци“ нападнаа сириска ПВ батерија, која отворила оган врз нив

Израелските „ловци“ нападнаа сириска ПВ батерија, која отворила оган врз нив

Ерусалим, 16 октомври 2017 (МИА) - Израелски авиони „ловци“ погодија противвоздушна батерија на сири... повеќе...

Заеднички важби на морнариците на Јужна Кореја и САД

Заеднички важби на морнариците на Јужна Кореја и САД

Сеул, 16 октомври 2017 (МИА) - Воените морнарици на Јужна Кореја и САД денеска почнаа петдневна воен... повеќе...

Хилари Клинтон повторно ги обвини младите велешани за нејзиниот изборен пораз

Хилари Клинтон повторно ги обвини младите велешани за нејзиниот изборен пораз

Лондон, 16 октомври 2017 (МИА) - Поранешната прва дама и државен секретар на САД, Хилари Клинтон пов... повеќе...

Њујорк тајмс: Хакерите од Северна Кореја се глобална закана

Њујорк тајмс: Хакерите од Северна Кореја се глобална закана

Њујорк, 16 октомври 2017 (МИА) - Според американскиот весник Њујорк тајмс, комунистичкиот режим на С... повеќе...

Филипинската армија го ликвидирала исламскиот водач Иснилон Хапилон

Филипинската армија го ликвидирала исламскиот водач Иснилон Хапилон

Манила, 16 октомври 2017 (МИА) - Иснилон Хапилон - исламистички водач, кој се наоѓа на американската... повеќе...

Ирачката армија ја презеде контролата во провинцијата Киркук

Ирачката армија ја презеде контролата во провинцијата Киркук

Багдад, 16 октомври 2017 (МИА) - Ирачката армија ноќеска ја презеде контролата во провинцијата Кирку... повеќе...

Анкета: Филипинците го поддржуваат претседателот Дутерте во војната против нарко-бандите

Анкета: Филипинците го поддржуваат претседателот Дутерте во војната против нарко-бандите

Манила, 16 октомври 2017 (МИА) - Анкета спроведена на Филипините покажа дека девет десеттини од граѓ... повеќе...

Бројот на жртвите од бомбашкиот напад во Могадишу зголемен на 276, повредени 300 лица

Бројот на жртвите од бомбашкиот напад во Могадишу зголемен на 276, повредени 300 лица

Могадишу, 16 октомври 2017 (МИА) - Бројот на жртвите од саботниот напад со камион-бомба во Могадишу ... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...