• A-
  • A
  • A+
недела, 26 март 2017, 

Свет

Трамп разговараше со Меј за нападот во Лондон

Трамп разговараше со Меј за нападот во Лондон

Вашингтон, 22 март 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше по телефон со бри... повеќе...

 
Тилерсон: Победата над ИД е задача број еден на САД во Блискиот Исток

Тилерсон: Победата над ИД е задача број еден на САД во Блискиот Исток

Вашингтон, 22 март 2017 (МИА) - Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон истакна денеска дека победат... повеќе...

Поранешен советник на Трамп помагал во политичката кампања на Владимир Путин

Поранешен советник на Трамп помагал во политичката кампања на Владимир Путин

Њујорк, 22 март 2017 (МИА) - Поранешниот советник во претседателската кампања на Доналд Трамп од мин... повеќе...

УНИЦЕФ: До 2040 година 600 милиони деца ќе бидат без вода за пиење

УНИЦЕФ: До 2040 година 600 милиони деца ќе бидат без вода за пиење

Њујорк, 22 март 2017 (МИА) - Во денешниот извештај на Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ) ... повеќе...

Тилерсон: Сопругата ме убеди да ја прифатам оваа функција

Тилерсон: Сопругата ме убеди да ја прифатам оваа функција

Вашингтон, 22 март 2017 (МИА) -  Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека не ја поса... повеќе...

Коалициските сили ќе спроведат истрага за жртвите кај Рака

Коалициските сили ќе спроведат истрага за жртвите кај Рака

Рак, 22 март 2017 (МИА)  - Коалициските сили предводени од САД, кои дејствуваат во Сирија, ќе спрове... повеќе...

МКЦК: Останаа само неколку месеци за да се спречи масовна појава на глад во Јемен и Сомалија

МКЦК: Останаа само неколку месеци за да се спречи масовна појава на глад во Јемен и Сомалија

Женева, 22 март 2017 (МИА) – Меѓународниот комитет на Црвениот крст денеска предупреди дека се остан... повеќе...

Носачот на хеликоптери Кага во оперативна служба на јапонската армија

Носачот на хеликоптери Кага во оперативна служба на јапонската армија

Јокохама, 22 март 2017 (МИА) - Еден од најголемите јапонски носачи на хеликоптери Кага, од денеска е... повеќе...

УНИЦЕФ ја осудува продажбата на млеко од мајки од Камбоџа

УНИЦЕФ ја осудува продажбата на млеко од мајки од Камбоџа

Пном Пен, 22 март 2017 (МИА) - УНИЦЕФ денеска ја осуди компанијата, која им продава млеко на Америка... повеќе...

Во напад на училиште во Сирија загинале 33 лица

Во напад на училиште во Сирија загинале 33 лица

Рака, 22 март 2017 (МИА) - Најмалку 33 лица загинаа денеска во сириската провинција Рака при напад и... повеќе...

Студија: Над половина милијарда луѓе во светот без пристап до вода за пиење

Студија: Над половина милијарда луѓе во светот без пристап до вода за пиење

Сиднеј, 22 март 2017 (МИА) - Над шестотини милиони луѓе во светот немаат пристап до вода за пиење, о... повеќе...

Трамп потпиша закон за финансирање на НАСА

Трамп потпиша закон за финансирање на НАСА

Вашингтон, 21 март 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша предлог-закон за ф... повеќе...

Северна Кореја ќе продолжи со својата нуклеарна и ракетна програма

Северна Кореја ќе продолжи со својата нуклеарна и ракетна програма

Женева, 22 март 2017 (МИА) - Северна Кореја планира да продолжи со „усовршување“ на својата нуклеарн... повеќе...

Владата на САД нема да воведува данок на емисијата на јаглерод диоксид

Владата на САД нема да воведува данок на емисијата на јаглерод диоксид

Вашингтон, 22 март 2017 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп нема да д... повеќе...

Земјотрес го погоди островот Бали

Земјотрес го погоди островот Бали

Џакарта, 22 март 2017 (МИА) - Земјотрес го погоди индонезискиот остров Бали, предизвикувајќи пани... повеќе...

Северна Кореја: Ново неуспешно тестирање ракета

Северна Кореја: Ново неуспешно тестирање ракета

Сеул, 22 март 2017 (МИА) – Северна Кореја изврши денеска уште едно тестирање на ракета, но тоа било ... повеќе...

Трамп ќе учествува на средбата на врвот на НАТО во мај

Трамп ќе учествува на средбата на врвот на НАТО во мај

Вашингтон, 22 март 2017 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се вклучи во средбата на в... повеќе...