• A-
  • A
  • A+

вторник, 23 мај 2017, 

Свет

Вредноста на биткоинот над 2.000 долари

Вредноста на биткоинот над 2.000 долари

Вашингтон, 22 мај 2017 (МИА) - На почетокот на годината цената на биткоинтот се движеше околу 1.000 ... повеќе...

 
По цели пет години Хомс е под целосна контрола на сириската Влада

По цели пет години Хомс е под целосна контрола на сириската Влада

Хомс, 22 мај 2017 (МИА) - Сириската Влада во целост ја презеде контролата врз Хомс, третиот по голем... повеќе...

Трамп пристигна во посета на Израел и палестинските територии

Трамп пристигна во посета на Израел и палестинските територии

Ерусалим, 22 мај 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп пристигнува во посета на Израел... повеќе...

Во сообраќајна несреќа во Мексико загинаа најмалку 12 луѓе

Во сообраќајна несреќа во Мексико загинаа најмалку 12 луѓе

Мексико Сити, 22 мај 2017 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа, а 30 се повредени откако синоќа автобус ... повеќе...

Северна Кореја потврди дека извршила тестирање на балистичка ракета, која ќе има нуклеарно полнењ

Северна Кореја потврди дека извршила тестирање на балистичка ракета, која ќе има нуклеарно полнењ

Пјонгјанг, 22 мај 2017 (МИА) - Северна Кореја потврди дека извршила успешно тестирање на балистичка ... повеќе...

Одобрено формирање на контингент за поддршка на операциите во Ирак и во Сирија

Одобрено формирање на контингент за поддршка на операциите во Ирак и во Сирија

Ријад, 22 мај 2017 (МИА) - Учесниците на средбата на Саудиска Арабија, на која присуствуваа лидерите... повеќе...

Тројца алпинисти загинаа, а еден е исчезнат во реонот на врвот Еверест

Тројца алпинисти загинаа, а еден е исчезнат во реонот на врвот Еверест

Катманду, 22 мај 2017 (МИА) - За време на викендот, тројца алпинисти загинаа во непосредна близина н... повеќе...

Во 2016. секоја секунда по еден човек во светот бил принуден да го напушти својот дом

Во 2016. секоја секунда по еден човек во светот бил принуден да го напушти својот дом

Лондон, 22 мај 2017 (МИА) - Над 31 милион лица или по еден човек секоја секунда биле раселени во 201... повеќе...

Потпален човек на антивладините протести во Каракас

Потпален човек на антивладините протести во Каракас

Каракас, 22 мај 2017 (МИА) - Еден антивладин демонстрант, осомничен дека е крадец, бил жив запален з... повеќе...

Тилерсон го осуди севернокорејскиот ракетен тест

Тилерсон го осуди севернокорејскиот ракетен тест

Ријад, 21 мај 2017 (МИА) - Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го осуди денешниот северноко... повеќе...

Извештај: СЗО троши повеќе пари на службени патувања, отколку на борба против некои болести

Извештај: СЗО троши повеќе пари на службени патувања, отколку на борба против некои болести

Лондон, 21 мај 2017 (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) годишно троши по околу 200 мили... повеќе...

Трамп: Немаме судир на цивилизации, туку борба меѓу доброто и злото

Трамп: Немаме судир на цивилизации, туку борба меѓу доброто и злото

Ријад, 21 мај 2017 (МИА) - Справувањето со исламистичкиот екстремизам и тероризам не претставува суд... повеќе...

САД и земјите од Персискиот Залив ја зајакнуваат борбата против финансирањето на тероризмот

САД и земјите од Персискиот Залив ја зајакнуваат борбата против финансирањето на тероризмот

Ријад, 21 мај 2017 (МИА) - САД и арапските земји од реонот на Персискиот Залив денеска постигнаа дог... повеќе...

Тројца Палестинци осудени на смртна казна поради убиство на командант на Хамас

Тројца Палестинци осудени на смртна казна поради убиство на командант на Хамас

Рамалах, 21 мај 2017 (МИА) - Суд во Појасот Газа денеска осуди тројца Палестинци на смртна казна пор... повеќе...

Војската на Нигерија уби 13 припадници на Боко Харам

Војската на Нигерија уби 13 припадници на Боко Харам

Абуџа, 21 мај 2017 (МИА) - Портпаролот на војската на Нигерија соопшти денеска дека нигериските труп... повеќе...

Јапонија го осуди новото севернокорејско лансирање на балистичка ракета

Јапонија го осуди новото севернокорејско лансирање на балистичка ракета

Токио, 21 мај 2017 (МИА) - Јапонија денеска остро го осуди најновото севернокорејско лансирање на ра... повеќе...

Ракетата што денеска ја лансираше Северна Кореја прелетала 500 километри

Ракетата што денеска ја лансираше Северна Кореја прелетала 500 километри

Сеул, 21 мај 2017 (МИА) - Балистичката ракета што ја лансираше денеска Северна Кореја прелетала окол... повеќе...

Мозаик

Зошто дождот мириса толку убаво?

Уживате во мирисот на свежината по пролетен дожд? ...

Чантата, во којашто Армстронг донесе месечеви камења, оди на аукција

Чантата во којашто американскиот астронаут Нил Арм...

Аријана Гранде ја прекинува својата турнеја

Американската пејачка Аријана Гранде најави прекин...

Рамазан: Оваа година најкратко ќе се пости во Јужна Америка

Месецот Рамазан, во кој муслиманите во светот пост...