• A-
  • A
  • A+

вторник, 23 мај 2017, 

Свет

Мајкл Флин планира да се повика на уставното право на молчење

Мајкл Флин планира да се повика на уставното право на молчење

Вашингтон, 22 мај 2017 (МИА) - Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп за нац... повеќе...

 
Трамп стана прв претседател на САД што го посети Ѕидот на плачот

Трамп стана прв претседател на САД што го посети Ѕидот на плачот

Ерусалим, 22 мај 2017 (МИА) - Шефот на американската држава Доналд Трамп денеска го посети Ѕидот на ... повеќе...

Египетски џихадисти обвинети за нападите врз коптските цркви

Египетски џихадисти обвинети за нападите врз коптските цркви

Каиро, 22 мај 2017 (МИА) - Египетското Јавно обвинителство соопшти дека 48 чланови на џихадистичката... повеќе...

Анкара: САД да ја осудат „агресијата“ врз обезбедувањето на турската Амбасада во Вашингтон

Анкара: САД да ја осудат „агресијата“ врз обезбедувањето на турската Амбасада во Вашингтон

Анкара, 22 мај 2017 (МИА) - Турција денеска побара од американскиот амбасадор во Анкара САД да ги ос... повеќе...

Берлин го предупредува Трамп за последиците од даночните реформи

Берлин го предупредува Трамп за последиците од даночните реформи

Берлин, 22 мај 2017 (МИА) - Германската централна банка денеска предупреди дека даночните реформи пр... повеќе...

Трамп: Иран никогаш не смее да се остави да произведе нуклеарно оружје

Трамп: Иран никогаш не смее да се остави да произведе нуклеарно оружје

Ерусалим, 22 мај 2017 (МИА) - На Иран никогаш не треба да му се дозволи да произведе нуклеарно оружј... повеќе...

Рубио: Трамп мора да одговори на прашањата за кои се интересираат Американците

Рубио: Трамп мора да одговори на прашањата за кои се интересираат Американците

Вашингтон, 22 мај 2017 (МИА) - Американскиот републикански сенатор Марко Рубио го повика претседател... повеќе...

Трамп: Пред нас е ретка можност за мир меѓу Израел и Палестинците

Трамп: Пред нас е ретка можност за мир меѓу Израел и Палестинците

Тел Авив, 22 мај 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска при посетата на Израел ... повеќе...

Алжир: Се урна воен хеликоптер, тројца загинати

Алжир: Се урна воен хеликоптер, тројца загинати

Алжир, 22 мај 2017 (МИА) -  Министерството за одбрана на Алжир, соопшти дека се урна хеликоптер кој ... повеќе...

Нетанјаху: Посетата на Трамп да биде „историска пресвртница“

Нетанјаху: Посетата на Трамп да биде „историска пресвртница“

Тел Авив, 22 мај 2017 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетајаху изјави денеска дека се надева от... повеќе...

Американците не се согласуваат како Трамп се справува со истрагата за руската врска

Американците не се согласуваат како Трамп се справува со истрагата за руската врска

Вашингтон, 22 мај 2017 (МИА) - Мнозинството од Американците, или 63 отсто, не се согласуваат со начи... повеќе...

Во Тел Авив со автомобил повредени најмалку четири лица пред пристигнувањето на Трамп

Во Тел Авив со автомобил повредени најмалку четири лица пред пристигнувањето на Трамп

Тел Авив, 22 мај 2017 (МИА) - Најмалку четири лица се повредени во автомобилска незгода во центарот ... повеќе...

Рекорд во филантропијата во Австралија, подарени 300 милиони долари

Рекорд во филантропијата во Австралија, подарени 300 милиони долари

Канбера, 22 мај 2017 (МИА) - Рударскиот магнат Ендрју Форест изјави денеска дека донира 300 милиони ... повеќе...

Кина апелира за воздржаност по новото тестирање на балистичка ракета на Северна Кореја

Кина апелира за воздржаност по новото тестирање на балистичка ракета на Северна Кореја

Пекинг, 22 мај 2017 (МИА) - Кина денеска побара од сите страни смиреност и воздржаност откако Северн... повеќе...

Основачот на Твитер верувал дека со Интернетот светот ќе стане подобар

Основачот на Твитер верувал дека со Интернетот светот ќе стане подобар

Сан Франциско, 22 мај 2017 (МИА) -  Основачот на Твитер Ивен Вилијамс изјави дека мислел дека „свето... повеќе...

Филипинскиот претседател оди во Русија да купо оружје и да го смени „трговскиот дисбаланс“

Филипинскиот претседател оди во Русија да купо оружје и да го смени „трговскиот дисбаланс“

Манила, 22 мај 2017 (МИА) - Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска заминава за Русија, кад... повеќе...

Над 20 лица повредени во експлозија на бомба во болница во Тајланд

Над 20 лица повредени во експлозија на бомба во болница во Тајланд

Бангкок, 22 мај 2017 (МИА) - Најмалку 22 луѓе се повредени при експлозија на бомба во болница во Бан... повеќе...

Мозаик

Зошто дождот мириса толку убаво?

Уживате во мирисот на свежината по пролетен дожд? ...

Чантата, во којашто Армстронг донесе месечеви камења, оди на аукција

Чантата во којашто американскиот астронаут Нил Арм...

Аријана Гранде ја прекинува својата турнеја

Американската пејачка Аријана Гранде најави прекин...

Рамазан: Оваа година најкратко ќе се пости во Јужна Америка

Месецот Рамазан, во кој муслиманите во светот пост...