• A-
  • A
  • A+
сабота, 16 декември 2017, 

Свет

Роналдињо ќе се кандидира за сенатор

Роналдињо ќе се кандидира за сенатор

Рио де жанеиро, 15 декември 2017 (МИА) - Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Роналдињо ќе с... повеќе...

 
Секој трет вработен во Министерството за внатрешни работи на САД тврди дека бил жртва на малтретирање

Секој трет вработен во Министерството за внатрешни работи на САД тврди дека бил жртва на малтретирање

Вашингтон, 15 декември 2017 (МИА)- Над една третина од вработените на американското Министерство за ... повеќе...

Нигерија ќе вложи милијарда долари во борба против бунтовниците

Нигерија ќе вложи милијарда долари во борба против бунтовниците

Абуџа, 15 декември 2017 (МИА) - Државните гувернери на Нигерија одобрија милијарда долари од вишокот... повеќе...

САД ја укина регулативата за неутралност на интернет

САД ја укина регулативата за неутралност на интернет

Вашингтон, 15 декември 2017 (МИА) - Американската Федерална комисија за комуникации синоќа укина пра... повеќе...

Масовен глад се заканува на една третина жители на Јемен

Масовен глад се заканува на една третина жители на Јемен

Њујорк, 15 декември 2017 (МИА) – На една третина од регионите во Јемен, со вкупно население од 10,4 ... повеќе...

ОН ги испитува можните доставувања на оружје од Иран за бунтовниците од Јемен

ОН ги испитува можните доставувања на оружје од Иран за бунтовниците од Јемен

Њујорк, 15 декември 2017 (МИА) – ОН започнаа истрага по сомневањата дека Иран доставувал балистички ... повеќе...

Оружје доставено од САД и Саудиска Арабија за сириската опозиција, завршувало во рацете на ИД

Оружје доставено од САД и Саудиска Арабија за сириската опозиција, завршувало во рацете на ИД

Багдад, 15 декември 2017 (МИА)- Оружје, обезбедено од САД и Саудиска Арабија за сириската опозиција,... повеќе...

Њујорчанка обвинета за перење биткоини за финансирање на „Исламска држава“

Њујорчанка обвинета за перење биткоини за финансирање на „Исламска држава“

Њујорк 15 декември 2017 (МИА) - Њујорчанка е обвинета за перење биткоини и други криптовалути и преф... повеќе...

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја

Токио, 15 декември 2017 (МИА) - Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја по мно... повеќе...

Околу илјада деца загинале во САД од огнено оружје за пет години

Околу илјада деца загинале во САД од огнено оружје за пет години

Њујорк, 15 декември 2017 (МИА) - Во САД 994 деца на возраст под 12 години загинале од огнено оружје,... повеќе...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Москва, 15 декември 2017 (МИА) - Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп те... повеќе...

Различни интерпретации за инцидентот над Сирија

Различни интерпретации за инцидентот над Сирија

Москва, 14 декември 2017 (МИА) - Руски авион ловец Сухој 35 „избрка“ американски ловец Ф-22, кој еми... повеќе...

Мистура за Сирија: Пропушена е златна можност

Мистура за Сирија: Пропушена е златна можност

Женева, 14 декември 2017 (МИА) - Специјалниот пратеник на Обединети нации за Сирија, Стафан да Мисту... повеќе...

САД го обвини Иран дека стои зад ракетниот напад врз Саудиска Арабија

САД го обвини Иран дека стои зад ракетниот напад врз Саудиска Арабија

Вашингтон, 14 декември 2017 (МИА) - Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли денеск... повеќе...

Сопругата на конгресменот Џонсон ќе се кандидира на неговото место

Сопругата на конгресменот Џонсон ќе се кандидира на неговото место

Луивил, 14 декември 2017 (МИА) - Ребека Џонсон, сопруга на конгресменот на американската сојузна држ... повеќе...

СЗО потврди дека медицинската мархиуана нема штетни последици

СЗО потврди дека медицинската мархиуана нема штетни последици

Женева, 14 декември 2017 (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека медицинската ... повеќе...

Американски борбени авиони со проектили предупредиле руски ловци во Сирија

Американски борбени авиони со проектили предупредиле руски ловци во Сирија

Вашингтон, 14 декември 2017 (МИА) - Американски борбени авиони Ф-22 вчера како предупредување истрел... повеќе...