• A-
  • A
  • A+
петок, 23 февруари 2018, 

Свет

„Атлантик“: Во Сирија во тек е војна на секој против секого

„Атлантик“: Во Сирија во тек е војна на секој против секого

Вашингтон, 16 февруари 2018 (МИА) - Веројатно на Иран, Израел, Турција, Русија и САД никој не им каж... повеќе...

 
„Оксфам“ ќе формира независна комисија за проверка на однесувањето на свои вработени

„Оксфам“ ќе формира независна комисија за проверка на однесувањето на свои вработени

Лондон, 16 февруари 2018 (МИА) - Британската хуманитарна организација „Оксфам“ соопшти дека ќе форми... повеќе...

Аргентинската полиција заплени речиси 10 тони марихуана

Аргентинската полиција заплени речиси 10 тони марихуана

Буенос Аирес, 16 февруари 2018 (МИА) - Аргентинтинската полиција заплени речиси 10 тони марихуана во... повеќе...

Американските демократи бараат над милијарда долари за кибер безбедност на изборите

Американските демократи бараат над милијарда долари за кибер безбедност на изборите

Вашингтон, 16 февруари 2018 (МИА) - Демократите во Конгресот на САД поднесоа предлог-закон со кој се... повеќе...

Во Њујорк уапсени две лица кои поседувале експлозивен материјал

Во Њујорк уапсени две лица кои поседувале експлозивен материјал

Њујорк, 16 февруари 2018 (МИА) - Двајца браќа близнаци се уапсени во Њујорк откако полицијата откри ... повеќе...

Поранешен советник на Трамп одби да одговори на многу прашања поставени од конгресна Комисија

Поранешен советник на Трамп одби да одговори на многу прашања поставени од конгресна Комисија

Вашингтон, 16 февруари 2018 (МИА) - Поранешниот главен советник на претседателот на САД Доналд Трамп... повеќе...

САД и се заканија на Русија со „меѓнародни последици“ поради кибер нападот „НотПетја“

САД и се заканија на Русија со „меѓнародни последици“ поради кибер нападот „НотПетја“

Вашингтон, 16 февруари 2018 (МИА) - Белата куќа и се закани на Русија со „меѓународни последици“ пор... повеќе...

Сенатот на САД отфрли два предлог-закони за реформа на имиграциските закони

Сенатот на САД отфрли два предлог-закони за реформа на имиграциските закони

Вашингтон, 16 февруари 2018 (МИА) - Американскиот Сенат отфрли два предлог-закони за реформи во обла... повеќе...

Рекс Тилерсон во посета на Турција

Рекс Тилерсон во посета на Турција

Анкара, 16 февруари 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и американскиот државен се... повеќе...

Круз останува во притвор без право на кауција

Круз останува во притвор без право на кауција

Вашингтон, 15 февруари 2018 (МИА) - Судија од Флорида нареди  напаѓачот Николас Круз, кој е обвинет ... повеќе...

Напаѓачот од Флорида бил поврзан со националистичка група

Напаѓачот од Флорида бил поврзан со националистичка група

Вашингтон, 15 февруари 2018 (МИА) - Напаѓачот од Флорида Николас Круз е поврзан со белата милитаризи... повеќе...

Трамп: Ќе ја разгледаме имиграцијата врз основа на заслуга

Трамп: Ќе ја разгледаме имиграцијата врз основа на заслуга

Вашингтон, 15 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека Конгресот треба „с... повеќе...

Папата ги повика ватиканските официјални лица да бидат скромни

Папата ги повика ватиканските официјални лица да бидат скромни

Ватикан, 15 февруари 2018 (МИА) – Папата Франциско побара денеска од ватиканските официјални лица и ... повеќе...

Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа

Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа

Њујорк, 15 февруари 2018 (МИА) - Музејот Спајскејп се отвора утре во Њујорк, а посетителите ќе можат... повеќе...

Флорида: Напаѓачот обвинет во 17 точки за убиство во средното училиште

Флорида: Напаѓачот обвинет во 17 точки за убиство во средното училиште

Паркленд, 15 февруари 2018 (МИА) - Напаѓачот во средното училиште во Паркленд на Флорида обвинет е д... повеќе...

Сирил Рамафоза избран за нов претседател на Јужна Африка

Сирил Рамафоза избран за нов претседател на Јужна Африка

Кејптаун, 15 фавруари 2018 (МИА) - Парламентот на Јужна Африка денеска го избра Сирил Рамафоза за но... повеќе...

Матис: САД и Турција имаат отворен дијалог за разликите во однос на Сирија

Матис: САД и Турција имаат отворен дијалог за разликите во однос на Сирија

Брисел, 15 февруари 2018 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис денеска изјави дека С... повеќе...

Мозаик

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест н...