• A-
  • A
  • A+

петок, 28 април 2017, 

Свет

Сирија ги отфрли обвинувањата на Франција дека режимот на Асад е одговорен за хемискиот напад

Сирија ги отфрли обвинувањата на Франција дека режимот на Асад е одговорен за хемискиот напад

Дамаск, 27 април 2017 (МИА) - Сириските власти ги отфрлија обвиненијата на Франција дека се директно... повеќе...

 
Израелски авиони погодија складиште со муниција на Хезболах кај аеродромот во Дамаск

Израелски авиони погодија складиште со муниција на Хезболах кај аеродромот во Дамаск

Аман/Бејрут/Дамаск, 27 април 2017 (МИА) - Израелски авиони изведоа напад врз склад со муниција на ли... повеќе...

Израелски авиони нанесоа удар врз склад за оружје на Хезболах во Дамаск

Израелски авиони нанесоа удар врз склад за оружје на Хезболах во Дамаск

Аман, 27 април 2017 (МИА) - Израелски авони нанесоа удар врз склад за оружје на либанската шиитска о... повеќе...

Трамп одобри Пентагон да ја смени бројноста на контингентите во Сирија и Ирак

Трамп одобри Пентагон да ја смени бројноста на контингентите во Сирија и Ирак

Вашингтон, 27 април 2017 (МИА) - Белата куќа му даде на Пентагон можност поеластично да ја определув... повеќе...

Трамп засега го продолжува Обамакер за сиромашните Американци

Трамп засега го продолжува Обамакер за сиромашните Американци

Вашингтон, 27 април 2017 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе продо... повеќе...

Основачот на „Википедија“, Џими Вејлс, го отвори порталот за вести „Викитрибјун“

Основачот на „Википедија“, Џими Вејлс, го отвори порталот за вести „Викитрибјун“

Лондон, 27 април 2017 (МИА) - Џими Вејлс, еден од основачите на „Википедија“ отвори портал за вести,... повеќе...

Експлозија одекна покрај меѓународниот аеродром во Дамаск

Експлозија одекна покрај меѓународниот аеродром во Дамаск

Дамаск, 27 април 2017 (МИА) - Експлозија одекна рано изутринава покрај меѓународниот аеродром во Дам... повеќе...

Северна Кореја: На целосна војна со САД одговараме со нуклеарна војна

Северна Кореја: На целосна војна со САД одговараме со нуклеарна војна

Њујорк, 27 април 2017 (МИА) - Мисијата на Северна Кореја при Обединетите нации соопшти дека Пјонгјан... повеќе...

Венецуелската полиција ги прекина синоќешните протести во Каракас со солзавец

Венецуелската полиција ги прекина синоќешните протести во Каракас со солзавец

Каракас, 27 април 2017 (МИА) - Илјадници лица се собраа синоќа повторно да протестираат во Каракас. ... повеќе...

САД ќе продолкжат со притисок врз Северна Кореја преку засилување на санкциите

САД ќе продолкжат со притисок врз Северна Кореја преку засилување на санкциите

Вашингтон, 27 април 2017 (МИА) - Стратегијата на американскиот претседател Доналд Трамп за Северна К... повеќе...

Венецуела ја напушта Организацијата на американски држави

Венецуела ја напушта Организацијата на американски држави

Каракас, 27 април 2017 (МИА) - Венецуела ќе започне процедура за излегување од Организацијата на аме... повеќе...

Парагвајскиот Парламент го отфрлки предлог законот за реизбор на претседателот на државата

Парагвајскиот Парламент го отфрлки предлог законот за реизбор на претседателот на државата

Асунсион, 27 април 2017 (МИА) - Долниот дом на Парламентот на Парагвај ги отфрли предложените измени... повеќе...

САД, Канада и Мексико се договориле за брзи повторни преговори за НАФТА

САД, Канада и Мексико се договориле за брзи повторни преговори за НАФТА

Вашингтон, 27 април 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп во денешните телефонските ра... повеќе...

Администрацијата на Трамп предлага големо намалување на даноците

Администрацијата на Трамп предлага големо намалување на даноците

Вашингтон, 26 април 2017 (МИА) – Драстично намалување на даноците за малите и големмите корпорации п... повеќе...

Нови судири на улиците во Каракас

Нови судири на улиците во Каракас

Каракас, 26 април 2017 (МИА) – Полицијата во Венецуела употреби водени топови и солзавец против демо... повеќе...

Во судир на ривалски банди во затвор во Венецуела загинаа 12 луѓе

Во судир на ривалски банди во затвор во Венецуела загинаа 12 луѓе

Каракас, 26 април 2017 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа, а 11 се повредени во судир меѓу ривалски ба... повеќе...

Американски адмирал: Противракетниот систем ТААД наскоро ќе биде оперативен

Американски адмирал: Противракетниот систем ТААД наскоро ќе биде оперативен

Вашингтон, 26 април 2017 (МИА) - Врховниот командант на САД за азиско-пацифичкиот регион, адмирал Ха... повеќе...

Мозаик

Ирец шета по светот и заработува од тоа

Џони Вард (33) е Ирец кој го обиколува светот и за...

Го убил својот пријател оти ја платил сметката во ресторан

Идрис Алакуш од Истанбул го застрелал својот прија...

Сопружници починале на ист ден, по 77 години брак

Џојс и Френк Дод, кои биле во брак скоро осум десе...

Австралиски Нордстром продава валкани фармерки за 390 евра

Австралиската компанија Нордстром беше прозвана на...

Колекцијата на Иванка Трамп се продава под друго име и со попуст

Откако голем број трговски синџири одлучи да ја ис...