• A-
  • A
  • A+
сабота, 25 февруари 2017, 

Свет

Де Мистура: Нападите во Хомс извршени со намера да ги уништат преговорите

Де Мистура: Нападите во Хомс извршени со намера да ги уништат преговорите

Женева, 25 февруари 2017 (МИА) - Самоубиствените напади во сирискиот град Хомс се извршени денеска с... повеќе...

 
Бурна реакција на медиумите на забраната на Трамп за известување

Бурна реакција на медиумите на забраната на Трамп за известување

Вашингтон, 25 февруари 2017 (МИА) - Дел од американските медиуми ја осудија денеска како неприфатлив... повеќе...

Трамп им предложи на неговите приврзаници да организираат контрапротести

Трамп им предложи на неговите приврзаници да организираат контрапротести

Вашингтон, 25 февруари 2017 (МИА) - Претседателот на САД, Доналд Трамп им предложи на своите поддржу... повеќе...

Ирак и Саудиска Арабија ќе соработуваат во борбата против тероризмот

Ирак и Саудиска Арабија ќе соработуваат во борбата против тероризмот

Багдад, 25 февруари 2017 (МИА) - Ирак и Саудиска Арабија ќе ги зајакнат билатералните односи во разл... повеќе...

Малезија ќе издаде потерница за  Хбон Куан-сон ако тој доброволно не се појави на распит

Малезија ќе издаде потерница за Хбон Куан-сон ако тој доброволно не се појави на распит

Куала Лампур, 25 февруари (МИА) - Малезиските власти денеска соопштија дека ќе издадат потерница по ... повеќе...

Трамп: Ќе почнеме со изградба на ѕидот многу порано од планираното

Трамп: Ќе почнеме со изградба на ѕидот многу порано од планираното

Вашингтон, 25 февруари 2017 - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави синоќа дека изградбата н... повеќе...

Сирија: Одговорноста за нападите во Хомс ја презеде фронтот Фатех ал Шам

Сирија: Одговорноста за нападите во Хомс ја презеде фронтот Фатех ал Шам

Бејрут, 25 февруари 2017 (МИА) - Сирискиот фронт Фатех ал Шам ја презеде одговорноста за денешните с... повеќе...

Кина: При пожар во хотел загинаа 10 лица

Кина: При пожар во хотел загинаа 10 лица

Шангај, 25 февруари 2017 (МИА) - При силен пожар во хотел во југоисточна Кина загинаа 10 лица, јави ... повеќе...

Фараж: Брегзитот и победата на Трамп покренаа глобална револуција

Фараж: Брегзитот и победата на Трамп покренаа глобална револуција

Вашингтон, 25 февруари 2017 (МИА) - Поранешниот лидер на британската Партија за независност (УКИП) Н... повеќе...

Стотици Јорданци протестираат поради новите даноци и покачувањето на цените

Стотици Јорданци протестираат поради новите даноци и покачувањето на цените

Аман, 25 февруари 2017 (МИА) - Стотици Јорданци протестираа во Јордан поради новите даноци и покачув... повеќе...

ОН: Северна Кореја софистицирано ги крши санкциите

ОН: Северна Кореја софистицирано ги крши санкциите

Њујорк, 25 февруари 2017 (МИА) - Северна Кореја ги крши меѓународните санкции преку софистицирана мр... повеќе...

Белата куќа го забрани пристапот на неколку медиумски куќи

Белата куќа го забрани пристапот на неколку медиумски куќи

Вашингтон, 25 февруари 2017 (МИА) - Белата куќа синоќа го забрани пристапот на новинарите од неколку... повеќе...

Авганистан: При напад на припадници на ИД загинаа 11 лица

Авганистан: При напад на припадници на ИД загинаа 11 лица

Кабул, 25 февруари 2017 (МИА) - Најмалку 10 припадници на авганистанската полиција и сопругата на по... повеќе...

Најмалку 42 загинати во два бомбашки напади врз силите за безбедност во сирискиот град Хомс (ДПЛ)

Најмалку 42 загинати во два бомбашки напади врз силите за безбедност во сирискиот град Хомс (ДПЛ)

Бејрут, 25 февруари (МИА) - При два бомбашки напади извршени од бомбаши-самоубијци во штабот на влад... повеќе...

Поради долг шест земји без право на глас во Генералното собрание на ОН

Поради долг шест земји без право на глас во Генералното собрание на ОН

Њујорк, 25 февруари 2017 (МИА) - Генералното собрание на ОН го суспендираше правото на глас на Венец... повеќе...

Најмалку 14 загинати во два бомбашки напади врз силите за безбедност во сирискиот град Хомс

Најмалку 14 загинати во два бомбашки напади врз силите за безбедност во сирискиот град Хомс

Бејрут, 25 февруари (МИА) - При два бомбашки напади извршени од бомбаши-самоубијци во штабот на влад... повеќе...

Аргентина: Тринаесет лица загинаа, а 34 повредени при директен судир на два автобуси

Аргентина: Тринаесет лица загинаа, а 34 повредени при директен судир на два автобуси

Буенос Ајрес, 25 февруари 2017 (МИА) - Тринаесет лица загинаа и 34 се повредени синоќа при директен ... повеќе...