• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Свет

Најмалку 123 луѓе загинаа откако се преврти и се запали цистерна со нафта во Пакистан

Најмалку 123 луѓе загинаа откако се преврти и се запали цистерна со нафта во Пакистан

Исламабад, 25 јуни 2017 (МИА) - Цистерна со нафта се преврти и се запали на автопат во Пакистан при ... повеќе...

 
Протести пред воздухопловната база во Каракас

Протести пред воздухопловната база во Каракас

Каракас, 25 јуни 2017 (МИА) - Безбедносните сили на Венецуела употребија солзавец за да растераат гр... повеќе...

Умерен земјотрес во Јапонија

Умерен земјотрес во Јапонија

Токио, 25 јуни 2017 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска ... повеќе...

ОН: Јемен се соочува со најголема епидемија на колера во светот

ОН: Јемен се соочува со најголема епидемија на колера во светот

Њујорк, 25 јуни 2017 (МИА) - Во Јемен, земја разурната од војна, регистриртани се над 200.000 случаи... повеќе...

Израелски авион нападна позиции на сириската армија

Израелски авион нападна позиции на сириската армија

Ерусалим, 24 јуни 2017 (МИА) - Изралски воен авион нападна неколку позиции на сириската Влада во бли... повеќе...

Во самоубиствените напади во Пакистан загинаа 73 лица

Во самоубиствените напади во Пакистан загинаа 73 лица

Исламабад, 24 јуни 2017 (МИА) - Ден по самоубиствените напади во пакистан, властите соопштија дека б... повеќе...

Саудиска Арабија спречила напад на Светата џамија

Саудиска Арабија спречила напад на Светата џамија

Ријад, 24 јуни 2017 (МИА) - Безбедносните сили на Саудиска Арабија соопштија денеска дека спречиле н... повеќе...

Над 140 исчезнати лица во свлечиште во Кина

Над 140 исчезнати лица во свлечиште во Кина

Пекинг, 24 јуни 2017 (МИА) - Најмалку 141 лице се водат за исчезнати, откако поројните дождови преди... повеќе...

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени го погоди Мозамбик

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени го погоди Мозамбик

Вашингтон, 24 јуни 2017 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,8 степени по Рихтеровата скала го погод... повеќе...

Двajца загинати и 11 изчезнати во експлозија во колумбиски рудник

Двajца загинати и 11 изчезнати во експлозија во колумбиски рудник

Богота, 24 јуни 2017 (МИА) - Две лица загинаа и 11 се водат за исчезнати по експлозија во рудник за ... повеќе...

Катар ги оцени барањата на четирите арапски земји како нереални

Катар ги оцени барањата на четирите арапски земји како нереални

Доха, 24 јуни 2017 (МИА) - Катар ја разгледал листата со барања упатени до оваа земја од страна на ч... повеќе...

Лидер на Хезболах: Израелска војна би покренала илјадници борци

Лидер на Хезболах: Израелска војна би покренала илјадници борци

Бејрут, 23 јуни 2017 (МИА) – Лидерот на либански Хезболах, Саед Хасан Насралах изјави денеска дека е... повеќе...

Најмалку 20 лица загинаа при две експлозии во Пакистан

Најмалку 20 лица загинаа при две експлозии во Пакистан

Исламабад, 23 јуни 2017 (МИА) - Најмалку 20 луѓе загинаа, а речиси 100 се повредени при две експлози... повеќе...

Трговец со коњи и џудо мајстор - кандидати за претседател на Монголија

Трговец со коњи и џудо мајстор - кандидати за претседател на Монголија

Уланбатор, 23 јуни 2017 (МИА) - Во Монголија в понеделник се одржуваат претседателски избори на кои ... повеќе...

Трамп за амбасадор во Лондон назначи сопственик на клуб за американски фудбал

Трамп за амбасадор во Лондон назначи сопственик на клуб за американски фудбал

Вашингтон, 23 јуни 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил за амбасадор на САД в... повеќе...

Израел им плати отштета на семејствата на жртвите во нападот на турскиот брод

Израел им плати отштета на семејствата на жртвите во нападот на турскиот брод

Анкара, 23 јуни 2017 (МИА) - Израел им исплати 20 милиони долари на семејствата на жртвите во израел... повеќе...

Ахунзада: Војната во Авганистан ќе заврши кога НАТО ќе замине од Авганистан

Ахунзада: Војната во Авганистан ќе заврши кога НАТО ќе замине од Авганистан

Кабул, 23 јуни 2017 (МИА) - Лидерот на авганистанските талибанци Маулви Хајбатула Ахунзада изјави де... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...