• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Европа

Инцидент во Њукасл за време на прославата на Рамазан Бајрам

Инцидент во Њукасл за време на прославата на Рамазан Бајрам

Лондон, 25 јуни 2017 (МИА) - Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со автомоб... повеќе...

 
Франција по брза постапка ги разгледува барањата на странците за престој во земјата на аеродормот Роаси

Франција по брза постапка ги разгледува барањата на странците за престој во земјата на аеродормот Роаси

Париз, 25 јуни 2017 (МИА) - Првите странци кои допатуваа во Франција, без виза за престој по слетува... повеќе...

Младите социјалисти бараат оставка на министерот Жерар Коломб

Младите социјалисти бараат оставка на министерот Жерар Коломб

Париз, 25 јуни 2017 (МИА) - Изјавата околу  имиграцијата на министерот за внатрешни работи на Франци... повеќе...

Француските социјалисти ќе бидат опозицијата на Еманеул Макрон

Француските социјалисти ќе бидат опозицијата на Еманеул Макрон

Париз, 25 јуни 2017 (МИА) - Националниот совет на  Социјалистичката партија со  огромно мнозинство, ... повеќе...

Апсењето на Салах Абдеслам спречи нов терористички напад

Апсењето на Салах Абдеслам спречи нов терористички напад

Париз, 25 јуни 2017 (МИА) - Апсењето на Салах Абдеслам, единствениот преживеан од терористите кои из... повеќе...

Анкета: Французите задоволни од новиот претседател и премиер

Анкета: Французите задоволни од новиот претседател и премиер

Париз, 25 јуни 2017 (МИА) - Шеесет и четири отсто од Французите се задоволни од работата на претседа... повеќе...

Хакерски напад врз британскиот Парламент

Хакерски напад врз британскиот Парламент

Лондон, 25 јуни 2017 (МИА) - Хакери се обиделе да продрат во електронската пошта на пратениците и ни... повеќе...

Русија: Ќе се влошат односите со Норвешка поради базата на американските маринци

Русија: Ќе се влошат односите со Норвешка поради базата на американските маринци

Осло, 24 јуни 2017 (МИА) - Одлуката на Норвешка да го зголеми присуството на американски маринци на ... повеќе...

Шпанската крајбрежна стража спаси повече од 200 мигранти

Шпанската крајбрежна стража спаси повече од 200 мигранти

Мадрид, 24 јуни 2017 (МИА) - Шпанската крајбрежна стража денеска соопшти дека спасила над 200 мигран... повеќе...

Меѓународниот суд на правдата одлучува за спорот меѓу Британија и Маурициус за архипелагот Чагос

Меѓународниот суд на правдата одлучува за спорот меѓу Британија и Маурициус за архипелагот Чагос

Лондон, 24 јуни 2017 (МИА) - Долгогодишниот спор меѓу Велика Британија и Маурициус, во врска со стат... повеќе...

Алексеј Навални исклучен од изборната трка за претседател на Русија

Алексеј Навални исклучен од изборната трка за претседател на Русија

Москва, 24 јуни 2017 (МИА) - Рускиот опозиционер Алексеј Навални е исклучен од трката за претседател... повеќе...

Стотици Лондончани итно евакуирани од „опасните“ станбени облакодери

Стотици Лондончани итно евакуирани од „опасните“ станбени облакодери

Лондон, 24 јуни 2017 (МИА) - Повеќе од 700 станови во станбени облакодери во Лондон и нивните жители... повеќе...

Во сила ново примирје во Источна Украина

Во сила ново примирје во Источна Украина

Киев, 24 јуни 2017 (МИА) - Ново примирје влезе во сила во реонот на конфликтот во источна Украина, п... повеќе...

Полскиот претседател потпиша закон за ограничување на пристапот до контрацепцијата

Полскиот претседател потпиша закон за ограничување на пристапот до контрацепцијата

Варшава, 24 јуни 2017 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша закон со кој се ограничува пр... повеќе...

Британската полиција предупредува дека со намалено финансирање се загрозува нејзината работа

Британската полиција предупредува дека со намалено финансирање се загрозува нејзината работа

Лондон, 23 јуни 2017 (МИА) - Висок претставник на британската полиција предупреди дека поради намале... повеќе...

Самит на ЕУ: Економијата оди на подобро

Самит на ЕУ: Економијата оди на подобро

Брисел, 23 јуни 2017 (МИА) – Шефовите на држави или влади од Европската унија на денешниот состанок ... повеќе...

Челзи и Арсенал ќе играат за жртвите од пожарот во Лондон

Челзи и Арсенал ќе играат за жртвите од пожарот во Лондон

Лондон, 23 јуни 2017 (МИА) – Приходот од претстојниот натпревар од Комјунити шилд, во кој ќе играат ... повеќе...

Мозаик

Принцот Хари сакал да се повлече од британското кралско семејство

Британскиот принц Хари, помладиот син на престолон...

Жена без заби, коса и пори хит во модната индустрија

Првите странци кои допатуваа во Франција, без виза...

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...