• A-
  • A
  • A+

сабота, 29 април 2017, 

Европа

Киев нареди конфискација на 1,4 милијарди евра од поранешниот претседател Јанукович

Киев нареди конфискација на 1,4 милијарди евра од поранешниот претседател Јанукович

Киев, 28 април 2017 (МИА) - Украина денеска почна процедура за враќање на украдените државни средств... повеќе...

 
Член на „Исламската држава“ уапсен во Германија

Член на „Исламската држава“ уапсен во Германија

Берлин, 28 април 2017 (МИА) - Германската полиција уапсила член на терористичката „Исламска држава“ ... повеќе...

Рускиот опозиционер Алексеј Навални одново нападнат со боја

Рускиот опозиционер Алексеј Навални одново нападнат со боја

Москва, 28 април 2017 (МИА) - Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални е префрлен во болница, от... повеќе...

Германија: Не ги прекинувајте преговорите за пристапување на Турција кон ЕУ

Германија: Не ги прекинувајте преговорите за пристапување на Турција кон ЕУ

Берлин, 28 април 2017 (МИА) - Германија денеска инсистираше земјите членки на Европската унија да не... повеќе...

Германските пратеници изгласаа делумна забрана за носење бурка

Германските пратеници изгласаа делумна забрана за носење бурка

Берлин, 28 април 2017 (МИА) - Пратениците во Долниот дом на германскиот Парламент го изгласаа законо... повеќе...

Фајненшл Тајмс: ЕУ би можела да ја прифати можноста од обединета Ирска во рамките на Унијата

Фајненшл Тајмс: ЕУ би можела да ја прифати можноста од обединета Ирска во рамките на Унијата

Лондон, 28 април 2017 (МИА) - ЕУ и европските лидери би можеле да ја прифатат можноста од една обеди... повеќе...

Русија бара да биде прекинат надворешниот притисок врз Македонија

Русија бара да биде прекинат надворешниот притисок врз Македонија

Москва, 28 април 2017 (МИА) - Русија повикува да биде прекинат надворешниот притисок врз Македонија ... повеќе...

Туск: Прво да завршиме со минатото, а потоа да преговараме за идните односи со Лондон

Туск: Прво да завршиме со минатото, а потоа да преговараме за идните односи со Лондон

Брисел, 28 април 2017 (МИА) - Пред да ја разгледуваме идината, прво треба да завршиме со минатото, с... повеќе...

Орбан: Завршена втората ограда долж границата со Србија за запирање на мигрантите

Орбан: Завршена втората ограда долж границата со Србија за запирање на мигрантите

Будимпешта, 28 април 2017 (МИА) - Унгарија ја заврши втората ограда долж границата со Србија, соопшт... повеќе...

Бирото на ПССЕ нема доверба во својот претседател Педро Аграмунт

Бирото на ПССЕ нема доверба во својот претседател Педро Аграмунт

Стразбур, 28 април 2017 (МИА) - Бирото на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), на с... повеќе...

Британската полиција застрела едно лице при антитерористичка операција

Британската полиција застрела едно лице при антитерористичка операција

Лондон, 28 април 2017 (МИА) - Британската полиција соопшти дека при антитерористичка акција спроведе... повеќе...

Меј ги обвини останатите членки на ЕУ дека се обединуваат против Британија

Меј ги обвини останатите членки на ЕУ дека се обединуваат против Британија

Лондон, 27 април 2017 (МИА) – Европската унија се обединува против Велика Британија во преговорите з... повеќе...

ПССЕ ја повика Унгарија да прекине со работа врз законот за финансирање на НВО и Универзитетот

ПССЕ ја повика Унгарија да прекине со работа врз законот за финансирање на НВО и Универзитетот

Стразбур, 27 април 2017 (МИА) - Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ја повика Унгар... повеќе...

Кралот на Шпанија пред ПССЕ ја потврди лојалноста на неговата земја кон eвропскиот проект

Кралот на Шпанија пред ПССЕ ја потврди лојалноста на неговата земја кон eвропскиот проект

Стразбур, 27 април 2017 (МИА) - "Во глобализираниот свет на дваесет и првиот век, Европа мора да ост... повеќе...

Маж вооружен со ножеви уапсен пред премиерската резиденција во Лондон (ДПЛ)

Маж вооружен со ножеви уапсен пред премиерската резиденција во Лондон (ДПЛ)

Лондон, 27 април 2017 (МИА) – Маж беше уапсен пред резиденцијата на британската премиерка Тереза Меј... повеќе...

Членови на стрелачки клуб во Баварија осомничени за планирање напади врз муслимани

Членови на стрелачки клуб во Баварија осомничени за планирање напади врз муслимани

Берлин, 26 април 2017 (МИА) - Властите на германската покраина Баварија водат истрага за членови на ... повеќе...

Маж уапсен пред премиерската резиденција во Лондон

Маж уапсен пред премиерската резиденција во Лондон

Лондон, 27 април 2017 (МИА) – Маж беше уапсен пред резиденцијата на британската премиерка Тереза Меј... повеќе...