• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Регион

Судири меѓу демонстранти и полиција пред канцеларијата на грчкиот премиер во Атина

Судири меѓу демонстранти и полиција пред канцеларијата на грчкиот премиер во Атина

Атина, 5 декември 2017 (МИА) - Група демонстранти денеска се судрија со полицијата пред канцеларијат... повеќе...

 
Ана Брнабиќ утре во дводневна посета на Софија

Ана Брнабиќ утре во дводневна посета на Софија

Белград, 5 ноември 2017(МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ ќе се сретне утре со извршната директо... повеќе...

Столтенберг: КФОР ќе остане на Косово

Столтенберг: КФОР ќе остане на Косово

Брисел, 5 декември 2017 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека КФ... повеќе...

Албанија побара помош од НАТО за справување со последиците од поплавите

Албанија побара помош од НАТО за справување со последиците од поплавите

Тирана, 5 декември 2017 (МИА) - Властите од Албанија побарале од НАТО помош за справување со последи... повеќе...

ИД со повик до приврзаници во Албанија за терор за времена празниците

ИД со повик до приврзаници во Албанија за терор за времена празниците

Тирана, 5 декември 2018 (МИА) - ИД ги повика преку комуникациски канали своите приврзаници во Албани... повеќе...

Тилерсон - Могерини: Западен Балкан има европска перспектива

Тилерсон - Могерини: Западен Балкан има европска перспектива

Брисел, 5 декември 2017 (МИА) - ЕУ и САД сметаат дека Западен Балкан има европска перспектива, изјав... повеќе...

Ердоган: Турција ќе ги уништи сите терористички групи во Сирија

Ердоган: Турција ќе ги уништи сите терористички групи во Сирија

Анкара, 5 декември 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека Турција во н... повеќе...

Потпишан договор за изградба на гасовод од Кипар до Европа

Потпишан договор за изградба на гасовод од Кипар до Европа

Никозија, 5 декември 2017 (МИА) - Претставници на Кипар, Грција, Италија и Израел денеска во Никозиј... повеќе...

За Црна Гора демаркацијата на границата со Косово е завршена работа

За Црна Гора демаркацијата на границата со Косово е завршена работа

Подгорица, 5 декември 2017 (МИА) - Црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ изјав... повеќе...

Ердоган: Турција ќе ги прекине односите со Израел ако Ерусалим биде признат за израелски глаевн град

Ердоган: Турција ќе ги прекине односите со Израел ако Ерусалим биде признат за израелски глаевн град

Анкара, 5 декември 2017 (МИА) - Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од стра... повеќе...

Турција на прво место во Европа по смртни случи во несреќи при работа

Турција на прво место во Европа по смртни случи во несреќи при работа

Истанбул, 5 декември 2017 (МИА) - Повеќе од 1.850 работници загинале како резултат на несреќи при ра... повеќе...

Могерини: ЕУ е заинтересирана за прием на земјите од Западен Балкан

Могерини: ЕУ е заинтересирана за прием на земјите од Западен Балкан

Брисел, 5 декември 2017 (МИА) - Европскта унија е заинтересирана шесте земји од Западен Балкан да ст... повеќе...

Канцерогени кинески играчки запленети во Турција

Канцерогени кинески играчки запленети во Турција

Анкара, 5 декември 2017 (МИА) - Турските власти запленија 19 тони детски играчки увезени од Кина, из... повеќе...

УНМИК посредувал меѓу Приштина и Интерпол за укинување на потерницата против Харадинај

УНМИК посредувал меѓу Приштина и Интерпол за укинување на потерницата против Харадинај

Приштина, 5 декември 2017 (МИА) - Мисијата на ОН во Косово (УНМИК) соопшти дека во декември 2016 год... повеќе...

Хрватска забрани увоз на кекси од БиХ и Србија

Хрватска забрани увоз на кекси од БиХ и Србија

Белград, 5 декември 2017 (МИА) - Хрватската санитарна инспекција забрани увоз на шест пратки со конд... повеќе...

Диноша: Црна Гора нема нов став за демаркацијата на границата со Косово

Диноша: Црна Гора нема нов став за демаркацијата на границата со Косово

Приштина, 4 декември 2017(МИА) -  Црногорскиот амбасадор Ферхат Диноша изјави дека официјална Подгор... повеќе...

Турција со предупредување пред најавеното признавање на Ерусалим за престолнина на Израел

Турција со предупредување пред најавеното признавање на Ерусалим за престолнина на Израел

Истанбул, 4 декември 2017 (МИА) - Висок претставник на турската Влада денеска предупреди на „голема ... повеќе...

Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...