• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Регион

Ердоган: Соработката меѓу Анкара и Белград е клучна за Балканот

Ердоган: Соработката меѓу Анкара и Белград е клучна за Балканот

Белград, 10 октомври 2017 (МИА) - Турција и Србија се двете клучни земји за Балканот и нивната сораб... повеќе...

 
„Телеграф“: Србија ќе купи С-300 и седум МиГ-29 од Белорусија

„Телеграф“: Србија ќе купи С-300 и седум МиГ-29 од Белорусија

Белград, 10 окотмври 2017 (МИА) - Србија во текот на следниот месец ќе купи од Белорусија ракетен си... повеќе...

Училиштата во Сараево веќе нема да ги сметаат босанскиот, хрватскиот и српскиот за еден јазик

Училиштата во Сараево веќе нема да ги сметаат босанскиот, хрватскиот и српскиот за еден јазик

Сараево, 10 октомври 2017 (МИА) - Министерството за образование, наука и млади на кантонот Сараево, ... повеќе...

Амбасадор на САД во Турција: Апсењето на вработен во Конзулатот е штетно за односите меѓу двете земји

Амбасадор на САД во Турција: Апсењето на вработен во Конзулатот е штетно за односите меѓу двете земји

Анкара, 10 октомври 2017 (МИА) - Апсењето соработник на Конзулатот на САД во Истанбул е „обид на нек... повеќе...

Ердоган пристигна во официјална посета на Србија

Ердоган пристигна во официјална посета на Србија

Белград, 10 октомври 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган допатува синоќа во дво... повеќе...

Косовската полиција подготвена за безбедно одржување на Парадата на гордоста

Косовската полиција подготвена за безбедно одржување на Парадата на гордоста

Приштина, 9 октомври 2017 (МИА) – Косовската полиција соопшти дека ги презела сите неопходни безбедн... повеќе...

Во БиХ најевтин, во Словенија најскап бензинот во регионот

Во БиХ најевтин, во Словенија најскап бензинот во регионот

Сараево, 9 октомври 2017 (МИА) - Босна и Херцеговина има најевтини цени на нафтени деривати во регио... повеќе...

Ердоган жали за одлуката на САД да не издаваат визи на турски граѓани

Ердоган жали за одлуката на САД да не издаваат визи на турски граѓани

Киев, 9 октомври 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека одлуката н... повеќе...

Србија ќе воведува дуално образование

Србија ќе воведува дуално образование

Белград, 9 октомври 2017 (МИА) - Владата на Република Србија на денешната седница го усвои нацрт-зак... повеќе...

Принудниот управник на Агрокор со кривична пријава против поранешната управа на фирмата

Принудниот управник на Агрокор со кривична пријава против поранешната управа на фирмата

Загреб, 9 октомври 2017 (МИА) - Принудниот управник за Агрокор Анте Рамљак соопшти дека поради непра... повеќе...

Хашим Тачи ја обвини меѓународната заедница дека не ги исполнува ветувањата

Хашим Тачи ја обвини меѓународната заедница дека не ги исполнува ветувањата

Приштина, 9 октомври 2017 (МИА) - Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска ја обвини меѓународната... повеќе...

Хрватска: Зголемување на цените на градинарските производи до 100 отсто

Хрватска: Зголемување на цените на градинарските производи до 100 отсто

Загреб, 9 октомври 2017 (МИА) - Силниот пролетен мраз, повеќемесечната суша, многубројните и разорни... повеќе...

Се повеќе српски граѓани бараат повторно воведување на смртна казна во земјата

Се повеќе српски граѓани бараат повторно воведување на смртна казна во земјата

Белград, 9 октомври 2017 (МИА) - Српскиот заменик народен правобранител Милош Јанковиќ денеска израз... повеќе...

Во Португалија уапсен Црногорец осомничен за шверц на 400 килограми хероин

Во Португалија уапсен Црногорец осомничен за шверц на 400 килограми хероин

Лисабон, 9 октомври 2017 (МИА) - Четириесетгодишен државјанин на Црна Гора е уапсен во Португалија п... повеќе...

 Потера на Јадранот по шверцери на дрога

Потера на Јадранот по шверцери на дрога

Тирана, 9 октомври 2017 (МИА) - Еден хеликоптер, авион и чамци на италијанската и албанската поли... повеќе...

Во Малезија уапсени Албанци поради тероризам

Во Малезија уапсени Албанци поради тероризам

Тирана, 9 октомври 2017(МИА)  - Во акција на полицијата во Малезија уапсени се уште двајца албански ... повеќе...

„А Хабер“: Турското Министерство за правда одби средба со амбасадорот на САД во Анкара

„А Хабер“: Турското Министерство за правда одби средба со амбасадорот на САД во Анкара

Анкара, 9 октомври 2017 (МИА) - Турското Министерство за правда одби средба со американскиот амбасад... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...