• A-
  • A
  • A+
петок, 23 февруари 2018, 

Регион

Во Турција осудени шестмина новинари на доживотен затвор

Во Турција осудени шестмина новинари на доживотен затвор

Истанбул, 16 февруари 2018 (МИА) – Суд во Истанбул осуди на доживотен затвор шест новинари обвинети ... повеќе...

 
Претседателите на Косово и Црна Гора повикаа на ратификација на договорот за границата

Претседателите на Косово и Црна Гора повикаа на ратификација на договорот за границата

Подгорица, 16 февруари 2018 (МИА) - Претседателите на Косово и Црна Гора, Хашим Тачи и Филип Вујанов... повеќе...

Дојче Веле: Европа ќе биде „цела и слободна“ само со Балканот

Дојче Веле: Европа ќе биде „цела и слободна“ само со Балканот

Берлин, 16 февруари 2018 (МИА) - Намалениот ангажман на САД не Балканот не значи дека Вашингтон го г... повеќе...

Се крева горната граница за подигање пари во Грција

Се крева горната граница за подигање пари во Грција

Атина, 16 февруари 2018 (МИА) - Грција се очекува да пристапи кон постпено олабавување на капиталнит... повеќе...

Чавушоглу: Турција и САД ќе создадат механизми за нормализирање на односите

Чавушоглу: Турција и САД ќе создадат механизми за нормализирање на односите

Анкара, 16 февруари 2018 (МИА) - Турција и САД одлучија да воспостават механизми за нормализирање на... повеќе...

Во Србија има повеќе од 30.000 невакцинирани деца

Во Србија има повеќе од 30.000 невакцинирани деца

Белград, 16 февруари 2018 (МИА) - Во Србија има повеќе од 30.000 деца кои се уште не се вакцинирани,... повеќе...

Захариева: Демократски, просперитетен и безбеден Западен Балкан е важен за ЕУ

Захариева: Демократски, просперитетен и безбеден Западен Балкан е важен за ЕУ

Софија, 16 февруари 2018 (МИА) - Министрите за надворешни работи од Европската унија денеска во Софи... повеќе...

Додик: Ќе се кандидирам за член на Претседателството на БиХ

Додик: Ќе се кандидирам за член на Претседателството на БиХ

Белград, 16 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на Република Српска, Милорад Додик најави дека на пр... повеќе...

Коцијанчич: ЕУ работи со Белград и Приштина на правно обврзувачки договор

Коцијанчич: ЕУ работи со Белград и Приштина на правно обврзувачки договор

Приштина, 16 февруари 2018 (МИА) - Официјалните претставници на Европската Унија кои посредуваат во ... повеќе...

Напади на грчки хакери врз турски банки

Напади на грчки хакери врз турски банки

Атина, 16 февруари 2018 (МИА) - Грчка хакерска група соопшти дека извршила кибер напади врз водечкит... повеќе...

Рекс Тилерсон во посета на Турција

Рекс Тилерсон во посета на Турција

Анкара, 16 февруари 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и американскиот државен се... повеќе...

Тачи: Вистината за убиството на Оливер Ивановиќ некого ќе го заболи

Тачи: Вистината за убиството на Оливер Ивановиќ некого ќе го заболи

Приштина, 15 февруари 2018 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека ќе бидат откриени у... повеќе...

ЕУ ќе му помага на Косово да ја модернизира железничката линија

ЕУ ќе му помага на Косово да ја модернизира железничката линија

Приштина, 15 февруари 2018 (МИА) – Европската унија ќе обезбеди 38,5 милиони евра за помош на Косово... повеќе...

БиХ очекува да се приклучи кон СТО до средината на годината

БиХ очекува да се приклучи кон СТО до средината на годината

Сараево, 15 февруари 2018 (МИА) - Босна и Херцеговина се надева дека ќе ги надмине пречките од стран... повеќе...

Лавров ќе ги посети Словенија и Србија на 21 и 22 февруари

Лавров ќе ги посети Словенија и Србија на 21 и 22 февруари

Москва, 15 февруари 2018 (МИА) - Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе ги посети Словенија и... повеќе...

Швендиман се повлекува од Специјалниот суд за воени злосторства на Косово

Швендиман се повлекува од Специјалниот суд за воени злосторства на Косово

Хаг, 15 февруари 2018 (МИА) – Американскиот обвинител Дејвид Швендиман кој е главен обвинител на Спе... повеќе...

ЕУ без согласност за проширувањето кон Западен Балкан

ЕУ без согласност за проширувањето кон Западен Балкан

Софија, 15 февруари 2018 (МИА) - Европските министери за надворешни работи денеска во Софија не успе... повеќе...

Мозаик

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест н...