• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Регион

Пентагон: Дипломатските тензии со Турција нема да влијаат врз воените операции

Пентагон: Дипломатските тензии со Турција нема да влијаат врз воените операции

Вашингтон, 10 октомври 2017 (МИА) - Дипломатскиот спор меѓу Турција и САД не влијае на воените опера... повеќе...

 
Стела Кириакидис е нов претседател на ПССЕ

Стела Кириакидис е нов претседател на ПССЕ

Стразбур, 10 октомври 2017 (МИА) -  Кипранката Стела Кириакидис од Европската народна партија беше и... повеќе...

Ердоган: Уапсениот вработен во американскиот Конзулат е шпион

Ердоган: Уапсениот вработен во американскиот Конзулат е шпион

Анкара, 10 октомври 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека уапсен... повеќе...

Грците ќе можат да го сменат полот со изјава на суд

Грците ќе можат да го сменат полот со изјава на суд

Атина, 10 октомври 2017 (МИА) - Грчките пратеници денеска усвоија контроверзен закон, кој им овозмож... повеќе...

Србија и Турција потпишаа договор за слободна трговија

Србија и Турција потпишаа договор за слободна трговија

Белград, 10 октомври 2017 (МИА) - Соработката меѓу Турција и Србија е од клучна важност за одржување... повеќе...

Џаникли: Турските војници ќе останат во Сирија додека има закана за безбедноста на Турција

Џаникли: Турските војници ќе останат во Сирија додека има закана за безбедноста на Турција

Анкара, 10 октомври 2017 (МИА) - Турските војници ќе останат во Сирија, се додека оттаму доаѓа закан... повеќе...

Ердоган: Турските власти ќе го бојкотираат американскиот амбасадор во Анкара

Ердоган: Турските власти ќе го бојкотираат американскиот амбасадор во Анкара

Белград, 10 октомври 2017 (МИА) - Турските власти ќе го бојкотираат амбасадорот на САД во Турција, и... повеќе...

Синот на Тито може да биде казнет поради бесправно користење државен имот

Синот на Тито може да биде казнет поради бесправно користење државен имот

Загреб, 10 октомври 2017 (МИА) - Александар Миша Броз, помладиот син на Јосип Броз Тито се соочува с... повеќе...

Вучиќ: Србија е искрен пријател на Турција

Вучиќ: Србија е искрен пријател на Турција

Белград, 10 октомври 2017 (МИА) - Србија е искрен пријател на Турција, изјави српскиот претседател А... повеќе...

Претседателот Тачи ја поддржа Парадата на гордоста во Приштина

Претседателот Тачи ја поддржа Парадата на гордоста во Приштина

Приштина,10 октомври 2017(МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи учествуваше на Парадата на гордос... повеќе...

Во Црна Гора има 48 милионери

Во Црна Гора има 48 милионери

Подгорица, 10 октомври 2017 (МИА) - Во Црна Гора има 48 милионери, а најбогатиот од нив има речиси 4... повеќе...

Бериша: Имам информации за криумчарење на деца поради трговија со органи

Бериша: Имам информации за криумчарење на деца поради трговија со органи

Тирана, 10 октомври 2017 (МИА) - Поранешниот албански премиер и претседател Сали Бериша објави дека ... повеќе...

Италијанската полиција заплени повеќе од  1,5 тони марихуана  прошверцувана од Албанија

Италијанската полиција заплени повеќе од 1,5 тони марихуана прошверцувана од Албанија

Тирана, 10 октомври 2017 (МИА) - Италијанската полиција утрово заплени големо количество марихуана п... повеќе...

Во Хрватска поради природните катастрофи ќе поскапе овошјето и зеленчукот

Во Хрватска поради природните катастрофи ќе поскапе овошјето и зеленчукот

Загреб, 10 октомври 2017 (МИА) - Ниските температури во пролетта, сушата што траеше неколку месеци, ... повеќе...

Лекари без граници алармира за насилство над бегалците во Грција

Лекари без граници алармира за насилство над бегалците во Грција

Атина, 10 октомври 2017 (МИА) - Секој четврти бегалец е подложен на насилство откако ќе пристигне на... повеќе...

Косовската полиција заплени аресенал оружје во Генерал Јанковиќ

Косовската полиција заплени аресенал оружје во Генерал Јанковиќ

Приштина, 10 октомври 2017 (МИА) – Косовската полиција заплени поголема количесрво оружје во Генерал... повеќе...

Заложничка криза во хрватскиот град Пожега

Заложничка криза во хрватскиот град Пожега

Пожега, 10 октомври 2017 (МИА) - Запожничка криза е во тек  во хрватскиот град Пожега, каде напаѓач ... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...