• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Регион

Албанската влада побара поддршка од бизнис заедницата

Албанската влада побара поддршка од бизнис заедницата

Тирана, 6 декември 2017 (МИА) - Албанската влада апелираше до бизнис-заедницата од земјава да даде п... повеќе...

 
Јункер: Напредокот на Македонија во изминатите месеци е завиден

Јункер: Напредокот на Македонија во изминатите месеци е завиден

Брисел, 6 декември 2017 (МИА) – Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан Клод Јункер изјави де... повеќе...

Брамерц: Премногу луѓе во поранешна Југославија воените злосторници ги сметаат за херои

Брамерц: Премногу луѓе во поранешна Југославија воените злосторници ги сметаат за херои

Њујорк, 6 декември 2017 (МИА) - Главниот хашки обвинител Серж Брамерц оцени дека реакциите за пресуд... повеќе...

Ердоган утре во Грција

Ердоган утре во Грција

Атина, 6 декември 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција... повеќе...

Словенечката разузнавачка служба (СОВА) во бел штрајк, медиумски написи ги потврди владата

Словенечката разузнавачка служба (СОВА) во бел штрајк, медиумски написи ги потврди владата

Љубљана, 6 декември 2017 (МИА) - Службениците на словенечката разузнавачка агенција (СОВА) од крајо... повеќе...

Белградски студенти учат според програмата на Лондонската школа за економија

Белградски студенти учат според програмата на Лондонската школа за економија

Белград, 6 декември 2017 (МИА) - Економскиот факултет на Универзитетот во Белград денеска ја претста... повеќе...

Србија догодина мора да отплати 5,6 милијарди евра државен долг

Србија догодина мора да отплати 5,6 милијарди евра државен долг

Белград, 6 декември 2017 (МИА) - Министерот за финансии на Србија Душан Вујовиќ, за исплата на камат... повеќе...

Бугарската Влада го подготвува намалувањето на роаминг тарифите со Србија

Бугарската Влада го подготвува намалувањето на роаминг тарифите со Србија

Софија, 6 декември 2017 (МИА) - Бугарската Влада го одобри предлог- меморандумот за разбирање помеѓу... повеќе...

Белград излепен со плакати на Ратко Младиќ

Белград излепен со плакати на Ратко Младиќ

Белград, 6 декември 2017 (МИА) - Центарот на Белград, Земун, како и други општини на главниот град н... повеќе...

Во Белград разговори Вучиќ - претседателство на БиХ

Во Белград разговори Вучиќ - претседателство на БиХ

Белград, 6 декември 2017 (МИА) - По долгите разговори со членовите на претседателството на БиХ-Драга... повеќе...

Регионот го избра Белград за седиште на Транспортната заедница

Регионот го избра Белград за седиште на Транспортната заедница

Брисел, 6 декември 2017 (МИА) – Министрите за транспорт на државите од регионот на Западен Балкан од... повеќе...

Контроли во бугарските болници за откривање злоупотреби на штета на Фондот за здравство

Контроли во бугарските болници за откривање злоупотреби на штета на Фондот за здравство

Софија, 6 декември 2017 (МИА) - Бугарското Министерство за здравство, Министерството за внатрешни ра... повеќе...

Столтенберг: Земјите од Западен Балкан да ги смират тензиите

Столтенберг: Земјите од Западен Балкан да ги смират тензиите

Брисел, 6 декември 2017 (МИА) - Апелираме до сите страни во Западен Балкан да направат се што е во н... повеќе...

Судири меѓу демонстранти и полицијата во Атина

Судири меѓу демонстранти и полицијата во Атина

Атина, 6 декември 2017 (МИА) - Мали групи млади луѓе денеска се судрија со грчката полиција пред поч... повеќе...

ЕУ отвора уште две поглавја во пристапните преговори со Србија

ЕУ отвора уште две поглавја во пристапните преговори со Србија

Брисел, 6 декември 2017 (МИА) - Србија в понеделник на 11 декември во Брисел ќе отвори две нови погл... повеќе...

Сараево: Србија сака корекција на границата со БиХ на четири точки

Сараево: Србија сака корекција на границата со БиХ на четири точки

Сараево, 6 декември 2017 (МИА) - Прашањето за границата меѓу Србија и Босна и Херцеговина ќе биде на... повеќе...

Чавушоглу: Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е „огромна грешка“

Чавушоглу: Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е „огромна грешка“

Брисел, 6 декември 2017 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу напомена ден... повеќе...

Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...