• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Регион

Во Турција издадени налози за апсење на 25 војници

Во Турција издадени налози за апсење на 25 војници

Анкара, 12 октомври 2017 (МИА) - Турските власти издале налози за апсење на 25 војници низ целата зе... повеќе...

 
Телефонски разговор Тилерсон - Чавушоглу за дипломатската криза

Телефонски разговор Тилерсон - Чавушоглу за дипломатската криза

Вашингтон, 12 октомври 2017 (МИА) - Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон синоќа телефонски р... повеќе...

Медиуми: По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

Медиуми: По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

Белград, 12 октомври 2017 (МИА) - Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Таји... повеќе...

„Контрањуз“: Американците му веруваат на Ципрас

„Контрањуз“: Американците му веруваат на Ципрас

Атина, 12 октомври 2017 (МИА) - Политичката и воена елита на САД имаат доверба во Грција и нејзиниот... повеќе...

Умерен земјотрес во Грција

Умерен земјотрес во Грција

Атина, 12 октомври 2017 (МИА) - Земјотрес со интензитет  од  5,1 степени според Рихтеровата скала си... повеќе...

Шимшек: Наскоро ќе биде надмината дипломатската криза меѓу САД и Турција

Шимшек: Наскоро ќе биде надмината дипломатската криза меѓу САД и Турција

Вашингтон, 12 октомври 2017 (МИА) - Дипломатската криза меѓу САД и Турција е „претерана“ и набрзо ќе... повеќе...

Сијарто: Македонија и Албанија што е можно побрзо да отпочнат преговори со ЕУ

Сијарто: Македонија и Албанија што е можно побрзо да отпочнат преговори со ЕУ

Будимпешта, 11 октомври 2017 (МИА) - Унгарија сака Европска унија и НАТО да ја забрзаат интеграцијат... повеќе...

Захариева: Поддршка за Западен Балкан за побрза интеграција во ЕУ

Захариева: Поддршка за Западен Балкан за побрза интеграција во ЕУ

Будимпашта, 11 октомври 2017 (МИА) - Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, ... повеќе...

Марија Габриел: Работам на намалување на тарифите за роаминг за Западен Балкан

Марија Габриел: Работам на намалување на тарифите за роаминг за Западен Балкан

Брисел, 11 октомври 2017 (МИА) - Работам на идејата за намалување на тарифите за роаминг за земји... повеќе...

Албанскиот претседател Илир Мета во посета на Косово

Албанскиот претседател Илир Мета во посета на Косово

Приштина, 11 октомври 2017 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета престојува во дводневна официјал... повеќе...

Сијарто: Унгарија сака побрза интеграција на Западен Балкан

Сијарто: Унгарија сака побрза интеграција на Западен Балкан

Будимпешта, 11 октомври 2017 (МИА) - Унгаријаа сака Европска унија и НАТО да ја забрзаат интеграција... повеќе...

Во Турција почна судењето на германската новинарка Мешале Толу

Во Турција почна судењето на германската новинарка Мешале Толу

Анкара, 11 октомври 2017 (МИА) - Во Турција денеска почна судскиот процес против германската новинар... повеќе...

ЕУ, САД и Велика Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Тачи

ЕУ, САД и Велика Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Тачи

Приштина, 11 октомври 2017 (МИА) - Откако косовскиот претседател Хашим Тачи упати критики кон меѓуна... повеќе...

Од основањето до денес фестивалот „Exit“  на српската економија и донел повеќе од 150 милиони евра

Од основањето до денес фестивалот „Exit“ на српската економија и донел повеќе од 150 милиони евра

Нови Сад, 11 октомври 2017 (МИА) – Новосадскиот фестивал Еxit кој во јули се одржа по 18-ти пат, дос... повеќе...

Анархисти упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина

Анархисти упаднаа во Амбасадата на Шпанија во Атина

Атина, 11 октомври 2017 (МИА) - Самопрогласени анархисти во Грција денеска упаднаа во Амбасадата на ... повеќе...

Седуммина турски армиски лица добија доживотни казни затвор поради обидот за пуч

Седуммина турски армиски лица добија доживотни казни затвор поради обидот за пуч

Истанбул, 11 октомври 2017 (МИА) – Суд во Истанбул осуди седум армиски припадници на доживотен затво... повеќе...

Експлозија на сплитска плажа, маж изврши самоубиство

Експлозија на сплитска плажа, маж изврши самоубиство

Сплит, 10 октомври 2017 (МИА) - Хрватската полиција денеска ја испразни познатата сплитска плажа „Об... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...