• A-
  • A
  • A+
недела, 26 март 2017, 

Регион

Мекалистер: Влијание на Балканот сакаат Русија, Турција, Кина...

Мекалистер: Влијание на Балканот сакаат Русија, Турција, Кина...

Берлин, 20 март 2017 (МИА) - Претседателот на Комитетот за надворешно-политички работи на Европскиот... повеќе...

 
Стефановиќ: Рекордна заплена на „сканк“ во регионот

Стефановиќ: Рекордна заплена на „сканк“ во регионот

Белград, 20 март 2017 (МИА) - Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска соооп... повеќе...

Значително зголемен приливот на нови бегалци и мигранти на грчките острови

Значително зголемен приливот на нови бегалци и мигранти на грчките острови

Атина, 20 март 2017 (МИА) - Во последните два дена на грчките острови е регистриран значителен порас... повеќе...

Умерен земјотрес го погоди Чанаккале

Умерен земјотрес го погоди Чанаккале

Анкара, 20 март 2017 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтерова скала го погоди... повеќе...

Си-Ен-Ен Турк: Можни се тензии во односите Софија-Анкара

Си-Ен-Ен Турк: Можни се тензии во односите Софија-Анкара

Анкара, 20 март 2017 (МИА) - Бугарските власти минатата недела од земјата го протерале генералниот с... повеќе...

Девет деца повредени при сообраќајна несреќа во Романија

Девет деца повредени при сообраќајна несреќа во Романија

Букурешт, 20 март 2017 (МИА) - Најмалку девет деца се повредени денеска во југозападниот дел на Рома... повеќе...

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Виена, 20 март 2017 (МИА) - Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земји... повеќе...

Еврогрупата денеска ќе дискутира за Грција, но не се очекува договор

Еврогрупата денеска ќе дискутира за Грција, но не се очекува договор

Атина, 20 март 2017 (МИА) - Министрите за финансии од Еврозоната денеска ќе се состанат во Брисел за... повеќе...

Габриел: Турција ги премина границите

Габриел: Турција ги премина границите

Берлин, 20 март 2017 (МИА) - Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турс... повеќе...

Нишани:Земјата се наоѓа во состојба на високи политички тензии

Нишани:Земјата се наоѓа во состојба на високи политички тензии

Тирана,19 март 2017(МИА) – Албанскиот претседател во обраќањето до нацијата ,во врска со политичката... повеќе...

Рама до опозицијата:Разбудете се, никогаш нема да има техничка влада

Рама до опозицијата:Разбудете се, никогаш нема да има техничка влада

Тирана,19 март 2017(МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама, на опозицијата  и порача да се разбуди од со... повеќе...

Јункер: Ако Турција ја врати смртната казна тоа ќе значи и крај на преговорите со ЕУ

Јункер: Ако Турција ја врати смртната казна тоа ќе значи и крај на преговорите со ЕУ

Берлин, 19 март 2017 (МИА) – Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер потврди дека ако А... повеќе...

Германскиот амбасадор во Турција повикан во турското МНР поради митинг на ПКК во Франкфурт

Германскиот амбасадор во Турција повикан во турското МНР поради митинг на ПКК во Франкфурт

Анкара, 19 март 2017 (МИА) – Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска с... повеќе...

Бугарија подготвена да ја заштити границата со Турција

Бугарија подготвена да ја заштити границата со Турција

Софија, 19 март 2017 (МИА) – Бугарија соопшти дека е подготвена да ги зајакне патролите и да заврши ... повеќе...

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД

Приштина, 18 март 2017 (МИА) – Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на б... повеќе...

Во Австрија уапсена група екстремисти

Во Австрија уапсена група екстремисти

Тирана, 18 март 2017 (МИА) – Австриската полиција уапсила петчлена група екстремисти, а меѓу нив и е... повеќе...

Албанските полицајци изненадени од досетливоста на наркодилерите

Албанските полицајци изненадени од досетливоста на наркодилерите

Тирана, 18 март 2017 (МИА) - Граничната полиција на преминот Капштица, на албанско-грчката граница, ... повеќе...