• A-
  • A
  • A+

петок, 26 мај 2017, 

Регион

Грција очекува кинески инвестиции во висина од 40 милијарди долари

Грција очекува кинески инвестиции во висина од 40 милијарди долари

Атина, 19 мај 2017 (МИА) - Грција очекува новиот кинески проект, „Патот на свилата“, да ја зајакне н... повеќе...

 
Ердоган: Турција е принудена да „ползи“ пред вратите на ЕУ

Ердоган: Турција е принудена да „ползи“ пред вратите на ЕУ

Истанбул, 19 мај 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска при собирот на бизнис... повеќе...

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

Атина, 19 мај 2017 (МИА) - Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа до... повеќе...

ЕУ ќе ги следи на изборите во Косово со 100 набљудувачи

ЕУ ќе ги следи на изборите во Косово со 100 набљудувачи

Приштина, 18 мај 2017(МИА) - Европската Унија ќе испрати мисија од 100 набљувачи за следње на предвр... повеќе...

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Тирана, 18 мај 2017 (МИА) - Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одло... повеќе...

Ердоган: Не може да се укине вонредната состојба пред целосна нормализација на ситуацијата во Турција

Ердоган: Не може да се укине вонредната состојба пред целосна нормализација на ситуацијата во Турција

Анкара, 18 мај 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денска изјави дека не може да с... повеќе...

Унгарија ќе ја задржи оградата долж својата граница со Србија

Унгарија ќе ја задржи оградата долж својата граница со Србија

Будимпешта, 18 мај 2017 (МИА) - Унгарија ќе ги задржи своето строго имиграциско законодавство и огра... повеќе...

Активистка на Самоопределување ја нападна косовската амбасадорка во САД

Активистка на Самоопределување ја нападна косовската амбасадорка во САД

Вашингтон, 18 мај 2017 (МИА) - Активистка на косовското радикално движење Самопоределување ја нападн... повеќе...

„Самоопределување“ во коалиција со партиите на Мустафа и Пацоли

„Самоопределување“ во коалиција со партиите на Мустафа и Пацоли

Приштина, 18 мај 2017 (МИА) - Косовското националистичко движење „Самоопределување“ (ВВ) на престојн... повеќе...

Турција ќе формира „кибер армија“

Турција ќе формира „кибер армија“

Анкара, 18 мај 2017 (МИА) - Турција ќе формира „кибер армија“ чија задача ќе биде гарантирање на без... повеќе...

Стејт департмент за Балканот: Русија го продлабочува влијанието

Стејт департмент за Балканот: Русија го продлабочува влијанието

Вашингтон, 18 мај 2017 (МИА) - Високиот официјален претставник на американскиот Стејт департмент, Хо... повеќе...

Разузнавачката агенција на БиХ предупреди дека се подготвува атентат на министерот за безбедност

Разузнавачката агенција на БиХ предупреди дека се подготвува атентат на министерот за безбедност

Сараево, 18 мај 2017 (МИА) - Разузнавачката агенција на Босна и Херцеговина (ОСА) испратила соопштен... повеќе...

Германија предупредува на влијанието на Саудиска Арабија во Косово

Германија предупредува на влијанието на Саудиска Арабија во Косово

Берлин, 18 мај 2017 (МИА) - Германската влада предупреди дека мисионерските групи од Саудиска Арабиј... повеќе...

Советот на Европа ја критикуваше Турција дека испратила во затвор познат заштитник на човековите права

Советот на Европа ја критикуваше Турција дека испратила во затвор познат заштитник на човековите права

Истанбул, 18 мај 2017 (МИА) - Советот на Европа ја критикуваше Турција поради апсењето на познат заш... повеќе...

Чавушоглу побара отстранување на специјалниот претставник на САД во меѓународната коалиција против ИД

Чавушоглу побара отстранување на специјалниот претставник на САД во меѓународната коалиција против ИД

Истанбул, 18 мај 2017 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу повика денеска... повеќе...

Чавушоглу: Доколку Германците сакаат да заминат од Инџирлик, ние нема да ги спречиме

Чавушоглу: Доколку Германците сакаат да заминат од Инџирлик, ние нема да ги спречиме

Истанбул, 18 мај 2017 (МИА) - Германија може да ги повлече нејзините војници од базата во Инџирлик в... повеќе...

НВО која им помага на бегалците во Грција обвинета за сексуална експлоатација

НВО која им помага на бегалците во Грција обвинета за сексуална експлоатација

Атина, 18 мај 2017 (МИА) - Европската унија суспендираше финансирање на невладина организација (НВО)... повеќе...