• A-
  • A
  • A+
петок, 23 февруари 2018, 

Регион

Грција ќе добие нова транша финансиска помош до крајот на март

Грција ќе добие нова транша финансиска помош до крајот на март

Брисел, 20 февруари 2018 (МИА) - Грција исполни 99 проценти од условите за добивање нова транша фина... повеќе...

 
Дачиќ: Изјавата на Рама е „вџашувачка“

Дачиќ: Изјавата на Рама е „вџашувачка“

Белград, 19 февруари 2018 (МИА) - Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска ја осуди изјават... повеќе...

Харадинај: Дијалогот со Србија треба да заврши со взаемно признавање

Харадинај: Дијалогот со Србија треба да заврши со взаемно признавање

Приштина, 19 февруари 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека дијалогот со Србија... повеќе...

Брнабиќ: Непријатно сум изненадена од изјавата на Пахор за Косово

Брнабиќ: Непријатно сум изненадена од изјавата на Пахор за Косово

Белград, 19 февруари 2018 (МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека е непријатно из... повеќе...

Дачиќ бара ЕУ да реагира на изјавите на Рама

Дачиќ бара ЕУ да реагира на изјавите на Рама

Белград, 19 февруари 2018 (МИА) - Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ја осуд... повеќе...

ЕК: Изјавата на Рама е несоодветна

ЕК: Изјавата на Рама е несоодветна

Тирана,19 февруари 2018 (МИА) - Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, за заеднички претседател на... повеќе...

Телефонски разговор Ердоган-Путин за ситуацијата во Сирија

Телефонски разговор Ердоган-Путин за ситуацијата во Сирија

Анкара, 19 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на Турција и на Русија Реџеп Тајип Ердоган и Владимир... повеќе...

Вулин: Приведени осум странски државјани поради снимање на ВОА и ВБА

Вулин: Приведени осум странски државјани поради снимање на ВОА и ВБА

Белград, 19 февруари 2018 (МИА) - Српското Министерство за одбрана денеска потврди дека воената поли... повеќе...

САД не поддржуваат размена на територии

САД не поддржуваат размена на територии

Приштина, 19 февруари 2018 (МИА) - Во денешното соопштение од Амбасадата на САД во Косово се наведув... повеќе...

Средба Борисов-Орбан: сега е шансата да го интегрираме Балканот во ЕУ

Средба Борисов-Орбан: сега е шансата да го интегрираме Балканот во ЕУ

Софија, 19 февруари 2018 (МИА) - Бугарското претседателство на Советот на ЕУ се одвива добро - тука ... повеќе...

ЕУ очекува државите од Западен Балкан да работат на помирување и спроведување на реформите

ЕУ очекува државите од Западен Балкан да работат на помирување и спроведување на реформите

Брисел, 19 февруари 2018 (МИА) - Европската комисија денеска изрази очекување државите од Западен Ба... повеќе...

„Економист“: Размената на територии на Балканот би бил незапирлив процес

„Економист“: Размената на територии на Балканот би бил незапирлив процес

Лондон, 19 февруари 2018 (МИА) - Доколку Србија и Косово се договорат за размена на територии, на Ба... повеќе...

Дамаск: Сириските владини сили во следните часови влегуваат во Африн

Дамаск: Сириските владини сили во следните часови влегуваат во Африн

Бејрут, 19 февруари 2018 (МИА) - Сириската државна телевизија денеска јави дека сириските владини си... повеќе...

„Независне новине“: Околу 30.000 одбиени азиланти од Европа и САД можно е да се вратат во БиХ

„Независне новине“: Околу 30.000 одбиени азиланти од Европа и САД можно е да се вратат во БиХ

Бања Лука, 19 февруари 2018 (МИА) - Поради мигрантската криза која и натаму трае со ненамален интенз... повеќе...

Принцот Лека: Само кралската круна може да обезбеди обеднување на Албанија и Косово

Принцот Лека: Само кралската круна може да обезбеди обеднување на Албанија и Косово

Тирана,19 февруари 2018 (МИА) - Единството меѓу Албанија и Косово, за кое се заложи албанскиот преми... повеќе...

Бугајски: Амбицијата на Путин во Црна Гора ќе биде блокирана

Бугајски: Амбицијата на Путин во Црна Гора ќе биде блокирана

Подгорица, 19 февруари 2018 (МИА) - Напорите на Москва да ја дестабилизира Црна Гора, или која било ... повеќе...

Турчинка осудена на смрт во Ирак поради членство во ИД

Турчинка осудена на смрт во Ирак поради членство во ИД

Багдад, 19 февруари 2018 (МИА) - Ирачки суд осуди на смрт со бесење турска државјнака под обвинение ... повеќе...

Мозаик

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест н...