• A-
  • A
  • A+
недела, 26 март 2017, 

Регион

„Волстрит џурнал“: Проблемите со пазарот на труд се клучни во преговорите меѓу Грција и кредиторите

„Волстрит џурнал“: Проблемите со пазарот на труд се клучни во преговорите меѓу Грција и кредиторите

Атина, 21 март 2017 (МИА) - Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) смета дека Грција треба да ги продолж... повеќе...

 
Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ

Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ

Берлин, 21 март 2017 (МИА) - Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство н... повеќе...

Ердоган и турската Влада не се добредојдени во Германија

Ердоган и турската Влада не се добредојдени во Германија

Берлин, 21 март 2017 (МИА) - Блискиот соработник на германската канцеларка Ангела Меркел и потпретсе... повеќе...

Ердоган: Денешната „фашистичка, жестока“ Европа наликува на времето пред Втората светска војна

Ердоган: Денешната „фашистичка, жестока“ Европа наликува на времето пред Втората светска војна

Анкара, 21 март 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека денешната „... повеќе...

Еден од пакетите бомби пронајдени во Грција наменет за Клаус Реглинг

Еден од пакетите бомби пронајдени во Грција наменет за Клаус Реглинг

Атина, 21 март 2017 (МИА) - Покрај првиот човек на Еврогрупата, Јерун Дејселблум, и претседателот на... повеќе...

Грчката крајбрежна стража спаси 15 бегалци

Грчката крајбрежна стража спаси 15 бегалци

Атина, 21 март 2017 (МИА) - Патролен брод на грчката крајбрежна стража доцна синоќа спасил 15 бегалц... повеќе...

Шарл Мишел: Турција отстапи од европските стандарди

Шарл Мишел: Турција отстапи од европските стандарди

Брисел, 21 март 2017 (МИА) - Белгискиот премиер Шарл Мишел изјави дека од јули минатата година, по о... повеќе...

„Етнос“: На грчките острови им се заканува „инфаркт“ поради бегалците

„Етнос“: На грчките острови им се заканува „инфаркт“ поради бегалците

Атина, 21 март 2017 (МИА) - Со доаѓањето на пролетта на грчките острови во североисточниот дел на Ег... повеќе...

Во пошта во Атина откриени осум пакети-бомби наменети за Јерун Дејселблум и други европски претставници

Во пошта во Атина откриени осум пакети-бомби наменети за Јерун Дејселблум и други европски претставници

Атина, 21 март 2017 (МИА) - Во пошта во Атина вчера биле откриени и конфискувани нови осум сомнителн... повеќе...

Во две одделни акции запленети над 1,8 тони албанска марихуана

Во две одделни акции запленети над 1,8 тони албанска марихуана

Тирана, 20 март 2017 (МИА)  - Во две одделени акции на грчката и албанската полиција запленети се на... повеќе...

Куртулмуш: Ставот на европските земји кон Турција е антидемократски

Куртулмуш: Ставот на европските земји кон Турција е антидемократски

Истанбул, 20 март 2017 (МИА) - Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави денеска дека ставот на ев... повеќе...

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово

Тачи: Србија под притисок би можела да прифати формирање на војска на Косово

Приштина, 20 март 2017 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оцени дека Белград би можел... повеќе...

Американски маринци и романски трупи спроведуваат воени вежби во Црното Море

Американски маринци и романски трупи спроведуваат воени вежби во Црното Море

Букурешт, 20 март 2017 (МИА) - Американски маринци и романски војници учествуваат во заедничките вое... повеќе...

Синдикатот на локалните власти во Грција за утре најави штрајк

Синдикатот на локалните власти во Грција за утре најави штрајк

Атина, 20 март 2017 (МИА) - Синдикатот на вработените во локалните власти во Грција за утре свика шт... повеќе...

Сојлу ја појасни изјавата за испраќање на 15 илјади мигранти во Европа секој месец

Сојлу ја појасни изјавата за испраќање на 15 илјади мигранти во Европа секој месец

Анкара, 20 март 2017 (МИА) - Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу даде појаснување н... повеќе...

ЕК: Работиме на спроведување на договорот со Турција за мигрантите

ЕК: Работиме на спроведување на договорот со Турција за мигрантите

Брисел, 20 март 2017 (МИА) - Интерес на Европската комисија (ЕК) е да работиме на „планот А“, изјави... повеќе...

Три лица уапсени во Истанбул за нападот врз панаѓурот во Берлин

Три лица уапсени во Истанбул за нападот врз панаѓурот во Берлин

Истанбул, 20 март 2017 (МИА) - Три лица поврзани со нападот врз божиќниот панаѓур во Берлин на крајо... повеќе...