• A-
  • A
  • A+
петок, 23 февруари 2018, 

Регион

Сириските сили се повлекоа од Африн по турски артилериски напад

Сириските сили се повлекоа од Африн по турски артилериски напад

Анкара/Дамаск, 20 февруари 2018 (МИА) - Сириските владини воени сили кои денеска започнаа да навлегу... повеќе...

 
Илјада и двесте командоси од Измир прераспоредени во сириската енклава Африн

Илјада и двесте командоси од Измир прераспоредени во сириската енклава Африн

Анкара, 20 февруари 2018 (МИА) - Вкупно 1.200 турски командоси заминаа денеска од егејскиот округ Из... повеќе...

Рама: Изјавата за заеднички претседател на Албанија и Косово е извадена од контекст

Рама: Изјавата за заеднички претседател на Албанија и Косово е извадена од контекст

Тирана, 20 февруари 2018 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама по лавината реакции и осуди околу негов... повеќе...

Дамаск: Сириските владини сили почнаа да навлегуваат во Африн

Дамаск: Сириските владини сили почнаа да навлегуваат во Африн

Дамаск, 20 февруари 2018 (МИА) - Припадници на сириските владини воени сили денеска започнаа да навл... повеќе...

Турција размислува за хемиска кастрација на педофилите

Турција размислува за хемиска кастрација на педофилите

Анкара, 20 февруари 2018 (МИА) - Владата на Турција ја разгледува можноста за воведување казна со хе... повеќе...

Сергеј Лавров утре во посета на Словенија и Србија

Сергеј Лавров утре во посета на Словенија и Србија

Белград, 20 февруари 2018 (МИА) - Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров утре ја почнува посетат... повеќе...

Бугарите претставуваат 2,8 отсто од странците во Брисел

Бугарите претставуваат 2,8 отсто од странците во Брисел

Брисел, 20 февруари 2018 (МИА) - Бугарските државјани претставуваат 2,8 отсто од странското населени... повеќе...

Во Хрватска лани родени најмалку деца во последните 100 години

Во Хрватска лани родени најмалку деца во последните 100 години

Загреб, 20 февруари 2018 (МИА) - Во текот на 2017 година во Хрватска се родени најмалку деца во посл... повеќе...

Ердоган: Турција спречи распоредување сириски војници во Африн

Ердоган: Турција спречи распоредување сириски војници во Африн

Анкара, 20 февруари 2018 (МИА) - Турција спречи можно распоредување сириски војници во енклавата Афр... повеќе...

Харадинај до Рама: Развиј ја Албанија, не ни продавај ум нам во Косово

Харадинај до Рама: Развиј ја Албанија, не ни продавај ум нам во Косово

Приштна, 20 февруари 2018 (МИА) - Косово нема потреба од лекции од никого, рече косовскиот премиер Р... повеќе...

Вучиќ: Најдоцна до почетокот на април предлог за „Решавањето на Косово“

Вучиќ: Најдоцна до почетокот на април предлог за „Решавањето на Косово“

Белград, 20 февруари 2018 (МИА) - Кон крајот на март, најдоцна до почетокот на април ќе излезам со п... повеќе...

Грчки медиуми: Рама се обидува да го врати сеништето за Голема Албанија

Грчки медиуми: Рама се обидува да го врати сеништето за Голема Албанија

Тирана, 20 февруари 2018 (МИА) - Грчките медиуми дадоа  големо внимание на "бомбастичната" изјава на... повеќе...

Во Романија од грип починале 37 лица

Во Романија од грип починале 37 лица

Букурешт, 20 февруари 2018 (МИА) - Триесет и седум лица починале од грип во Романија, информира Наци... повеќе...

Во Турција издадени налози за апсење на 170 лица

Во Турција издадени налози за апсење на 170 лица

Истанбул, 28 февруари 2018 (МИА) - Турските власти издадоа налози за апсење на 170 лица обвинети за ... повеќе...

Нова серија турски нарушувања на грчкиот воздушен простор во регионот на Егејско Море

Нова серија турски нарушувања на грчкиот воздушен простор во регионот на Егејско Море

Атина, 20 февруари 2018 (МИА) - Турски борбени и извидувачки авиони извршија ново нарушување на грчк... повеќе...

Турски државјани бараат азил во Грција

Турски државјани бараат азил во Грција

Атина, 20 февруари 2018 (МИА) - Политички азил во Грција бараат 17 турски државјани кои вчера нелега... повеќе...

Умерен земјотрес на грчкиот остров Алонисос

Умерен земјотрес на грчкиот остров Алонисос

Атина, 20 февруари 2018 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил ... повеќе...

Мозаик

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест н...