• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Регион

Американска делегација во Турција, во обид за надминување на визната криза

Американска делегација  во Турција, во обид за надминување на визната криза

Анкара, 16 октомври 2017 (МИА) - Американска делегација, предводена од заменикот-државен секретар на... повеќе...

 
Бојко Борисов: Европа е под притисок на тероризмот и мигрантите

Бојко Борисов: Европа е под притисок на тероризмот и мигрантите

Софија, 16 октомври 2017 (МИА) - Европа е под притисок на терористичките напади и мигрантстка криза,... повеќе...

Советот на ЕУ побара од ОН продолжување на мисијата „Алтеа“ во БиХ

Советот на ЕУ побара од ОН продолжување на мисијата „Алтеа“ во БиХ

Брисел, 16 октомври 2017 (МИА) - Советот на Европската унија донеска одлучи да побара од Обединетите... повеќе...

Орхан Памук: Веќе не можам да живеам во Истанбул

Орхан Памук: Веќе не можам да живеам во Истанбул

Њујорк, 16 октомври 2017 (МИА) - Турскиот писател и нобеловец Орхан Памук изјави дека поради политич... повеќе...

Во Истанбул уапсени 39 лица поврзани со Исламска држава

Во Истанбул уапсени 39 лица поврзани со Исламска држава

Истанбул, 16 октомври 2017 (МИА) - Триесет и девет лица, од кои 32 странци, за кои се претпоставува ... повеќе...

Акција Агрокор: Досега уапсени четворица, налог за претрес кај 15 лица

Акција Агрокор: Досега уапсени четворица, налог за претрес кај 15 лица

Загреб, 16 октомври 2017 (МИА) - Хрватското државно обвинителство (ДОРХ), по повод претресот на стан... повеќе...

Операција Агрогор: Прв уапсен поранешниот финансиски директор

Операција Агрогор: Прв уапсен поранешниот финансиски директор

Загреб, 16 октомври 2017 (МИА) - Хрватската полиција утрово влезе во куќата на поранешниот финансиск... повеќе...

Павлопулос ја предупреди Албанија дека го ризикува својот пат кон ЕУ поради блискоста со Косово

Павлопулос ја предупреди Албанија дека го ризикува својот пат кон ЕУ поради блискоста со Косово

Крф, 16 октомври 2017 (МИА) - Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ја предупреди Албанија дека си... повеќе...

Полициска акција во куќата на сопственикот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ

Полициска акција во куќата на сопственикот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ

Загреб, 16 октомври 2017 (МИА) - Хрватската политица утрово, во рамки на акцијата „Агрокор“, изврши ... повеќе...

„Велт ам Зонтаг“: Грција дава лажни податоци за бројот на мигрантите

„Велт ам Зонтаг“: Грција дава лажни податоци за бројот на мигрантите

Атина, 16 октомври 2017 (МИА) - Германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ ја обвини Грција дека ги фалсифи... повеќе...

Вучиќ: Можни се предвремени парламентарни избори во Србија

Вучиќ: Можни се предвремени парламентарни избори во Србија

Белград, 16 октомври 2017 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е исклучена м... повеќе...

Вучиќ: Странците нема да водат политика во Србија

Вучиќ: Странците нема да водат политика во Србија

Белград, 15 октомври 2017 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека суштината на пол... повеќе...

Софија и Лондон со здружени сили за евроинтеграција на Западен Балкан

Софија и Лондон со здружени сили за евроинтеграција на Западен Балкан

Лондон, 15 октмври 2017 (МИА) - Софија и Лондон го потврдија стретешкиот карактер на нивните билатер... повеќе...

Грција и се закани на Албанија дека нема да стане членка на ЕУ

Грција и се закани на Албанија дека нема да стане членка на ЕУ

Тирана, 15 октомври 2017 (МИА) – Грција повторно и се закани на Албанија во врска со нејзината европ... повеќе...

Вукосављевиќ: На кирилицата и се заканува опасност од исчезнување

Вукосављевиќ: На кирилицата и се заканува опасност од исчезнување

Белград, 15 октомври 2017 (МИА) - Српскиот министер за култура и информирање, Владан Вукосављевиќ из... повеќе...

Умерен земјотрес во реонот на грчкиот остров Крит

Умерен земјотрес во реонот на грчкиот остров Крит

Атина, 15 октомври 2017 (МИА) - Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтерова скала е р... повеќе...

Меркел: Сакам да го слушнам мислењето на лидерите на ЕУ за Турција

Меркел: Сакам да го слушнам мислењето на лидерите на ЕУ за Турција

Берлин, 15 октомври 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел најави дека односите меѓу Евро... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...