• A-
  • A
  • A+

понеделник, 25 септември 2017, 

Регион

ЕЦБ: Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

ЕЦБ: Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

Сараево, 22 септември 2017 (МИА) – Државите од Западен Балкан треба да ја зајакнат јавната доверба в... повеќе...

 
Хоџај: Единствено решение е признавање на Косово

Хоџај: Единствено решение е признавање на Косово

Приштина, 22 септември 2017 (МИА) - Заменикот на косовскиот премиер Енвер Хоџај денеска изјави дека ... повеќе...

Не престануваат тензиите меѓу мигрантите на грчките острови

Не престануваат тензиите меѓу мигрантите на грчките острови

Атина, 22 септември 2017 (МИА) - Двајца ирански мигранти се хоспитализирани поради убоди со нож по р... повеќе...

ОБСЕ повика на плуралистичка и фер изборна кампања во Косово

ОБСЕ повика на плуралистичка и фер изборна кампања во Косово

Приштина, 22 септември 2017 (МИА) – Мисијата на ОБСЕ апелираше до сите учесници на локалните изборит... повеќе...

Четворица повредени откако приватен авион излета од писта на истанбулскиот аеродром (ДПЛ)

Четворица повредени откако приватен авион излета од писта на истанбулскиот аеродром (ДПЛ)

Истанбул, 22 септември 2017 (МИА) - Четири лица се повредени откако синоќа приватен луксузен авион и... повеќе...

Ердоган: Турција ќе распореди војска во Идлиб во Сирија

Ердоган: Турција ќе распореди војска во Идлиб во Сирија

Њујорк, 22 септември 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција ќе ... повеќе...

Четворица повредени при несреќа на мал авион на аеродромот „Ататурк“

Четворица повредени при несреќа на мал авион на аеродромот „Ататурк“

Истанбул, 22 септември 2017 (МИА) - Четири лица беа повредени синоќа кога мал приватен авион излета ... повеќе...

Приватен авион излета од пистата на истанбулскиот аеродром „Ататурк“

Приватен авион излета од пистата на истанбулскиот аеродром „Ататурк“

Истанбул, 21 септември 2017 (МИА) - Мал приватен авион вечерва излета од пистата на истанбулскиот ае... повеќе...

Туск иницира зајакнување на улогата на ЕУ во Западен Балкан

Туск иницира зајакнување на улогата на ЕУ во Западен Балкан

Брисел, 21 септември 2017 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск посочи дека зајакнув... повеќе...

Во централна БиХ откриена нова масовна гробница

Во централна БиХ откриена нова масовна гробница

Сараево, 21 септември 2017 (МИА) - Во близина на градот Приједор, во централниот дел на Босна и Херц... повеќе...

Повлечена кандидатурата за членство на Косово во Интерпол

Повлечена кандидатурата за членство на Косово во Интерпол

Приштина, 21 септември 2017 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја повлече кандидатурата на К... повеќе...

Сириски проектил падна во турскиот округ Хатај

Сириски проектил падна во турскиот округ Хатај

Анкара, 21 септември 2017 (МИА) - Артилериска граната истрелана од територијата на Сирија падна во т... повеќе...

Меркел е подготвена дополнително да ја ограничи економската соработка со Турција

Меркел е подготвена дополнително да ја ограничи економската соработка со Турција

Берлин, 21 септември 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел во изјава за телевизијата АРД... повеќе...

Министрите на Турција, Иран и Ирак предупредуваат за контрамерки за ирачките Курди

Министрите на Турција, Иран и Ирак предупредуваат за контрамерки за ирачките Курди

Истанбул, 21 септември 2017(МИА) - Министрите за надворешни работи на Турција, Иран и Ирак предупред... повеќе...

Ердоган ќе ја посети Србија на 10 октомври

Ердоган ќе ја посети Србија на 10 октомври

Белград, 21 септември 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе оствари официјална по... повеќе...

Пацоли: Косово има доволно гласови за членство во УНЕСКО

Пацоли: Косово има доволно гласови за членство во УНЕСКО

Њујорк, 21 септември 2017 (МИА) - Косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Беџет Пацол... повеќе...

На Косово почнува кампања за локалните избори

На Косово почнува кампања за локалните избори

Приштина, 21 септември 2017 (МИА) - На Косово денеска официјално почнува едномесечна кампања за лока... повеќе...