• A-
  • A
  • A+

петок, 26 мај 2017, 

Регион

Џихадист од Косово убиен во Ирак

Џихадист од Косово убиен во Ирак

Приштина, 23 мај 2017 (МИА) - Жител на Косовска Митровица деновиве го загубил животот во судирите во... повеќе...

 
Германија се уште не одлучила за напуштање на базата Инџирлик

Германија се уште не одлучила за напуштање на базата Инџирлик

Берлин, 23 мај 2017 (МИА) - Германија се уште не одлучила дали ќе ги повлече своите војници од возду... повеќе...

Момир Булатовиќ можен кандидат за претседател на Црна Гора

Момир Булатовиќ можен кандидат за претседател на Црна Гора

Подгорица, 23 мај 2017 (МИА) - Поранешниот црногорски претседател и некогашен премиер на СР Југослав... повеќе...

Се расчистува импровизираниот бегалски камп во атински „Елиникон“

Се расчистува импровизираниот бегалски камп во атински „Елиникон“

Атина, 23 мај 2017 (МИА) - Грчките власти презедоа мерки за дислоцирање на стотици бегалци од импров... повеќе...

Во Германија разбиена банда крадци раководена од Хрватска

Во Германија разбиена банда крадци раководена од Хрватска

Берлин, 23 мај 2017 (МИА) - Полицијата во Минхен соопшти дека разбила голема банда провалници, за ко... повеќе...

Шојбле: За три недели можен е договор за Грција

Шојбле: За три недели можен е договор за Грција

Берлин, 23 мај 2017 (МИА) - Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле е оптимист дека меѓунар... повеќе...

Харадинај: Прво ќе формираме Влада, а потоа и војска

Харадинај: Прво ќе формираме Влада, а потоа и војска

Приштина, 23 мај 2017 (МИА) - Кандидатот за косовски премиер Рамуш Харадинај најави дека косовска во... повеќе...

Шанон: Турција направи за Сиријците повеќе од сите останати земји

Шанон: Турција направи за Сиријците повеќе од сите останати земји

Вашингтон, 23 мај 2017 (МИА) - Турција за Сиријците направи повеќе од сите останати земји, изјави ам... повеќе...

Опозицијата во Грција се противи на продажбата на 20 отсто од акциите на телеизијата Мега

Опозицијата во Грција се противи на продажбата на 20 отсто од акциите на телеизијата Мега

Атина, 23 мај 2017 (МИА) - Опозицијата во Грција се противи на продажбата на 20 отсто од акциите на ... повеќе...

Запленети банкарски сметки и имот на поранешниот грчки министер за одбрана Папандониу

Запленети банкарски сметки и имот на поранешниот грчки министер за одбрана Папандониу

Атина, 23 мај 2017 (МИА) - Грчките власти запленија банкарски сметки и недвижен имот на поранешен... повеќе...

Повторно одложено отпуштањето на втората транша од спасувачката помош за Грција

Повторно одложено отпуштањето на втората транша од спасувачката помош за Грција

Брисел, 23 мај 2017 (МИА) - Министрите за финансии на земјите од еврозоната, кои заседаваа заедно со... повеќе...

Павлопулос: Грција е вратата и прозорецот на Турција кон Западот

Павлопулос: Грција е вратата и прозорецот на Турција кон Западот

Атина, 23 мај, 2017 (МИА) - Турција од досегашната историја треба да сфати дека Грција е нејзиниот п... повеќе...

Кипарскиот претседател излезе со предлог од лидерот на кипарските Турци

Кипарскиот претседател излезе со предлог од лидерот на кипарските Турци

Никозија, 23 мај 2017 (МИА) - Претседателот на Република Кипар, Никос Анастасиадис, во телевизиското... повеќе...

Албанскиот парламент ги изгласа техничките министри во кабинетот на Рама

Албанскиот парламент ги изгласа техничките министри во кабинетот на Рама

Тирана, 22 мај 2017 (МИА) – Албанскиот парламент на вонредната седница одржана вечерва, во рамки на ... повеќе...

Британскиот амбасадор во Приштина апелира да не се гласа за криминалци

Британскиот амбасадор во Приштина апелира да не се гласа за криминалци

Приштина, 22 мај 2017 (МИА) – Амбасадорот на Велика Британија во Косово, Руери О’Конел и се придружи... повеќе...

Еврозоната се надева на договор за Грција и покрај несогласувањето со ММФ

Еврозоната се надева на договор за Грција и покрај несогласувањето со ММФ

Брисел, 22 мај 2017 (МИА) - Претседателот на Еврогрупата, Јерун Дејселблум денеска изјави дека очеку... повеќе...

Новак: Изградбата на „Турски поток“ се одвива со полна пареа

Новак: Изградбата на „Турски поток“ се одвива со полна пареа

Истанбул, 22 мај 2017 (МИА) - Во најскоро време „Газпром“ ќе добие дозвола за изградба и на втората ... повеќе...