• A-
  • A
  • A+
вторник, 23 јануари 2018, 

Регион

Тачи ја оцени позитивно посетата на Вучиќ на Косово

Тачи ја оцени позитивно посетата на Вучиќ на Косово

Приштина, 22 јануари 2018 (МИА) - Претседателот на Косово, Хашим Тачи ја оцени како позитивна вчераш... повеќе...

 
Официјална Приштина денеска трреба да ги објави првите резултати од истрагата за убиството на Ивановиќ

Официјална Приштина денеска трреба да ги објави првите резултати од истрагата за убиството на Ивановиќ

Приштина, 22 јануари 2018 (МИА) - Приштина најави дека денеска ќе ги објави првите резултати од истр... повеќе...

Албин Курти повторно на чело на „Самоопределување“

Албин Курти повторно на чело на „Самоопределување“

Приштина, 22 јануари 2018 (МИА) – Албин Курти повторно е избран за лидер на косовското движење„Самоо... повеќе...

Турската полиција со солзавец растерала прокурдски демонстранти

Турската полиција со солзавец растерала прокурдски демонстранти

Анкара, 21 јануари 2018 (МИА) - Полицијата во Анкара и Истанбул употребила солзавец за да растера де... повеќе...

Лавина уби петмина турски војници во југоисточна Турција

Лавина уби петмина турски војници во југоисточна Турција

Битлис, 21 јануари 2018 (МИА) – Вкупно пет лица загинаа, а 12 се повредени во лавина која се урнала ... повеќе...

„Самоопределување“ избира лидер, отцепеното крило подготвува нова партија

„Самоопределување“ избира лидер, отцепеното крило подготвува нова партија

Приштина, 21 јануари 2018 (МИА) – Косовското движење „Самоопределување“, кое е трета по големина пар... повеќе...

Еден убиен и 32 повредени во напад на турскиот град Рејханли од сириска територија

Еден убиен и 32 повредени во напад на турскиот град Рејханли од сириска територија

Анкара, 21 јануари 2018 (МИА) - Ракета истрелана од сириска територија паднала во турскиот граничен ... повеќе...

Газпром доби дозвола за изградба на вториот крак на Турски тек за ЈИЕ

Газпром доби дозвола за изградба на вториот крак на Турски тек за ЈИЕ

Белград, 21 јануари 2018 (МИА) - Рускиот енергетски гигант „Газпром“ доби дозвола од турските власти... повеќе...

Ердоган: Брзо ќе го исчистиме Африн

Ердоган: Брзо ќе го исчистиме Африн

Анкара, 21 јануари 2018 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека турските... повеќе...

Турски авиони денеска нападнале 45 цели во Африн

Турски авиони денеска нападнале 45 цели во Африн

Анкара, 21 јануари 2018 (МИА) - Турски воени авиони денеска нападнале 45 цели во северниот сириски р... повеќе...

НУНС:Загрозена безбедноста на уредникот на БЕТА, надлежните да преземат мерки

НУНС:Загрозена безбедноста на уредникот на БЕТА, надлежните да преземат мерки

Белград, 21 јануари 2018 (МИА) - Независното здружение на новинарите на Србија (НУНС) денеска јавно ... повеќе...

Франција ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските курди

Франција ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските курди

Париз, 21 јануари 2018 (МИА) - Франција денеска ја повика Турција да ја прекине офанзивата против си... повеќе...

Јилдирим: Русија нема ништо против нашата операција во Сирија

Јилдирим: Русија нема ништо против нашата операција во Сирија

Анкара, 21 јануари 2018 (МИА) - Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека Русија „нема ништо прот... повеќе...

Сириските Курди тврдат дека ја принудиле турската армија на повлекување од Африн

Сириските Курди тврдат дека ја принудиле турската армија на повлекување од Африн

Африн, 21 јануари 2018 (МИА) - Милицијата на сириските Курди тврди дека турската армија денеска се о... повеќе...

Јилдирим: Турската армија навлезе во Африн

Јилдирим: Турската армија навлезе во Африн

Анкара, 21 јануари 2018 (МИА) - Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека турската армија навлегл... повеќе...

Протести во Романија против корупцијата

Протести во Романија против корупцијата

Букурешт, 21 јануари 2018 (МИА) - Над 10.000 луѓе синоќа протестираа во Букурешт против усвоените за... повеќе...

Слободна сириска армија почна операција врз Африн

Слободна сириска армија почна операција врз Африн

Анкара, 21 јануари 2018 (МИА) - Опозициската Слободна сириска армија денеска почна голема операција ... повеќе...