• A-
  • A
  • A+

понеделник, 25 септември 2017, 

Регион

Во Истанбул уапсени 36 осомничени припадници на ИД

Во Истанбул уапсени 36 осомничени припадници на ИД

Истанбул, 23 септември 2017 (МИА) - Турската полиција денеска во Истанбул уапси 36 лица, под сомнеж ... повеќе...

 
Референдумот на ирачките Курди ќе предизвика нови кризи, тврди портпаролот на Ердоган

Референдумот на ирачките Курди ќе предизвика нови кризи, тврди портпаролот на Ердоган

Анкара, 23 септември 2017 (МИА) - Планираниот референдум за независност во курдскиот регион на север... повеќе...

Во Единствениот избирачки список во Косово над 1,8 милиони гласачи

Во Единствениот избирачки список во Косово над 1,8 милиони гласачи

Приштина, 23 септември 2017 (МИА) – На претстојните локални избори во Косово, закажани за 22 октомвр... повеќе...

Тачи: Никој не може да го блокира формирањето на војската

Тачи: Никој не може да го блокира формирањето на војската

Њујорк, 23 септември 2017 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека Косово до крајот на ... повеќе...

Балканските земји-членки на ЕУ ќе помогнат за европската интеграција на другите држави од регионот

Балканските земји-членки на ЕУ ќе помогнат за европската интеграција на другите држави од регионот

Њујорк, 23 септември 2017 (МИА) - Четирите држави на Балканот кои се членки на Европската унија - Бу... повеќе...

Грабар-Китаровиќ: Словенија го загрози меѓународното право

Грабар-Китаровиќ: Словенија го загрози меѓународното право

Загреб, 23 септември 2017 (МИА) - Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ застана зад прем... повеќе...

Амбасада на САД во Косово: Бирачите бараат кандидати без дамки

Амбасада на САД во Косово: Бирачите бараат кандидати без дамки

Приштина, 23 септември 2017 (МИА) - Амбасадата на САД во Приштина изрази жалење поради одлуката на к... повеќе...

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Њујорк, 23 септември 2017 (МИА) - Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на л... повеќе...

Турција: Референдумот во Ирачки Курдистан е нелегитимен

Турција: Референдумот во Ирачки Курдистан е нелегитимен

Анкара, 22 септемвти 2017 (МИА) - Турција смета дека референдумот за независност на Ирачки Курдистан... повеќе...

Најмалку 21 мигранти загинаа при бродолом во Турција (ДПЛ)

Најмалку 21 мигранти загинаа при бродолом во Турција (ДПЛ)

Анкара, 22 септември 2017 (МИА) - Најмалку 21 лице загинаа, а девет се водат како исчезнати, кога ри... повеќе...

Грчкиот Врховен суд реши дека бегалците можат да бидат вратени во Турција

Грчкиот Врховен суд реши дека бегалците можат да бидат вратени во Турција

Атина, 22 септември 2017 (МИА) - Грчкиот Врховен суд денеска реши дека бегалците што сега се наоѓаат... повеќе...

Најмалку 19 мигранти загинаа при бродолом во Турција

Најмалку 19 мигранти загинаа при бродолом во Турција

Анкара, 22 септември 2017 (МИА) - Најмалку 19 лица загинаа, а 11 се водат како исчезнати, кога рибар... повеќе...

Градоначалникот на Истанбул поднесе оставка

Градоначалникот на Истанбул поднесе оставка

Анкара, 21 септември 2017 (МИА) - Градоначалникот на Истанбул, Кадир Топбаш денеска соопшти дека под... повеќе...

О'Конел: Трансформацијата на Косовските безбедносни сили не претставува закана

О'Конел: Трансформацијата на Косовските безбедносни сили не претставува закана

Приштина, 22 септември 2017 (МИА) - Амбасадорот на Велика Британија во Приштина, Руери О'Конел изјав... повеќе...

Турција планира до крај на месецов да ја заврши изградбата на ѕидот долж границата со Сирија

Турција планира до крај на месецов да ја заврши изградбата на ѕидот долж границата со Сирија

Анкара, 22 септември 2017 (МИА) - Турција планира до крајот на месецов да бидат завршени последните ... повеќе...

Јилдирим: Турција нема да прифати курдска држава во Ирак

Јилдирим: Турција нема да прифати курдска држава во Ирак

Анкара, 22 септември 2017 (МИА) - Владата на Турција нема никогаш да прифати постоење на независна к... повеќе...

Апостолова: Заедницата на српски општини да се формира согласно Уставот на Косово

Апостолова: Заедницата на српски општини да се формира согласно Уставот на Косово

Приштина, 22 септември 2017 (МИА) - Шефицата на Канцеларијата на ЕУ во Косово, Наталија Апостолова, ... повеќе...