• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Регион

Бушати: Албанија очекува почеток на преговори за прием во ЕУ

Бушати: Албанија очекува почеток на преговори за прием во ЕУ

Тирана, 4 декември 2017(МИА) - Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, очекува Евро... повеќе...

 
Хан побара од босанските политичари да ги почитуваат и да не ги коментираат судските одлуки

Хан побара од босанските политичари да ги почитуваат и да не ги коментираат судските одлуки

Сараево, 4 декември 2017 (МИА) - Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика политичарите во Босна и Херцего... повеќе...

Во Унгарија покренато обвинение против Србин и Македонец за шверц со луѓе

Во Унгарија покренато обвинение против Србин и Македонец за шверц со луѓе

Нови Сад, 4 декември 2017 (МИА) - Државните органи на Унгарија покренаа обвинение против државјанин ... повеќе...

Обвиненија за воени злосторства против 13 Бошњаци од Коњиц

Обвиненија за воени злосторства против 13 Бошњаци од Коњиц

Сараево, 4 декември 2017 (МИА) - Босанската полиција утрината уапсила 13 лица осомниечни за вршење в... повеќе...

Коха диторе: Договорот за демаркација со Црна Гора не е поволен за Приштина

Коха диторе: Договорот за демаркација со Црна Гора не е поволен за Приштина

Приштина, 4 декември 2017 (МИА) - Комисијата за демаркација со Црна Гора состави извештај во кој твр... повеќе...

Средба на Хан со членовите на Претседателството на БиХ

Средба на Хан со членовите на Претседателството на БиХ

Сараево, 4 декември 2017 (МИА) - Членовите на Претседателството на БиХ денеска во Сараево имаа средб... повеќе...

 Србија: Од 2018. примена на Стратегијата за поттикнување на раѓање

Србија: Од 2018. примена на Стратегијата за поттикнување на раѓање

Белград, 4 декември 2017 (МИА) - Министерката без портфељ во српската Влада, задолжена за демографиј... повеќе...

Татјана Матиќ: „Алибаба“ доаѓа во Србија

Татјана Матиќ: „Алибаба“ доаѓа во Србија

Белград, 4 декември 2017 (МИА) - „Алибаба Груп" покажа голем интерес за проширување на работењето на... повеќе...

Столтенберг: Не се водат преговори за членство на Србија во НАТО

Столтенберг: Не се водат преговори за членство на Србија во НАТО

Брисел, 4 декември 2017 (МИА)- Не се водат преговори за можен влез на Србија во НАТО, изјави денеска... повеќе...

Вооружени полицајци ќе обезбедуваат одредени меѓународни летови на турски авиони

Вооружени полицајци ќе обезбедуваат одредени меѓународни летови на турски авиони

Анкара, 4 декември 2017 (МИА) - Вооружени полициски службеници ќе бидат задолжени за безбедност на н... повеќе...

Во техничкиот договор на Грција со кредиторите нема дополнителни мерки за штедење

Во техничкиот договор на Грција со кредиторите нема дополнителни мерки за штедење

Атина, 4 декември 2017 (МИА) - Тоа што е исклучително позитивно за договорот на техничко ниво, пости... повеќе...

Грција се подготвува за посетата на Ердоган

Грција се подготвува за посетата на Ердоган

Атина, 4 декември 2017 (МИА) - Членови на обезбедувањето на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ер... повеќе...

„Комерсант“: Новата американска стратегија за Балканот значи враќање на САД во регионот

„Комерсант“: Новата американска стратегија за Балканот значи враќање на САД во регионот

Москва, 4 декември 2017 (МИА) - Доколку биде прифтена, новата американска стратегија за Балканот ќе ... повеќе...

Во Турција задржани 96 илегални мигранти

Во Турција задржани 96 илегални мигранти

Анкара, 4 декември 2017 (МИА) - Турските сили за безбедност уапсиле 96 илегални мигранти во неколку ... повеќе...

Вулин: УНМИК го наруши статусот на неутралност

Вулин: УНМИК го наруши статусот на неутралност

Белград, 4 декември 2017 (МИА) - Министерот за одбрана на Република Србија, Александар Вулин, денеск... повеќе...

Во БиХ уапсени 13 лица поради злосторства против човештвото

Во БиХ уапсени 13 лица поради злосторства против човештвото

Сараево, 4 декември 2017 (МИА) - Полициските службеници на Државната агенција за истраги и заштита н... повеќе...

Атина и Никозија ги координираат активностите пред посетата на Ердоган на Грција

Атина и Никозија ги координираат активностите пред посетата на Ердоган на Грција

Атина, 4 декември 2017 (МИА) - Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис и грчкиот премиер Алексис Ц... повеќе...

Мозаик

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...

Објавени номинациите за Златен глобус

Во Лос Анџелес синоќа беа објавени номинациите за ...