• A-
  • A
  • A+
понеделник, 16 октомври 2017, 

Регион

Ревизијата на Агрокор покажа големи загуби на Конзум

Ревизијата на Агрокор покажа големи загуби на Конзум

Загреб, 6 октомври 2017 (МИА) -  Ревизорскиот извештај покажa дека во малопродажниот дел на Агрокор ... повеќе...

 
Прва Парада на гордоста во Косово на 10-ти октомври

Прва Парада на гордоста во Косово на 10-ти октомври

Приштина, 6 октомври 2017 (МИА)- Првата Парада на гордоста во Косово ќе се одржи на 10-ти октомври в... повеќе...

Грчката православна црква бара повлекување на нацрт-законот за родов идентит

Грчката православна црква бара повлекување на нацрт-законот за родов идентит

Атина, 6 октомври 2017 (МИА) – Црквата и владата во Грција се скараа заради нацрт закон за родовиот ... повеќе...

Во ИД има 120 албански државјани, годинава не заминал ни еден

Во ИД има 120 албански државјани, годинава не заминал ни еден

Тирана, 6 октомври 2017(МИА) - Во изминатите десет години најмалку 120 албански граѓани се прклучиле... повеќе...

Грчката полиција заплени над половина тон албанска марихуана

Грчката полиција заплени над половина тон албанска марихуана

Тирана, 6 октомври 2017 (МИА) - Грчката полиција во две одвоени акции заплени над половина тон марих... повеќе...

Дачиќ: Идеите за обединување на Прешевската Долна со Косово се „празни соништа“

Дачиќ: Идеите за обединување на Прешевската Долна со Косово се „празни соништа“

Белград, 6 октомври 2017 (МИА) - Српскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ ја оцени ка... повеќе...

Поради каталонската криза одложен Самитот на Јужна Европа

Поради каталонската криза одложен Самитот на Јужна Европа

Никозија, 5 октомври 2016 (МИА) - Самитот на земјите членки на ЕУ од Јужна Европа, што беше планиран... повеќе...

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Приштина, 5 октомври 2017 (МИА) - Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа д... повеќе...

„Лекари без граници“: Граничари на ЕУ вршат насилство врз децата

„Лекари без граници“: Граничари на ЕУ вршат насилство врз децата

Виена, 5 октомври 2017 (МИА) - Организацијата „Лекари без граници“ ги обвини денеска граничните влас... повеќе...

Анкара: Подготвени сме за операција против силите на сириските Курди

Анкара: Подготвени сме за операција против силите на сириските Курди

Анкара, 5 октомври 2017 (МИА) - Турција е подготвена, доколку е неопходно, да спроведе воена операци... повеќе...

Вучиќ му се заблагодари на Путин за испораката на ловци МиГ-29

Вучиќ му се заблагодари на Путин за испораката на ловци МиГ-29

Белград, 5 октомври 2017 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска му се заблагодари на ... повеќе...

Ердоган: Наскоро ќе биде затворен воздушниот простор и границата со Ирачки Курдистан

Ердоган: Наскоро ќе биде затворен воздушниот простор и границата со Ирачки Курдистан

Анкара, 5 октомври 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Анкара ... повеќе...

Модернизацијата на Коридорот 10 стратешки интерес на Србија и Грција

Модернизацијата на Коридорот 10 стратешки интерес на Србија и Грција

Белград, 5 октомври 2017 (МИА) - Модернизацијата на железничкиот Коридор 10 е стратешки интерес за С... повеќе...

Хрватска забрани убивање на бездомни животни

Хрватска забрани убивање на бездомни животни

Загреб, 5 октомври 2017 (МИА) - Хрватскиот Сабор изгласа Закон за заштита на животните, со кој се за... повеќе...

Хрватска ќе прими 150 сириски бегалци

Хрватска ќе прими 150 сириски бегалци

Загреб, 5 октомври 2017 (МИА) - Хрватска се согласи да прими 150 бегалци од Сирија, кои ќе бидат пре... повеќе...

САД: Загрижени сме поради апсење на наш службеник во Конзулатот во Истанбул

САД: Загрижени сме поради апсење на наш службеник во Конзулатот во Истанбул

Истанбул, 5 октомври 2017 (МИА) - САД се „длабоко загрижени“ поради апсењето на службеник од америка... повеќе...

Ердоган: Турција, Иран и Ирак заедно ќе одлучат за блокада на нафтата од Ирачки Курдистан

Ердоган: Турција, Иран и Ирак заедно ќе одлучат за блокада на нафтата од Ирачки Курдистан

Анкара, 5 октомври 2017 (МИА) - Турција, Иран и Ирак заедно ќе одлучат дали да го блокираат нафтовод... повеќе...