• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Регион

Лажна дојава за поставена бомба во трговски центар во Белград

Лажна дојава за поставена бомба во трговски центар во Белград

Белград, 12 декември 2017 (МИА) - Припадници на српското Министерство за внатрешни работи вечерва сп... повеќе...

 
Турската пејачка Зухал Олџај обвинета за навреда на Ердоган

Турската пејачка Зухал Олџај обвинета за навреда на Ердоган

Анкара, 12 декември 2017 (МИА) - Турски суд го прифати барањето на Јавното обвинителство за започнув... повеќе...

Џавушоглу: Арапскиот свет „млако" реагираше на одлука на САД за Ерусалим

Џавушоглу: Арапскиот свет „млако" реагираше на одлука на САД за Ерусалим

Анкара, 12 декември 2017 (МИА) - Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу, во пресрет на утреш... повеќе...

Делови на Балканот зафатени од силен ветер

Делови на Балканот зафатени од силен ветер

Скопје, 12 декември 2017 (МИА) - Западните делови на Балканскиот Полуостров денеска беа погодени од ... повеќе...

Пет држави од ЕУ го блокирале отварањето на уште едно поглавје во преговорите со Србија

Пет држави од ЕУ го блокирале отварањето на уште едно поглавје во преговорите со Србија

Белград, 12 декември 2017 (МИА) - Германија, Франција, Шведска, Велика Британија и Хрватска го блоки... повеќе...

Одземен пасошот на екс-албанскиот прв полицаец Саимир Тахири

Одземен пасошот на екс-албанскиот прв полицаец Саимир Тахири

Тирана, 12 декември 2017 (МИА) - На барање на албанското Обвинителство за тешки кривични дела, Суд в... повеќе...

Словенечкиот премиер нема да учествува на состанокот за климатски промени во Париз

Словенечкиот премиер нема да учествува на состанокот за климатски промени во Париз

Љубљана, 12 декември 2017 (МИА) - Словенечкиот премиер Миро Церар нема да присуствува на климатскиот... повеќе...

Грабар-Китаровиќ нема да му ги одземе медалите на воениот злосторник Праљак

Грабар-Китаровиќ нема да му ги одземе медалите на воениот злосторник Праљак

Загреб, 12 декември 2017 (МИА) - Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќизјави денеска во ... повеќе...

Од 123 објекти на поранешна СФРЈ, за 51 се бара решение

Од 123 објекти на поранешна СФРЈ, за 51 се бара решение

Белград, 12 декември 2017 (МИА) - Мешовитиот комитет за сукцесија, составен од претставници на Макед... повеќе...

Тачи: ЕУ треба да заземе единствен политички став кон Косово

Тачи: ЕУ треба да заземе единствен политички став кон Косово

Приштина, 12 декември 2017 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи повторно ја обвини Европската у... повеќе...

Снежна бура и силен ветер во Босна и Херцеговина, големи материјални штети

Снежна бура и силен ветер во Босна и Херцеговина, големи материјални штети

Бања Лука, 12 декември 2017 (МИА) - Делови на Босна и Херцеговина од синоќа се зафатени со снежна бу... повеќе...

Турски националисти упаднаа во црквата Света Софија во Истанбул

Турски националисти упаднаа во црквата Света Софија во Истанбул

Атина, 12 декември 2017 (МИА) -  Турски националисти упаднаа во црквата Света Софија во Истанбул, во... повеќе...

Поларен студ во Турција

Поларен студ во Турција

Анкара, 12 декември 2017 (МИА) - Поларни студови се регистрирани во турската област Анадолија, со те... повеќе...

Црна Гора отвори две нови поглавја од преговорите за членство во ЕУ

Црна Гора отвори две нови поглавја од преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 12 декемврi 2017 (МИА) - Црна Гора и ЕУ отворија две нови поглавја од преговорите за членств... повеќе...

Властите на Лезбос не дозволија испорака на нови куќарки за мигрантскиот камп

Властите на Лезбос не дозволија испорака на нови куќарки за мигрантскиот камп

Митилини, 12 декември 2017 (МИА) - Локалните власти на грчкиот остров Лезбос вчера не дозволиле да с... повеќе...

Црна Гора доби меѓународен код за црногорскиот јазик

Црна Гора доби меѓународен код за црногорскиот јазик

Подгорица, 12 декември 2017 (МИА) - Црна Гора доби меѓународен код за црногорскиот јазик во рамките ... повеќе...

Путин-Ердоган: Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток (ДПЛ)

Путин-Ердоган: Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток (ДПЛ)

Анкара, 11 декември 2017 (МИА) - Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусал... повеќе...

Мозаик

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...

Објавени номинациите за Златен глобус

Во Лос Анџелес синоќа беа објавени номинациите за ...