• A-
  • A
  • A+
сабота, 24 февруари 2018, 

Регион

Повеќе од 2.600 болни од морбили во Србија

Повеќе од 2.600 болни од морбили во Србија

Белград, 24 февруари 2018 (МИА) – Од октомври минатата година до денеска во Србија, вклучувајќи ја и... повеќе...

 
Неизвесно одржувањето на најавениот Самит ЕУ-Турција

Неизвесно одржувањето на најавениот Самит ЕУ-Турција

Брисел, 23 февруари 2018 (МИА) - Шефовите на држави или влади од Европската унија во март ќе одлучат... повеќе...

Иса Мустафа дал инструкции ЛДК да не гласа за демаркацијата за да издејствува нови избори

Иса Мустафа дал инструкции ЛДК да не гласа за демаркацијата за да издејствува нови избори

Приштина, 23 февруари 2018 (МИА) - По второто одложувања на вонредната седница на која косовскиот Па... повеќе...

Хрватската опозиција подготвува уривање на Владата на Пленковиќ

Хрватската опозиција подготвува уривање на Владата на Пленковиќ

Загреб, 23 февруари 2018 (МИА) - Здружената хрватска опозиција, предводена од Социјалдемократската п... повеќе...

Одложена седницата за ратификација на демаркацијата на косовско-црногорската граница (ДПЛ)

Одложена седницата за ратификација на демаркацијата на косовско-црногорската граница (ДПЛ)

Приштина, 23 февруари 2018 (МИА) - Вонредната седница на косовскиот Парламент закажана за денеска е ... повеќе...

Чавушоглу: Воздушните напади на провладините сириски сили во Источна Гута се неприфатливи

Чавушоглу: Воздушните напади на провладините сириски сили во Источна Гута се неприфатливи

Истанбул, 23 февруари 2018 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавусоглу оцени дек... повеќе...

Турција го повика холандскиот вршител на должност откако Хаг призна ерменски геноцид

Турција го повика холандскиот вршител на должност откако Хаг призна ерменски геноцид

Анкара, 23 февруари 2018 (МИА) - Анкара денеска го повика на на разговор холандскиот вршител на долж... повеќе...

Одложена седницата за ратификација на демаркацијата на косовско-црногорската граница

Одложена седницата за ратификација на демаркацијата на косовско-црногорската граница

Приштина, 23 февруари 2018 (МИА) - Вонредната седница на косовскиот Парламент закажана за денеска е ... повеќе...

Седницата на косовскиот Парламент преполна со обвинувања  и закани, демаркацијата ќе почека

Седницата на косовскиот Парламент преполна со обвинувања и закани, демаркацијата ќе почека

Приштна, 23 февруари 2018 (МИА) - Седницата на косовскиот Парламент, на која на дневен ред е Договор... повеќе...

Хрватска армија ќе се вклучи во чистење на снегот

Хрватска армија ќе се вклучи во чистење на снегот

Загреб, 23 февруари 2018 (МИА) - Снегот и понатаму го отежнува сообраќајот во голем дел од Хрватска ... повеќе...

Ердоган најави офанзива и врз Манбиџ

Ердоган најави офанзива и врз Манбиџ

Анкара, 23 февруари 2018 (МИА) - Турција планира „да го исчисти од терористи“ градот Манбиџ, како и ... повеќе...

Повеќе слаби земјотреси регистрирани во Бугарија

Повеќе слаби земјотреси регистрирани во Бугарија

Софија, 23 февруари 2018 (МИА) - Серија слаби земјотреси регистрирани се во јужниот дел на Бугарија ... повеќе...

Турската армија нападна конвој на курдските борци кај Африн

Турската армија нападна конвој на курдските борци кај Африн

Анкара, 23 февруари 2018 (МИА) - Генералштабот на турските вооружени сили соопшти дека во Африн е по... повеќе...

ХРВ ја критикува Турција поради офанзивата во северна Сирија

ХРВ ја критикува Турција поради офанзивата во северна Сирија

Њујорк, 23 февбруари 2018 (МИА) - Организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ у... повеќе...

Турција го осуди холандското признавање на „ерменскиот геноцид“

Турција го осуди холандското признавање на „ерменскиот геноцид“

Анкара, 23 февруари 2018 (МИА) - Турското Министерство за надворешни работи го осуди холандското при... повеќе...

Холанските пратеници гласаа за признавање на „ерменскиот геноцид“

Холанските пратеници гласаа за признавање на „ерменскиот геноцид“

Хаг, 22 февруари 2018 (МИА) - Холандскиот Парламент денеска со големо мнозинство усвои Резолуција со... повеќе...

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка

Подгорица, 22 февруари 2018 (МИА) - Црногорскиот министер за европски прашања Александар Андрија Пеј... повеќе...

Мозаик

Ако сакаат „да го освојат светот“, француските ученици треба да учат англиски

Франција ќе преземе чекори за да се подобри знаење...

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...