• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Регион

И покрај забраната организаторите ветуваат одржување на Парада на гордоста во Истанбул

И покрај забраната организаторите ветуваат одржување на Парада на гордоста во Истанбул

Истанбул, 25 јуни 2017 (МИА) - Организаторите на Парадата на гордоста во Истанбул ветија дека ќе ја ... повеќе...

 
Парламентарни избори во Албанија

Парламентарни избори во Албанија

Тирана, 25 јуни 2017(МИА)  - Повеќе од 3,4 милиони албански граѓани со прав на глас  денеска ги изби... повеќе...

Во Турција уапсени петмина бомбаш-самоубијци

Во Турција уапсени петмина бомбаш-самоубијци

Анкара, 24 јуни 2017 (МИА) - Пет лица се уапсени во реонот на турско-сириската граница под сомнение ... повеќе...

Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство

Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство

Приштина, 24 јуни 2017 (МИА) - Еден од можните кандидати за премиер на Косово Рамуш Харадинај тврди ... повеќе...

Косово: Кандидатот за премиер Албин Курти ќе работи за обединување на Косово и Албанија

Косово: Кандидатот за премиер Албин Курти ќе работи за обединување на Косово и Албанија

Приштина, 24 јуни 2017 (МИА) - Основачот на крајнодесничарската косовско движење Самоопределување Ал... повеќе...

Утре во Албанија треба да гласаат над 3,4 милиони лица

Утре во Албанија треба да гласаат над 3,4 милиони лица

Тирана, 24 јуни 2017 (МИА) - Денеска во Албанија е предизборен молк пред утрешните парламентарни изб... повеќе...

Петмина загинати во Турција од струен удар во базен

Петмина загинати во Турција од струен удар во базен

Истанбул, 24 јуни 2017 (МИА) - Три деца и двајца возрасни, загинаа од струен удар во базен за пливањ... повеќе...

Првиот бугарски геостациониран комуникациски сателит успешно изведен во орбитата

Првиот бугарски геостациониран комуникациски сателит успешно изведен во орбитата

Кејп Канаверал, 24 јуни 2017 (МИА) - Првиот бугарски геостационаран комуникациски сателит успешно бе... повеќе...

Александар Вучиќ стапи на должноста претседател на Србија

Александар Вучиќ стапи на должноста претседател на Србија

Белград, 24 јуни 2017 (МИА) - Александар Вучиќ официјално стапи на должноста претседател на Србија. ... повеќе...

Во Ниш градските известувања се печатат во - таблоид

Во Ниш градските известувања се печатат во - таблоид

Ниш, 23 јуни 2017 (МИА) – Огласи, известувања и конкурси од српскиот град Ниш меѓу кои и за избор на... повеќе...

Војската на Црна Гора планира да набави нова техничка опрема

Војската на Црна Гора планира да набави нова техничка опрема

Подгорица, 23 јуни 2017 (МИА) - Војската на Црна Гора наскоро би можела да биде засилена со три хели... повеќе...

Двајца загинати во хеликоптерска несреќа во Грција

Двајца загинати во хеликоптерска несреќа во Грција

Атина, 23 јуни 2017 (МИА) - Грчките власти соопштија денеска дека на подрачјето северно од Атина, се... повеќе...

Извозот од Турција во Катар зголемен трипати

Извозот од Турција во Катар зголемен трипати

Анкара, 23 јуни 2017 (МИА) - Извозот од Турција во Катар, во вкупна вредност од 29 милиони евра, сег... повеќе...

Вучиќ очекува голем број странски претставници на инагурацијата

Вучиќ очекува голем број странски претставници на инагурацијата

Белград, 23 јуни 2017 (МИА) - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ очекува голем број странски ... повеќе...

Повратниците од боиштата од Сирија закана за безбедноста на Косово

Повратниците од боиштата од Сирија закана за безбедноста на Косово

Приштина, 23 јуни 2017(МИА) – Косовските повратници од боиштата во Сирија и Ирак, може да бидат сери... повеќе...

Рама уште од сега на мака, коалиција со него не сака ни ЛСИ, ни ДП

Рама уште од сега на мака, коалиција со него не сака ни ЛСИ, ни ДП

Тирана, 23 јуни 2017 (МИА) - Албанскиот премиер и лидер на Социјалстичката партија категорично ја от... повеќе...

ММФ: Напредуваат преговорите за намалување на грчкиот долг

ММФ: Напредуваат преговорите за намалување на грчкиот долг

Вашингтон, 22 јуни 2017 (МИА) – Постигнат е напредок во преговорите за намалување на грчкиот долг. Т... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...