• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Регион

Путин-Ердоган: Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток (ДПЛ)

Путин-Ердоган: Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток (ДПЛ)

Анкара, 11 декември 2017 (МИА) - Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусал... повеќе...

 
Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Анкара, 11 декември 2017 (МИА) - Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусал... повеќе...

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 11 декември 2017 (МИА) - Србија на Меѓувладината конференција во Брисел вечерва ги отвори ше... повеќе...

Военото аташе на БиХ во Холандија обвинето за воени злосторства

Военото аташе на БиХ во Холандија обвинето за воени злосторства

Сараево, 11 декември 2017 (МИА) - Босанската полиција соопшти дека го привела военото аташе на Босна... повеќе...

Протест во Букурешт поради усвоените измени во судскиот систем

Протест во Букурешт поради усвоените измени во судскиот систем

Букурешт, 11 декември 2017 (МИА) - Неколку стотици Романци протестираа денеска против одлуката на Па... повеќе...

Сопственкот на „Дневник“ и „Капитал“ ја обвини бугарската Владата дека сака да му ги одземе весниците

Сопственкот на „Дневник“ и „Капитал“ ја обвини бугарската Владата дека сака да му ги одземе весниците

Софија, 11 декември 2017 (МИА) - Бугарската Комисија за конфискување на нелегално стекнат имот (КОНП... повеќе...

ЕУ бара смена на корумпираните функционери во Косово

ЕУ бара смена на корумпираните функционери во Косово

Приштина, 11 декември 2017 (МИА) - Шефицата на канцеларијата на Европската унија во Косово, Наталија... повеќе...

Путин допатува во Анкара

Путин допатува во Анкара

Анкара, 11 декември 2017 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин попладнево пристигна во Анкара, ... повеќе...

Новоформираната партија на Марјан Шарец најпопуларна во Словенија

Новоформираната партија на Марјан Шарец најпопуларна во Словенија

Љубљана, 11 декември 2017 (МИА) - Најпопуларна партија во Словенија, според последните анкети, е нов... повеќе...

Чедомир Јовановиќ: Ако Србија не го реши проблемот со Косово, ќе го решат други

Чедомир Јовановиќ: Ако Србија не го реши проблемот со Косово, ќе го решат други

Белград, 11 декември 2017 (МИА) - Србија во 2018 година мора да излезе со решение за проблемите кои ... повеќе...

Бугарија за 50 милиони долари ќе врши ремонт на ловците МиГ-29

Бугарија за 50 милиони долари ќе врши ремонт на ловците МиГ-29

Софија, 11 декември 2017 (МИА) - Бугарија побара од Русија да изврши ремонт на нејзините застарени л... повеќе...

Вујановиќ од Тирана му порача на Харадинај дека демаркацијата е завршена работа

Вујановиќ од Тирана му порача на Харадинај дека демаркацијата е завршена работа

Тирана, 11 декември 2017 (МИА) – Црногорскиот претседател, Филип Вујановиќ, кој престојува во официј... повеќе...

„Политико“: ЕУ повторно заинтересирана за Балканот, само селективно

„Политико“: ЕУ повторно заинтересирана за Балканот, само селективно

Брисел, 11 декември 2017 (МИА) - Европската унија сака да покаже дека се грижи за Балканот, но таа љ... повеќе...

ЕП: ЕУ повторно да го стави својот „стратешки фокус“ на Западен Балкан

ЕП: ЕУ повторно да го стави својот „стратешки фокус“ на Западен Балкан

Брисел, 11 декември 2017 (МИА) - Европскиот парламент во својот годишен извештај за спроведување на ... повеќе...

Во Косово за околу седум месеци околу илјада лица заболени од морбили

Во Косово за околу седум месеци околу илјада лица заболени од морбили

Приштина, 11 декември 2017 (МИА) – Во Косово годинава регистрирани се околу илјада случаи со морбили... повеќе...

Ердоган ги обвини САД дека станале соучесници во крвопролевањето со одлука за Ерусалим

Ердоган ги обвини САД дека станале соучесници во крвопролевањето со одлука за Ерусалим

Истанбул, 11 декември 2017 (МИА)- Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ги обвини САД дек... повеќе...

Загреб блокиран поради комеморацијата за Праљак

Загреб блокиран поради комеморацијата за Праљак

Загреб, 11 декември 2017 (МИА) - Загреб денеска е блокиран поради одржување комеморација за Слободан... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...