• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Мозаик

Претставен трејлерот на футуристичкиот акциски филм „Алита - борбениот ангел“ (видео)

Претставен трејлерот на футуристичкиот акциски филм „Алита - борбениот ангел“ (видео)

Лос Анџелес, 11 декември 2017 (МИА) - „Фокс“ го објави трејлерот за филмот „Алита - борбениот ангел“... повеќе...

 
Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Тананариво, 11 декември 2017 (МИА) - Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од 40 удари со к... повеќе...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Монтевидео, 11 декември 2017 (МИА) - Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скара. Со приготв... повеќе...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Пјонгјанг, 11 декември 2017 (МИА) - Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на највисоката пла... повеќе...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Рим, 11 декември 2017 (МИА) - Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по јаже раширено на 20... повеќе...

Пронајдена најстарата древноегипетска гробница

Пронајдена најстарата древноегипетска гробница

Лондон, 10 декември 2017 (МИА) - Египетски археолози открија досега две неистражени гробници во древ... повеќе...

Село во Германија продадено за 140.000 евра

Село во Германија продадено за 140.000 евра

Берлин, 10 декември 2017 (МИА) - Селото Алвине во германската сојузна покраина Бранденбирг е продаде... повеќе...

Трка на над 7.000 Дедо Мразовци во центарот на Мадрид

Трка на над 7.000 Дедо Мразовци во центарот на Мадрид

Мадрид, 10 декември 2017 (МИА) - Над 7.000 лица во костими на Дедо Мраз денеска учествуваа во трка н... повеќе...

„Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд ја освои наградата за Европски филм на годината

„Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд ја освои наградата за Европски филм на годината

Берлин, 10 декември 2017 (МИА) - „Квадратот" на шведскиот режисер Рубен Естлунд синоќа беше прогласе... повеќе...

Физичарите докажаа дека постои ексцитониум

Физичарите докажаа дека постои ексцитониум

Лондон, 10 декември 2017 (МИА) - По првата теорија за ексцитониум пред речиси 50 години, физичарите ... повеќе...

Босански музеј на воено детство ја освои наградата за најдобар музеј во Европа

Босански музеј на воено детство ја освои наградата за најдобар музеј во Европа

Сараево, 9 декември 2017 (МИА) - Во само една година, мал босански музеј посветен на детството во вр... повеќе...

„Епл“ сака да ја купи апликацијата за препознавање мелодии „Шазам“

„Епл“ сака да ја купи апликацијата за препознавање мелодии „Шазам“

Вашингтон, 9 декември 2017 (МИА) - Американската технолошка компанија „Епл“ преговара за преземање н... повеќе...

Турскиот Совет за медиуми казни три телевизи за емитување серии со „неморални вредности“

Турскиот Совет за медиуми казни три телевизи за емитување серии со „неморални вредности“

Анкара, 9 декември 2017 (МИА) - Врховниот совет за радио и телевизија на Турција им изрече парични к... повеќе...

„Спасителот на светот“ на Да Винчи заврши во Абу Даби

„Спасителот на светот“ на Да Винчи заврши во Абу Даби

Вашингтон, 9 декември 2017 (МИА) - Аукциската куќа „Кристис“ соопшти дека на Министерството за култу... повеќе...

„Временска капсула“ откриена во статуа на Исус од 18-от век (видео)

„Временска капсула“ откриена во статуа на Исус од 18-от век (видео)

Мадрид, 8 декември 2017 (МИА) - Група реставратори открија еден вид „временска капсула“ сокриена во ... повеќе...

Словенечо списание и се извини на Меланија Трамп

Словенечо списание и се извини на Меланија Трамп

Љубљана, 8 декември 2017 (МИА) - Словенечкото списание „Сузи“ и се извини на првата дама на САД, Мел... повеќе...

Речиси 50 проценти од луѓето веруваат во постоење на вонземски цивилизации

Речиси 50 проценти од луѓето веруваат во постоење на вонземски цивилизации

Амстердам, 8 декември 2017 (МИА) - Речиси 50 проценти од луѓето веруваат во постоење на вонземски жи... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...