• A-
  • A
  • A+

петок, 28 јули 2017, 

Култура

Заврши 14. Интернационален фолклорен фестивал „Велес“ 2017

Заврши 14. Интернационален фолклорен фестивал „Велес“ 2017

Велес, 9 јули 2017 (МИА) - На сцената во амфитеатарот на Младинскиот парк во Велес синоќа свечено бе... повеќе...

 
Концерт на учесниците на семинарот по виолина на Ана и Олег Кондратенко

Концерт на учесниците на семинарот по виолина на Ана и Олег Кондратенко

Скопје, 9 јули 2017 (МИА) -  Музичката младина на Македонија (МММ) во рамки на фестивалот „Скопско л... повеќе...

Филмови од Манчевски и Ѓоковиќ во официјалната програма на фестивалот во Нанси

Филмови од Манчевски и Ѓоковиќ во официјалната програма на фестивалот во Нанси

Париз, 8 јули 2017 (МИА) - Два краткометражни филма на македонски режисери - „Крајот на времето“ на ... повеќе...

Заврши манифестацијата „Струшки книжевни средби 2017“

Заврши манифестацијата „Струшки книжевни средби 2017“

Скопје, 8 јули 2017 (МИА) - Во Струга денеска заврши тридневната меѓународна книжевна манифестација ... повеќе...

„На Петровден сите на планина“ - средба на Власи на Пониква

„На Петровден сите на планина“ - средба на Власи на Пониква

Кочани, 8 јуни 2017 (МИА) - На терените на Пониква на Осоговските планини денеска се одржа  манифест... повеќе...

„Осоговска староградска вечер 2017“ во Крива Паланка

„Осоговска староградска вечер 2017“ во Крива Паланка

Крива Паланка, 8 јули 2017 (МИА) - Староградски песни од Делчево, Крива Паланка, Валандово и Врање, ... повеќе...

Завршува Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес 2017“

Завршува Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес 2017“

Велес 8 јули 2017 (МИА) - На сцената во амфитеатарот на Младинскиот парк во Велес вечер во 20.30 час... повеќе...

Самостојна изложба на Јован Шумковски во Ровињ

Самостојна изложба на Јован Шумковски во Ровињ

Скопје, 8 јули 2017 (МИА) - Самостојна изложба на ликовниот уметник Јован Шумковски насловена „Прва ... повеќе...

Отворен 43. Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Отворен 43. Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Прилеп, 8 јули 2017 (МИА) - Со сценско-уметничкиот перформанс „Традицијата оживува“ синоќа на камена... повеќе...

 На „Скопско лето“  почнува филмската програма „Кафе кино“

На „Скопско лето“ почнува филмската програма „Кафе кино“

Скопје, 8 јули 2017 (МИА) - Со американскиот музички документарец „Битлси: осум дена во неделата“ сн... повеќе...

Отворање на 24. Интернационална кичевска ликовна колонија

Отворање на 24. Интернационална кичевска ликовна колонија

Кичево, 8 јули 2017 (МИА) - Во Куќата на уметноста во кичевското село Кнежино денеска ќе биде отворе... повеќе...

Почна ликовната колонија „Св. Пантелејмон“ во Кочани

Почна ликовната колонија „Св. Пантелејмон“ во Кочани

Кочани, 7 јули 2017 (МИА) - Со сликање на мотиви од Кочанска Река и старата архитектурата на градот,... повеќе...

Скопскиот дувачки квинтет на фестивал во Варшава

Скопскиот дувачки квинтет на фестивал во Варшава

Скопје, 7 јули 2017 (МИА) - Скопскиот дувачки квинтет викендов ќе настапи на меѓународниот фестивал ... повеќе...

Традиционално Ресен на уникатен начин го одбележа празникот Иванден

Традиционално Ресен на уникатен начин го одбележа празникот Иванден

Ресен, 7 јули 2017 (МИА) – Традиционално, петта година во организција на Домот на културата „Драги Т... повеќе...

Отворен 15. фестивал „Актерот на Европа“

Отворен 15. фестивал „Актерот на Европа“

Ресен 7 јули 2017 (МИА) – Со врачување на престижното признание „Актер на Европа“ за животно дело на... повеќе...

Триесет претстави пред 6.500 гледачи во Кумановскиот театар од почетокот на годинава

Триесет претстави пред 6.500 гледачи во Кумановскиот театар од почетокот на годинава

Куманово, 7 јули 2017 (МИА) - Актерите од Кумановскиот театар во првата половина од 2017 година одиг... повеќе...

Изложбата „Мост“ на Сузана Зафирова до крајот на јули во „Јавна соба“

Изложбата „Мост“ на Сузана Зафирова до крајот на јули во „Јавна соба“

Скопје, 7 јули 2017 (МИА) - Изложбата „Мост“ на Сузана Зафирова е отворена до крајот на овој месец в... повеќе...