• A-
  • A
  • A+
вторник, 23 јануари 2018, 

Култура

Во МНТ премиера на мјузиклот „Мама миа!“

Во МНТ премиера на мјузиклот „Мама миа!“

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - Во Македонскиот народен театар почна премиерата на тричасовниот мју... повеќе...

 
Романот „Есторил“ објавен на македонски јазик

Романот „Есторил“ објавен на македонски јазик

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - Романот „Есторил“ од српскиот писател Дејан Тиаго Станковиќ е објав... повеќе...

Концерт на Васо Ристов и Наташа Трбојевиќ во Крива Паланка

Концерт на Васо Ристов и Наташа Трбојевиќ во Крива Паланка

Крива Паланка, 24 декември 2017 (МИА) – Во Крива Паланка денеска концерт одржаа Васо Ристов на труба... повеќе...

Врачени наградите најдобар актер, актерка и сценски работник во велешкиот театар

Врачени наградите најдобар актер, актерка и сценски работник во велешкиот театар

Велес, 24 декември 2017 (МИА) - Наградата за најдобар актер за 2017 година во Народниот театар „Јорд... повеќе...

Претпразничен концерт на прилепското здружение „Преродба“

Претпразничен концерт на прилепското здружение „Преродба“

Прилеп, 24 декември 2017 (МИА) - Здружението на жени „Преродба“ од Прилеп синоќа, по повод новогодиш... повеќе...

За наградите на ДПМ конкурираат 70 книги

За наградите на ДПМ конкурираат 70 книги

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - На конкурсот за традиционалните награди на Друштвото на писателите ... повеќе...

Концерт на ансамблот „КонТемпора“ во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

Концерт на ансамблот „КонТемпора“ во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - Ансамблот за современа музика „КонТемпора“ вечер од 18 часот ќе одр... повеќе...

Претстава на Горјан Аревски на фестивалот „АртАреа“

Претстава на Горјан Аревски на фестивалот „АртАреа“

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - Во Кино Култура вечер од 18 часот во рамки на фестивалот „АртАреа“ ... повеќе...

Премиера на мјузиклот „Мама миа!“

Премиера на мјузиклот „Мама миа!“

Скопје, 24 декември 2017 (МИА) - Македонскиот народен театар вечер од 20 часот премиерно ќе го извед... повеќе...

Најголема реевиденција на иконите и фрескоживописот во Прилепско

Најголема реевиденција на иконите и фрескоживописот во Прилепско

Прилеп, 23 декември 2017 (МИА) - Прилепскиот „Завод и музеј“ работи на обемниот проект „Реевиденција... повеќе...

Рецитал на  пијанистот Арда Мустафаоглу

Рецитал на пијанистот Арда Мустафаоглу

Скопје, 23 декември 2017 (МИА) - Младиот пијанист Арда Мустафаоглу вечер од 19.30 часот ќе одржи сол... повеќе...

Симфониски концерт за деца - „Каде се подароците?“

Симфониски концерт за деца - „Каде се подароците?“

Скопје, 23 декември 2017 (МИА) - Македонската филхармонија денеска напладне ќе го одржи традиционалн... повеќе...

Концерт на гитара на Борче Наумоски

Концерт на гитара на Борче Наумоски

Скопје, 23 декември 2017 (МИА) - На Факултетот за музичка уметност вечер од 19 часот концерт на гита... повеќе...

„Палечка Малечка“ на Буден театар во Мала станица

„Палечка Малечка“ на Буден театар во Мала станица

Скопје, 23 декември 2017 (МИА) - Во Мала станица денеска од 17 и од 19 часот премиерно ќе биде извед... повеќе...

Министерството за култура ја објави Нацрт-стратегијата за културен развој 2018-2022

Министерството за култура ја објави Нацрт-стратегијата за културен развој 2018-2022

Скопје, 22 декември 2017 (МИА) - На веб-страницата на Министерството за култура (www.kultura.gov.mk)... повеќе...

Македонски музички ѕвезди снимаат спот за божиќната песна „Вечниот Бог“

Македонски музички ѕвезди снимаат спот за божиќната песна „Вечниот Бог“

Скопје, 22 декември 2017 (МИА) - Македонските музички ѕвезди Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Виктор... повеќе...

Во Тетово се одржа првиот дел од младинскиот филмски фестивал „Џифони он тур“

Во Тетово се одржа првиот дел од младинскиот филмски фестивал „Џифони он тур“

Тетово, 22 декември 2017 (МИА) - Со проекција на италијанскиот филм „Девојка во лет“ и холандскиот ф... повеќе...