• A-
  • A
  • A+

петок, 28 јули 2017, 

Култура

Претставници од Македонскиот центар на ИТИ на конгрес во Сеговија

Претставници од Македонскиот центар на ИТИ на конгрес во Сеговија

Скопје, 13 јули 2017 (МИА) - Македонскиот центар на ИТИ (Интернационален театарски институт) ќе учес... повеќе...

 
Краткиот филм „Амби“ во официјална селекција на фестивалот Холишортс

Краткиот филм „Амби“ во официјална селекција на фестивалот Холишортс

Скопје, 13 јули 2017 (МИА) - Краткометражниот игран филм „Амби“ по сценарио и режија на Марија Апчев... повеќе...

На „БитФест“ промовиран документарниот филм „Дамарите на старата битолска чаршија”

На „БитФест“ промовиран документарниот филм „Дамарите на старата битолска чаршија”

Битола, 13 јули 2017 (МИА) - Документарниот филм „Дамарите на старата битолска чаршија” синоќа преме... повеќе...

Отворен 57. фестивал „Охридско лето“

Отворен 57. фестивал „Охридско лето“

Охрид, 12 јули 2017 (МИА) - На Античкиот театар во Охрид вечерва свечено беше отворено 57-то издание... повеќе...

Поетесата Наида Мујкиќ на книжевна програма од ЈИЕ „Апсолутно модерен“

Поетесата Наида Мујкиќ на книжевна програма од ЈИЕ „Апсолутно модерен“

Скопје, 12 јули 2017 (МИА) - Поетесата Наида Мујкиќ од Босна и Херцеговина овој месец престојува во ... повеќе...

Презентирани најновите археолошки откритија од Виничкото кале

Презентирани најновите археолошки откритија од Виничкото кале

Виница, 12 јули 2017 (МИА) - Во Музејот „Теракота“ - Виница денеска беа презентирани најновите архео... повеќе...

Промоција на документарниот филм „Од Монастири до Битола“

Промоција на документарниот филм „Од Монастири до Битола“

Битола, 12 јули 2017 (МИА) - Во рамки на битолското културно лето „БитФест“, вечер во Битола премиер... повеќе...

Косовската претстава „Анонимус Венис" најдобра на фестивалот Актер на Европа 2017

Косовската претстава „Анонимус Венис" најдобра на фестивалот Актер на Европа 2017

Ресен, 12 јули 2017 (МИА) - Претставата „Анонимос Венис“ , по текст на Џузепе Берто, во режија на Др... повеќе...

Со концерт на „Форплеј“ почнува „Охридско лето“

Со концерт на „Форплеј“ почнува „Охридско лето“

Охрид, 12 јули 2017 (МИА) – Со концерт на модерниот џез квартет „Форплеј“ и оркестарот на Македонска... повеќе...

Иванов се сретна со организаторите и уметниците кои ќе го отворат фестивалот „Охридско лето“

Иванов се сретна со организаторите и уметниците кои ќе го отворат фестивалот „Охридско лето“

Скопје, 11 јули 2017 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Б... повеќе...

Промовирана книга на четири јазици „Да не ми е сон“

Промовирана книга на четири јазици „Да не ми е сон“

Битола, 11 јули 2017 (МИА) - Македонскиот писател, битолчанецот Зоран Пејковски ја прoмовира најнова... повеќе...

Со џез-квартетот „Форплеј“  утре почнува „Охридско лето“

Со џез-квартетот „Форплеј“ утре почнува „Охридско лето“

Охрид, 11 јули 2017 (МИА) - Со концерт на модерниот џез-квартет „Форплеј“ утре на Античкиот театар в... повеќе...

Патувачкото кино на „МакеДокс“ од утре во Порече

Патувачкото кино на „МакеДокс“ од утре во Порече

Скопје, 11 јули 2017 (МИА) - Од утре до 25. овој месец во осум места во областа Порече ќе се одржува... повеќе...

Промовирана книгата афоризми „Влакно во јајцето“ на струмичанецот Ацо Ѓоргиев

Промовирана книгата афоризми „Влакно во јајцето“ на струмичанецот Ацо Ѓоргиев

Струмица, 11 јули 2017 (МИА) - Афористичарот Ацо Ѓоргиев денеска ја промовираше својата втора книга ... повеќе...

„Г“ - премиера на Албанскиот театар-Скопје

„Г“ - премиера на Албанскиот театар-Скопје

Скопје, 11 јули 2017 (МИА) - Албански театар-Скопје утревечер на сцената на Театар Комедија од 20 ча... повеќе...

Министерство за култура: Реконструкцијата на Центарот „Григор Прличев“ нема да запре

Министерство за култура: Реконструкцијата на Центарот „Григор Прличев“ нема да запре

Скопје, 11 јули 2017 (МИА) -  Министерството за култура реагира на, како што наведува во соопштение,... повеќе...

Во Кочани изложени дела од младинската ликовна колонија „Св. Пантелејмон“

Во Кочани изложени дела од младинската ликовна колонија „Св. Пантелејмон“

Кочани, 11 јули 2017 (МИА) - Изложба на дела создадени од учесниците на годинешната Младинска ликовн... повеќе...