• A-
  • A
  • A+

петок, 28 јули 2017, 

Култура

„Десет унгарски поети на дваесетиот век“ во издание на Матица

„Десет унгарски поети на дваесетиот век“ во издание на Матица

Скопје, 17 јули 2017 (МИА) - Во издание на „Матица македонска“ излезе од печат книгата „Десет унгарс... повеќе...

 
Германскиот филм „Тони Ердман“ на „Скопско лето“

Германскиот филм „Тони Ердман“ на „Скопско лето“

Скопје, 17 јули 2017 (МИА) - Германскиот филм „Тони Ердман“ во сценарио и режија на Марен Аде вечер ... повеќе...

Фестивалот на дувачки оркестри во Пехчево полноправен член на Светската асоцијација WASBE

Фестивалот на дувачки оркестри во Пехчево полноправен член на Светската асоцијација WASBE

Пехчево, 16 јули 2017 (МИА) - Фестивалот на дувачки оркестри во Пехчево влезе во семејството на Свет... повеќе...

„Фолклорен мост 2017“ во Струга

„Фолклорен мост 2017“ во Струга

Струга, 16 јули 2017 (МИА) - Во организација на НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“, вечерва во... повеќе...

Отворена изложбата „Форми“ на Мице Јанкуловски во Венеција

Отворена изложбата „Форми“ на Мице Јанкуловски во Венеција

Скопје, 15 јули 2017 (МИА) - Во Архиви дела Мизерикордија во Венеција синоќа беше отворена самостојн... повеќе...

Почнува „Галичка свадба 2017“

Почнува „Галичка свадба 2017“

Скопје, 15 јули 2017 (МИА) - Скопјаните со галичко потекло Тања Чаловска и Бошко Лепчески ќе бидат м... повеќе...

Разрешени досегашните и назначени в.д. директори на Театарот за деца и на Комедија

Разрешени досегашните и назначени в.д. директори на Театарот за деца и на Комедија

Скопје, 14 јули 2017 (МИА) - Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска ги разреши директорите... повеќе...

 „Еуроарт“ и „Орнаменти“ од Штип првонаградени на фестивалот во Ќустендил

„Еуроарт“ и „Орнаменти“ од Штип првонаградени на фестивалот во Ќустендил

Штип 14 јули 2017 (МИА) - Академијата за фолклор „Еуроарт“ и музичката група „Орнаменти“ од Меѓу... повеќе...

Претставата „Жаба“ на Камерен театар 55“ од БиХ утре на „Охридско лето“

Претставата „Жаба“ на Камерен театар 55“ од БиХ утре на „Охридско лето“

Охрид, 14 јули 2017 (МИА) – Со претставата „Жаба“ во изведба на „Камерен театар 55“, од Босна и Херц... повеќе...

Информативна сесија за „Проекти за литературни преводи“

Информативна сесија за „Проекти за литературни преводи“

Скопје, 14 јули 2017 (МИА) - Министерството за култура во соработка со Канцеларијата за „Креативна Е... повеќе...

Отворен 7. Фестивал на дувачки оркестри - Пехчево 2017

Отворен 7. Фестивал на дувачки оркестри - Пехчево 2017

Пехчево, 14 јули 2017 (МИА) - Во Пехчево синоќа започна седмото издание на традиционалниот Фестивал ... повеќе...

Објавена програмата на 29-тата Поетска ноќ во Велестово

Објавена програмата на 29-тата Поетска ноќ во Велестово

Скопје, 14 јули 2017 (МИА) - Дваесет и деветтото издание на Поетската ноќ во Велестово ќе се одржи о... повеќе...

Македонските ора и песни пред бугарската публика

Македонските ора и песни пред бугарската публика

Кочани, 14 јули 2017 (МИА) - Фолклористите од ансамблот „Љупчо Сантов“ од населбата Оризари Кочанско... повеќе...

Инфосесија за „Проекти за литературни преводи” на програмата „Креативна Европа“

Инфосесија за „Проекти за литературни преводи” на програмата „Креативна Европа“

Скопје, 14 јули 2017 (МИА) - Во НУБ „Св. Климент Охридски“ денеска ќе се одржи информативна сесија з... повеќе...

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ на Скопско лето

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ на Скопско лето

Скопје, 14 јули 2017 (МИА) - Велешкиот театар вечер на малата сцена на Македонскиот народен театар в... повеќе...

Штипскиот театар освои награда на фестивалот во Ресен

Штипскиот театар освои награда на фестивалот во Ресен

Штип, 13 јули 2017 (МИА) - Народниот театар-Штип со претставата-дуодрама  „Отворач на конзерви“ во р... повеќе...

Отворен етносаемот „Пехчевски Павловден“

Отворен етносаемот „Пехчевски Павловден“

Пехчево 13 јули 2017 (МИА) - Во Пехчево беше отворен етносаемот „Пехчевски Павловден“, каде на 16 шт... повеќе...