• A-
  • A
  • A+
вторник, 23 јануари 2018, 

Култура

Отворен Музејот на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје од НОВ

Отворен Музејот на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје од НОВ

Скопје, 4 јануари 2018 (МИА) - Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го отвори Меморијалниот... повеќе...

 
Седумдесет и пет години од убиството на Страшо Пинџур

Седумдесет и пет години од убиството на Страшо Пинџур

Кавадарци, 4 декември 2018 (МИА) - Седумдесет и пет години од убиството на народниот херој Страшо Пи... повеќе...

Вевчанци ги подготвија маските, на карневалот очекуваат многу викенд гости

Вевчанци ги подготвија маските, на карневалот очекуваат многу викенд гости

Скопје, 4 јануари 2018 (МИА) -  Вевчани и оваа година од 12-ти до 14 јануари ќе биде театар на отвор... повеќе...

Локалитетот Цареви Кули ја откри богатата историја на Струмица

Локалитетот Цареви Кули ја откри богатата историја на Струмица

Струмица, 4 јануари 2018 (МИА) - По една деценија завршија археолошките истражувања на еден од најва... повеќе...

Романот „Четириножните рицари“ на Киро Донев преведен на бугарски јазик

Романот „Четириножните рицари“ на Киро Донев преведен на бугарски јазик

Скопје, 4 јануари 2018 (МИА) - Издавачката куќа „Мултипринт“ од Софија го објави романот за деца „Че... повеќе...

За реализација на културни манифестации Куманово одвои 15 милиони денари

За реализација на културни манифестации Куманово одвои 15 милиони денари

Куманово, 4 јануари 2018 (МИА) - Општина Куманово, за тековната година од буџетот ќе одвои 15 милион... повеќе...

Младите ја носат Евровизија во Струмица за Божик

Младите ја носат Евровизија во Струмица за Божик

Струмица, 4 јануари 2018 (МИА) - За вечерва со два концерти е најавено одржувањето на осмиот Божиќен... повеќе...

Музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје од НОВ

Музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје од НОВ

Скопје, 4 јануари 2018 (МИА) - Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје ... повеќе...

Кежаровски најави нова книга, продолжение на „Живот во кутија“

Кежаровски најави нова книга, продолжение на „Живот во кутија“

Скопје,  3 јануари 2018 (МИА) - Читателите на книгата „Живот во кутија“ денеска имаа повторна можнос... повеќе...

Објавен бестселерот „Снеговите на љубовта“ на Нермин Безмен

Објавен бестселерот „Снеговите на љубовта“ на Нермин Безмен

Скопје, 3 јануари (МИА) - Во издание на „Бата прес“ деновиве на македонски јазик се објави историски... повеќе...

Василичарскиот концерт на МОБ годинава со ретро рок и поп-хитови

Василичарскиот концерт на МОБ годинава со ретро рок и поп-хитови

Скопје,  3 јануари 2018 (МИА) - Македонската опера и балет и оваа година ќе го организира традициона... повеќе...

Читателите на „Живот во кутија“  ќе се дружат со авторот Кежаровски

Читателите на „Живот во кутија“ ќе се дружат со авторот Кежаровски

Скопје, 3 јануари 2018 (МИА) - Новинарот Томислав Кежаровски денеска од 12 до 15 часот во  книжарниц... повеќе...

Хорот „Св. Злата Мегленска“ в недела ќе го одржи традиционалниот божиќен концерт

Хорот „Св. Злата Мегленска“ в недела ќе го одржи традиционалниот божиќен концерт

Скопје, 2 јануари 2018 (МИА) - Женскиот хор „Св. Злата Мегленска“ на 7 јануари ќе го одржи традицион... повеќе...

Гијом Мисо повторно најпродаван автор на онлајн-книжарницата КупиКнига.мк

Гијом Мисо повторно најпродаван автор на онлајн-книжарницата КупиКнига.мк

Скопје, 2 јануари 2018 (МИА) - Гијом Мисо е најпродаван автор во 2017 година, според топ 20 листата ... повеќе...

Конкурсот за „Роман на годината“ за 2017-та завршува на 15 јануари

Конкурсот за „Роман на годината“ за 2017-та завршува на 15 јануари

Скопје, 2 јануари 2018 (МИА) - До 15 јануари ќе биде отворен Конкурсот за доделување на наградата „Р... повеќе...

Леуварден и Валета - престолнини на европската култура во 2018-та

Леуварден и Валета - престолнини на европската култура во 2018-та

Скопје, 1 јануари  2018 (МИА) - Холандскиот град Леуварден и  Валета, главниот град на Малта, од ден... повеќе...

Новогодишен концерт „Лејдис симфони" на Камерниот оркестар - Битола

Новогодишен концерт „Лејдис симфони" на Камерниот оркестар - Битола

Битола, 30 декември 2017 (МИА) - Камерниот оркестар на Битола вечер, со традиционалниот новогодишен ... повеќе...