• A-
  • A
  • A+

петок, 28 јули 2017, 

Култура

Во Крива Паланка изведена монодрамата „Песни за татковината"

Во Крива Паланка изведена монодрамата „Песни за татковината"

Крива Паланка, 22 јули 2017 (МИА) - Поеми од Никола Јонков Вапцаров интерпретирани во вид на монодра... повеќе...

 
Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска во Португалија

Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска во Португалија

Скопје, 22 јули 2017 (МИА) - Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска ќе биде претставена на манифестац... повеќе...

Заврши 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“

Заврши 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“

Битола, 21 јули 2017 (МИА) - Ликовни уметници од повеќе држави во регионот го завршија учеството на ... повеќе...

Мултимедијален колаж за битолските порти и врати вечер на „БитФест 2017“

Мултимедијален колаж за битолските порти и врати вечер на „БитФест 2017“

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - На новата сцена на Народниот театар во Битола вечер публиката ќе може д... повеќе...

Филхармонијата ќе ја почне концертната сезона 2017/2018 на 21 септември

Филхармонијата ќе ја почне концертната сезона 2017/2018 на 21 септември

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - Со комплексни и величествени оркестарски дела кои ќе бидат изведени под... повеќе...

Почнува џез-викендот во рамки на „Охридско лето“

Почнува џез-викендот во рамки на „Охридско лето“

Охрид, 21 јули 2017 (МИА) – Фестивалската сцена Долни Сарај од вечерва и наредните три дена ќе пулси... повеќе...

Концерт на Весна и Серџо Лаконе во Кавадарци

Концерт на Весна и Серџо Лаконе во Кавадарци

Кавадарци, 21 јули 2017 (МИА) -  “Романтична вечер со Весна и Серџо Лаконе“ беше насловен концертот ... повеќе...

Монодрама „Песни за татковината" на Темелковски во Крива Паланка

Монодрама „Песни за татковината" на Темелковски во Крива Паланка

Крива Паланка, 21 јули 2017 (МИА) - Монодрамата „Песни за татковината“ на актерот Петар Темелковски ... повеќе...

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово (ДПЛ)

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово (ДПЛ)

Охрид, 21 јули 2017 (МИА) - Во Велестово на падините на планината Галичица вечер во 21:00 часот запо... повеќе...

Концерт на Гоце Стевковски Септет на Скопско лето 2017

Концерт на Гоце Стевковски Септет на Скопско лето 2017

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - Концерт на Гоце Стевковски Септет ќе биде одржан вечер во Сули ан, во р... повеќе...

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - Десеттина поети, музичари и уметници од Македонија и странство ќе учест... повеќе...

Промовирана книгата „Мојот професор, пророк“ од Вера Стојчевска- Антиќ

Промовирана книгата „Мојот професор, пророк“ од Вера Стојчевска- Антиќ

Струмица, 20 јули 2017 (МИА) - Книгата „Мојот професор-пророк“ од проф. д-р Вера Стојчевска-Антиќ, п... повеќе...

Џез-викенд на „Охридско лето“,  новитет на фестивалската програма

Џез-викенд на „Охридско лето“, новитет на фестивалската програма

Охрид, 20 јули 2017 (МИА) – Со концертот на холандско-британското „Доминик Маршал трио“ утревечер на... повеќе...

Изложба за Ченто во Прилепскиот музеј

Изложба за Ченто во Прилепскиот музеј

Прилеп, 20 јули 2017 (МИА) - По повод 115 години од раѓањето и 60 години од смртта на првиот претсед... повеќе...

Балетската претстава „Црвената соба“ изведена на Сплитско лето

Балетската претстава „Црвената соба“ изведена на Сплитско лето

Скопје, 20 јули 2017 (МИА) - Ансамблот на Балетот при МОБ со претставата „Црвената соба“ синоќа наст... повеќе...

Нов веб-портал за промоција на Охрид на англиски јазик

Нов веб-портал за промоција на Охрид на англиски јазик

Охрид, 20 јули 2017 (МИА) – Во насока на промовирање на туристичките капацитети на Охрид и негова по... повеќе...

Битолскиот театар ја подготвува „Сон на летната ноќ“

Битолскиот театар ја подготвува „Сон на летната ноќ“

Битола, 20 јули 2017 (МИА) - Ансамблот на Народниот театар-Битола ја подготвува претставата „Сон на ... повеќе...