• A-
  • A
  • A+

петок, 26 мај 2017, 

Култура

Шести филмски фестивал „Watch out“ во Тетово

Шести филмски фестивал „Watch out“ во Тетово

Тетово, 23 мај 2017 (МИА) - Шестото издание на меѓународниот филмски фестивал „Watch out“ од денеска... повеќе...

 
Хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ  добитник на наградата „Прозарт“

Хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ добитник на наградата „Прозарт“

Скопје, 23 мај 2917 (МИА) - Хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ ќе биде петтиот добитник на наградат... повеќе...

Објавена книгата „Пејач во кулата” на Урошевиќ во Москва

Објавена книгата „Пејач во кулата” на Урошевиќ во Москва

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Книгата „Пејач во кулата” на поетот - академик Влада Урошевиќ е објавена... повеќе...

Попоски утре ќе ја предводи државно-црковната делегација во чест на Св. Кирил

Попоски утре ќе ја предводи државно-црковната делегација во чест на Св. Кирил

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) -  Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре ќе ја предводи држа... повеќе...

Прв студентски поетски фестивал на Педагошкиот факултет во Скопје

Прв студентски поетски фестивал на Педагошкиот факултет во Скопје

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - По повод Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, Педа... повеќе...

Продуцентката Џеки Шепард и актерот Коле Ангеловски лауреати на „Астерфест“

Продуцентката Џеки Шепард и актерот Коле Ангеловски лауреати на „Астерфест“

Струмица, 23 мај 2017 (МИА) - Од 26 до 30 јуни во Струмица ќе се одржи 13. издание на Интернационалн... повеќе...

Народниот театар од Охрид оваа седмица со гостувања во Белград и Франкфурт

Народниот театар од Охрид оваа седмица со гостувања во Белград и Франкфурт

Охрид, 23 мај 2017 (МИА) - Народниот театар од Охрид со свои поставки оваа седмица ќе се претстави п... повеќе...

Театар Комедија освои две награди на фестивали во БиХ

Театар Комедија освои две награди на фестивали во БиХ

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Театар Комедија учествуваше на два интернационални фестивали во Босна и ... повеќе...

Се отвора Артикултура, првото кафуле-задруга во Македонија

Се отвора Артикултура, првото кафуле-задруга во Македонија

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Во Битола утре се отвора нов простор, центар што ќе ја промовира и негув... повеќе...

Документарниот филм „STUDaNTS“ на Тамара Котевска награден во Тирана

Документарниот филм „STUDaNTS“ на Тамара Котевска награден во Тирана

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Документарниот филм „STUDaNTS“ на Тамара Котевска, која дипломираше на К... повеќе...

Хуманитарен концерт на Дино Имери наместо откажаната опера „Мадам Батерфлај“

Хуманитарен концерт на Дино Имери наместо откажаната опера „Мадам Батерфлај“

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Македонската опера и балет соопшти дека се откажува операта „Мадам Батер... повеќе...

„Ѓурѓа“ ќе го промовира првиот наслов од едицијата „Мацедонише цуштенде“

„Ѓурѓа“ ќе го промовира првиот наслов од едицијата „Мацедонише цуштенде“

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Првата независна издавачка куќа во Македонија - „Ѓурѓа“, која оваа годин... повеќе...

Изложба на Илирјан Бекири и Башким Меџити во Софија

Изложба на Илирјан Бекири и Башким Меџити во Софија

Софија, 23 мај 2017 (МИА) - Во Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија сино... повеќе...

Во Битола почнува ликовниот фестивал „Мал Битолски Монмартр“

Во Битола почнува ликовниот фестивал „Мал Битолски Монмартр“

Битола, 23 мај 2017 (МИА) - Со традиционалната светска ликовна изложба и доделување на наградата „Гр... повеќе...

Изложба по повод 70 годишното творештво на Боро Митриќески – Митрич

Изложба по повод 70 годишното творештво на Боро Митриќески – Митрич

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Изложба по повод 70 годишното творештво на македонски скулптор Боро Митр... повеќе...

Средба со мајстор Фарук Шабан во Стара скопска чаршија

Средба со мајстор Фарук Шабан во Стара скопска чаршија

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Средба со мајстор Фарук Шабан посветена на папучарскиот занает во Старат... повеќе...

Изложба на Владимир Темков во ФЛУМ

Изложба на Владимир Темков во ФЛУМ

Скопје, 23 мај 2017 (МИА) - Изложба „Потрага по смислата на ликовноста, во соочување со убавината на... повеќе...