• A-
  • A
  • A+
недела, 26 март 2017, 

Култура

Танчарката Анастасија Данчевска во европско-кинеска копродукција

Танчарката Анастасија Данчевска во европско-кинеска копродукција

Скопје, 23 март 2017 (МИА) - Танчaрката на Скопје танцовиот театар Анастасија Данчевска е ангажирана... повеќе...

 
Бранко Прља и Роберт Алаѓозовски на Саемот на книгата во Лајпциг

Бранко Прља и Роберт Алаѓозовски на Саемот на книгата во Лајпциг

Скопје, 23 март 2017 (МИА) - Младиот македонски писател Бранко Прља ќе учествува  во програмата, „Ни... повеќе...

Јубилејна изложба на ликовни педагози во Кинотека на Македонија

Јубилејна изложба на ликовни педагози во Кинотека на Македонија

Скопје, 23 март 2017 (МИА) - Со дела на 35 ликовни творци денеска во Кинотека на Македонија ќе биде ... повеќе...

Годишен состанок на координатори на франкофонија од регионот

Годишен состанок на координатори на франкофонија од регионот

Скопје, 23 март 2017 (МИА) - Годишен состанок на национални координатори на Франкофонијата од регион... повеќе...

Во Виница промовирана книгата „Војни за природни стратегиски ресурси“ од Гоце Георгиев

Во Виница промовирана книгата „Војни за природни стратегиски ресурси“ од Гоце Георгиев

Виница, 22 март 2017 (МИА) - Книгата „Војни за природни стратегиски ресурси“ од Гоце Георгиев денеск... повеќе...

Центар за филм-Битола јавно побара да го организира ИФФК „Браќа Манаки“

Центар за филм-Битола јавно побара да го организира ИФФК „Браќа Манаки“

Битола, 22 март 2017 (МИА) - Центарот за филм-Битола, чии основачи се битолчаните Димитар Николов-Та... повеќе...

ДФРМ бара објаснување од Агенцијата за филм за организацијата на ИФФК „Браќа Манаки“

ДФРМ бара објаснување од Агенцијата за филм за организацијата на ИФФК „Браќа Манаки“

Скопје, 22 март 2017 (МИА) - Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) денеска на прес-кон... повеќе...

Трагикомедијата „Пијани“ нова премиера во Битолскиот театар

Трагикомедијата „Пијани“ нова премиера во Битолскиот театар

Битола, 22 март 2017 (МИА) - Битолскиот театар третата премиерна претстава за оваа година ќе ја из... повеќе...

Изложба на Ана Адровска во Јавна соба

Изложба на Ана Адровска во Јавна соба

Скопје, 22 март 2017 (МИА) - “Време и простор и минувачите таму” е насловот на шестата самостојна из... повеќе...

НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола одбележува 72 години од основањето

НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола одбележува 72 години од основањето

Битола, 22 март 2017 (МИА) - Националната установа универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Б... повеќе...

Претставата „Приказната на заборавените предци“ изведена во Домот на културата во Виница

Претставата „Приказната на заборавените предци“ изведена во Домот на културата во Виница

Виница, 22 март 2017 (МИА) - На сцената на Домот на културата „Тошо Арсов“ од Виница синоќа беше изв... повеќе...

Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу осви прво место на натпревар во Србија

Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу осви прво место на натпревар во Србија

Скопје, 22 март 2017 (МИА) - Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу го освои првото место во категор... повеќе...

Дарко Багески на Guitar Art Festival во Белград

Дарко Багески на Guitar Art Festival во Белград

Скопје, 22 март 2017 (МИА) - Македонскиот солист по класична гитара Дарко Багески вечер ќе има солис... повеќе...

Во Штип трибина „Популаризација на културното наследство во Македонија“

Во Штип трибина „Популаризација на културното наследство во Македонија“

Штип, 21 март 2017 (МИА) - Во Македонија има над 80 нематеријални културни добри или „живи“ обичаи к... повеќе...

„Плати со поезија“ првпат во Велес

„Плати со поезија“ првпат во Велес

Велес, 21 март 2017 (МИА) - Поттикнување на поетскиот дух кај младите и возрасните и откривање нови ... повеќе...

Денови на француската кујна со Оливер Бепмал во Македонија

Денови на француската кујна со Оливер Бепмал во Македонија

Скопје, 21 март 2017 (МИА) - Богатиот француски вкус и гастрономија ќе бидат претставни од реномиран... повеќе...

Поетот Чарлс Симиќ од САД добитник на Златниот венец на СВП за 2017 (ДПЛ)

Поетот Чарлс Симиќ од САД добитник на Златниот венец на СВП за 2017 (ДПЛ)

Скопје, 21 март 2017 (МИА) - Поетот Чарлс Симиќ од САД е добитник на наградата „Златен венец“ на Стр... повеќе...