• A-
  • A
  • A+

петок, 22 септември 2017, 

Култура

Иванов ги прими учесниците на 56. издание на Струшките вечери на поезијата

Иванов ги прими учесниците на 56. издание на Струшките вечери на поезијата

Скопје, 26 август 2017 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска во „Вила ... повеќе...

 
На крајот на септември изложба на уметницата Цветановска Мартиновска во Њујорк

На крајот на септември изложба на уметницата Цветановска Мартиновска во Њујорк

Куманово, 26 август 2017 (МИА) - Делата од изложбата „За(Д) празнината“ и цртежи на уметницата од Ку... повеќе...

Поетски портрет на Чарлс Симиќ во „Св. Софија“

Поетски портрет на Чарлс Симиќ во „Св. Софија“

Скопје, 26 август 2017 (МИА) - Во Црквата „Св. Софија“ во Охрид вечер ќе се одржи Поетски портрет на... повеќе...

 „21 х Њујорк“ го доби годинашниот „Кромид“ на „МакеДокс“

„21 х Њујорк“ го доби годинашниот „Кромид“ на „МакеДокс“

Скопје, 26 август 2017 (МИА) - Документарниот филм „21 х Њујорк“ на режисерот Пјотр Стасик од Полска... повеќе...

Изложба на уметнички фотографии од Албанија во Кавадарци

Изложба на уметнички фотографии од Албанија во Кавадарци

Кавадарци, 26 август 2017 (МИА) - Изложба на уметнички фотографии од прикажани на фотографски фестив... повеќе...

МНТ објави аудиција за актери, танчери и пејачи за мјузиклот МАМА МИА

МНТ објави аудиција за актери, танчери и пејачи за мјузиклот МАМА МИА

Скопје, 26 август 2017 (МИА) - Македонскиот народен театар објави отворена аудиција за избор на акте... повеќе...

Четврта школа за црковно пеење од византиската традиција

Четврта школа за црковно пеење од византиската традиција

Скопје, 26 август 2017 (МИА) - Во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во беровското село Смојмир... повеќе...

Денови на св. Мајка Тереза во Скопје

Денови на св. Мајка Тереза во Скопје

Скоје, 26 август 2017 (МИА) - Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ од денеска до 5 сеп... повеќе...

Министерот Адеми ја додели наградата „Стојан Христов" на манифестацијата „Матине“

Министерот Адеми ја додели наградата „Стојан Христов" на манифестацијата „Матине“

Скопје, 25 август 2017 (МИА) - Министерот задолжен за дијаспората Едмонд денеска ја додели наградата... повеќе...

Меѓународен фолклорен студентски фестивал во Карпош

Меѓународен фолклорен студентски фестивал во Карпош

Скопје, 25 август 2017 (МИА) - На плоштадот „Делфина“ во скопската населбата Влае, синоќа почна 38-м... повеќе...

Во Прилеп започна шестото издание на Интернационалниот џез-фестивал

Во Прилеп започна шестото издание на Интернационалниот џез-фестивал

Прилеп, 25 август 2017 (МИА) - Со настапот на Биг Бенд на Здружението на џез-музичари на Македонија ... повеќе...

Школа за црковно пеење од византиската традиција „Андон Шахпаски“ по четврти пат во Смојмирово

Школа за црковно пеење од византиската традиција „Андон Шахпаски“ по четврти пат во Смојмирово

Скопје, 25 август 2017 (МИА) - Во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во с.Смојмирово, Беровско,... повеќе...

„Поезија на пат“ вечер во Битола

„Поезија на пат“ вечер во Битола

Битола, 25 август 2017 (МИА) - Учесници на годинашниот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ продол... повеќе...

Краткометражниот филм „Последните камбани“ на фестивал во Монтреал

Краткометражниот филм „Последните камбани“ на фестивал во Монтреал

Скопје, 25 август 2017 (МИА) - Краткометражниот филм „Последните камбани“ работен по сценарио и во р... повеќе...

Почна 13. Интернационален фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Почна 13. Интернационален фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 25 август 2017 (МИА) - Околу двесте играорци од седум држави учествуваа на синоќешнот... повеќе...

Завршува 8. „МакеДокс“, ќе се доделуваат наградите

Завршува 8. „МакеДокс“, ќе се доделуваат наградите

Скопје, 25 август 2017 (МИА) - Со доделување на наградите и со две проекции, на краткиот документаре... повеќе...

Промоција на романот „Крајот“ на унгарскиот писател Атила Бартиш

Промоција на романот „Крајот“ на унгарскиот писател Атила Бартиш

Скопје, 25 август 2017 (МИА) - Најновиот роман на еден од најпознатите унгарски современи писатели А... повеќе...

Мозаик

Почина Лилијан Бетанкур

Наследничката на француската козметичка групација ...

Јоко Оно бара отштета од производителот на пијалокот „Џон Лемон“

Вдовицата на легендарниот „Битлс“, Џон Ленон и се ...

Изложба по повод 100-годишнината од Октомвриската револуција

Во рускиот Државен ермитаж на 25 октомври повторно...

Германската сатирична Партија се попопуларна на социјалните мрежи

Германската политичка Партија која ветува дека ќе ...

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер има нова љубов

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер има ...