• A-
  • A
  • A+
понеделник, 27 март 2017, 

Култура

Канческа-Милевска: Македонија има извонреден театар и врвни уметници

Канческа-Милевска: Македонија има извонреден театар и врвни уметници

Велес, 27 март 2017 (МИА) - Република Македонија има извонреден театар, силен уметнички потенцијал, ... повеќе...

 
Прва Ревија на современиот грчки филм во Македонија

Прва Ревија на современиот грчки филм во Македонија

Скопје, 27 март 2017 (МИА) - Од утре до 30 март во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар, ќе... повеќе...

Премиера на „Театар љубов моја“ во Велес за Светскиот ден на театарот

Премиера на „Театар љубов моја“ во Велес за Светскиот ден на театарот

Велес, 27 март 2017 (МИА) - Со премиера на претставата „Театар љубов моја“, Народниот театар „Јордан... повеќе...

Kумановскиот театар ќе ја изведе претставата „Бегај,еве ја жена ти-па не баш“, влезот бесплатен

Kумановскиот театар ќе ја изведе претставата „Бегај,еве ја жена ти-па не баш“, влезот бесплатен

Куманово, 27 март 2017 (МИА) - По повод 27 март, Меѓународeн ден на театарот вечер во 20 часот актер... повеќе...

Во Кочани уметнички портрет на Јордан Плевнеш

Во Кочани уметнички портрет на Јордан Плевнеш

Кочани, 27 март 2017 (МИА) - Во организација на средното општинско училиште „Љупчо Сантов“ и Центаро... повеќе...

Охридскиот театар со премиерна изведба на „Аналфабет“ од Нушиќ

Охридскиот театар со премиерна изведба на „Аналфабет“ од Нушиќ

Охрид, 27 март 2017 (МИА) – Народниот театар од Охрид вечер премиерно ќе ја изведе комедијата „Аналф... повеќе...

Главниот хорнист од Берлинската филхармонија Штефан Дор во Скопје

Главниот хорнист од Берлинската филхармонија Штефан Дор во Скопје

Скопје, 27 март 2017 (МИА) - Македонската филхармонија в четврток во Домот на АРМ ќе одржи симфониск... повеќе...

Расказ од Томислав Османли во црногорско списание за литература

Расказ од Томислав Османли во црногорско списание за литература

Скопје, 27 март 2017 (МИА) - Во црногорското списание за литература, култура и општествени теми „Pro... повеќе...

„Апокалиптикум“ на Драган Даутовски за отворање на 40. Денови на македонска музика

„Апокалиптикум“ на Драган Даутовски за отворање на 40. Денови на македонска музика

Скопје, 27 март 2017 (МИА) – Со „Апокалиптикум“ - концерт на инструментална музика на Драган Даутовс... повеќе...

Светски ден на театарот

Светски ден на театарот

Скопје, 27 март 2017 (МИА) - Меѓународниот ден на театарот - 27 март, денеска низ светот ќе се одбел... повеќе...

Премиера на претставата „Театар, љубов моја“ во Велешкиот театар

Премиера на претставата „Театар, љубов моја“ во Велешкиот театар

Велес, 27 март 2017 (МИА) - По повод Светскиот ден на театарот вечерва на Малата сцена на театарот „... повеќе...

Распишан конкурс за Охридски трубадури

Распишан конкурс за Охридски трубадури

Скопје, 26 март 2017 (МИА) - Советот на интрнционалниот музички фестивал  „Охрид фест-Охридски труба... повеќе...

Ипер:Театарот е силен. Тој се спротивставува и преживува сè: војни, цензури, сиромаштија...

Ипер:Театарот е силен. Тој се спротивставува и преживува сè: војни, цензури, сиромаштија...

Скопје, 26 март 2017 (МИА) - Додека ви се обраќам, јас не сум јас, не сум актерка, јас сум една од м... повеќе...

Уметнички портрет на Јордан Плевнеш

Уметнички портрет на Јордан Плевнеш

Кочани, 26 март 2017 (МИА) - По повод изборот на Јордан Плевнеш за редовен член на Европската академ... повеќе...

Почина академскиот уметник Нове Франговски

Почина академскиот уметник Нове Франговски

Скопје, 25 март 2017 (МИА) - По кратко боледување утрово почина Нове Франговски (роден на 02.08.1937... повеќе...

Светски познатиот виолинист Роби Лакатош пристигна во Битола

Светски познатиот виолинист Роби Лакатош пристигна во Битола

Битола, 25 март 2017 (МИА) - Светски познатиот виолинист Роби Лакатош пристигна во Битола и првата с... повеќе...

Ликовен перформанс „Слика за градот“ во Кочани

Ликовен перформанс „Слика за градот“ во Кочани

Кочани, 25 март 2017 (МИА) - Интерактивен ликовен перформанс „Слика за градот“ во реализација на лик... повеќе...

Мозаик

Јутјуб преплавен од цртани филмови со несоодветни содржини за деца

На денешните деца поприродно им е „лизгањето“ со п...

Бред Пит се врати на вежбањето и симна неколку килограми

Бред Пит (53), еден од најголемите холивудски заво...

Боб Дилан в петок ќе го промовира новиот албум (видео)

Американскиот кантавтор и Нобеловец, Боб Дилан нај...

Автобус со патници за малку не беше „голтнат" од џиновска дупка на патот (видео)

Дупка широка неколку метри се отвори на автопат во...