• A-
  • A
  • A+

недела, 23 јули 2017, 

Култура

Со концертите Проект „Хајдавеј“ и оној на Лери Дан и пријателите завршува џез-викендот на „Охридско лето“

Со концертите Проект „Хајдавеј“ и оној на Лери Дан и пријателите завршува џез-викендот на „Охридско лето“

Охрид, 23 јули 2017 (МИА) - Џез-викендот што се одржува во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ ќе би... повеќе...

 
„По трагите на светлината 2", изложба на Драган Стефаноски

„По трагите на светлината 2", изложба на Драган Стефаноски

Скопје, 23 јули 2017 (МИА) - Во Центарот за култура ,,Браќа Миладиновци" во Струга вечер во 20 часот... повеќе...

Концерти на Хели Сиекинен и на „Т.А.О“ бендот на „Охридско лето“

Концерти на Хели Сиекинен и на „Т.А.О“ бендот на „Охридско лето“

Охрид, 22 јули 2017 (МИА) – Втората вечер во рамки на џез-викендот на „Охридско лето“ предвидува два... повеќе...

Во Крива Паланка изведена монодрамата „Песни за татковината"

Во Крива Паланка изведена монодрамата „Песни за татковината"

Крива Паланка, 22 јули 2017 (МИА) - Поеми од Никола Јонков Вапцаров интерпретирани во вид на монодра... повеќе...

Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска во Португалија

Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска во Португалија

Скопје, 22 јули 2017 (МИА) - Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска ќе биде претставена на манифестац... повеќе...

Заврши 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“

Заврши 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“

Битола, 21 јули 2017 (МИА) - Ликовни уметници од повеќе држави во регионот го завршија учеството на ... повеќе...

Мултимедијален колаж за битолските порти и врати вечер на „БитФест 2017“

Мултимедијален колаж за битолските порти и врати вечер на „БитФест 2017“

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - На новата сцена на Народниот театар во Битола вечер публиката ќе може д... повеќе...

Филхармонијата ќе ја почне концертната сезона 2017/2018 на 21 септември

Филхармонијата ќе ја почне концертната сезона 2017/2018 на 21 септември

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - Со комплексни и величествени оркестарски дела кои ќе бидат изведени под... повеќе...

Почнува џез-викендот во рамки на „Охридско лето“

Почнува џез-викендот во рамки на „Охридско лето“

Охрид, 21 јули 2017 (МИА) – Фестивалската сцена Долни Сарај од вечерва и наредните три дена ќе пулси... повеќе...

Концерт на Весна и Серџо Лаконе во Кавадарци

Концерт на Весна и Серџо Лаконе во Кавадарци

Кавадарци, 21 јули 2017 (МИА) -  “Романтична вечер со Весна и Серџо Лаконе“ беше насловен концертот ... повеќе...

Монодрама „Песни за татковината" на Темелковски во Крива Паланка

Монодрама „Песни за татковината" на Темелковски во Крива Паланка

Крива Паланка, 21 јули 2017 (МИА) - Монодрамата „Песни за татковината“ на актерот Петар Темелковски ... повеќе...

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово (ДПЛ)

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово (ДПЛ)

Охрид, 21 јули 2017 (МИА) - Во Велестово на падините на планината Галичица вечер во 21:00 часот запо... повеќе...

Концерт на Гоце Стевковски Септет на Скопско лето 2017

Концерт на Гоце Стевковски Септет на Скопско лето 2017

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - Концерт на Гоце Стевковски Септет ќе биде одржан вечер во Сули ан, во р... повеќе...

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово

Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - Десеттина поети, музичари и уметници од Македонија и странство ќе учест... повеќе...

Промовирана книгата „Мојот професор, пророк“ од Вера Стојчевска- Антиќ

Промовирана книгата „Мојот професор, пророк“ од Вера Стојчевска- Антиќ

Струмица, 20 јули 2017 (МИА) - Книгата „Мојот професор-пророк“ од проф. д-р Вера Стојчевска-Антиќ, п... повеќе...

Џез-викенд на „Охридско лето“,  новитет на фестивалската програма

Џез-викенд на „Охридско лето“, новитет на фестивалската програма

Охрид, 20 јули 2017 (МИА) – Со концертот на холандско-британското „Доминик Маршал трио“ утревечер на... повеќе...

Изложба за Ченто во Прилепскиот музеј

Изложба за Ченто во Прилепскиот музеј

Прилеп, 20 јули 2017 (МИА) - По повод 115 години од раѓањето и 60 години од смртта на првиот претсед... повеќе...

Мозаик

Почина актерот Џон Херд

Американскиот актер Џон Херд, познат по улогата на...

Принцот Џорџ го слави четвртиот роденден

Британскиот принц Џорџ денеска го слави четвртиот ...

Шише „Пенфолд гранж“ на аукција во Австралија продадено за над 35.000 евра

Шише исклучително ретко вино на познатата австрали...

Почина српскиот пејач Предраг Гојковиќ - Цуне

Доајенот на српската староградска и народна музика...