• A-
  • A
  • A+
сабота, 17 март 2018, 

Бизнис

Николовски: Преку Мешовитиот комитет работиме на изнаоѓање трајно решение за брашното

Николовски: Преку Мешовитиот комитет работиме на изнаоѓање трајно решение за брашното

Скопје, 17 март 2018 (МИА) - Македонија преку Мешовитиот комитет работи на изнаоѓање трајно и систем... повеќе...

 
Платежната агенција ќе биде подостапна за земјоделците

Платежната агенција ќе биде подостапна за земјоделците

Крива Паланка, 17 март 2018,(МИА) - Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделствот... повеќе...

Србија најавува контра мерки ако до 14 април не се најде трајно решение за брашното

Србија најавува контра мерки ако до 14 април не се најде трајно решение за брашното

Белград, 17 март 2018 (МИА) - Ако до 14 април не се најде трајно решение за извозот на брашното во М... повеќе...

Увозот на автомобили стагнира, наскоро наплив на стари возила од Европа

Увозот на автомобили стагнира, наскоро наплив на стари возила од Европа

Скопје, 17  март 2018 (МИА) - Во Македонија од година во година се намалува бројот на возила што се ... повеќе...

„Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед

„Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед

Скопје, 17 март 2018 (МИА) - Aгенцијата „Standard and Poor’s” соопшти дека го потврдува кредитниот р... повеќе...

Проф. д-р Марјан Петрески, Универзитет Американ Колеџ Скопје

Проф. д-р Марјан Петрески, Универзитет Американ Колеџ Скопје

Скопје, 17 март 2018  Во кој правец се движи македонската економија? - Тешко е да се оцени дали се... повеќе...

Петрески: Проектираниот раст на БДП се уште остварлив

Петрески: Проектираниот раст на БДП се уште остварлив

Скопје, 17 март 2018 (МИА) - Проектираниот раст на БДП од 3,2 отсто за 2018 година во овој момент се... повеќе...

Презентација на реновираната метеоролошка станица во Крива Паланка

Презентација на реновираната метеоролошка станица во Крива Паланка

Скопје, 17 март 2018 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски... повеќе...

Истанбулските таксисти покренаа судски спор против Убер

Истанбулските таксисти покренаа судски спор против Убер

Истанбул, 16 март 2018 (МИА) - Здружение на таксистите од Истанбул покрена судски процес против инте... повеќе...

Катерпилер ќе затвора неколку погони, ќе отпушти до 800 работници

Катерпилер ќе затвора неколку погони, ќе отпушти до 800 работници

Чикаго, 16 март 2018 (МИА) - Американскиот производител на машини Катерпилер најави затворање на две... повеќе...

Во Штип презентација и дебата за новиот рудник „Боров дол“

Во Штип презентација и дебата за новиот рудник „Боров дол“

Штип, 16 март 2018 (МИА) - Јавна презентација и дебата за новото рудно тело „Боров дол“, кое е на те... повеќе...

Манчевски: Силни институции и компании за целосна дигитална трансформација

Манчевски: Силни институции и компании за целосна дигитална трансформација

Скопје, 16 март 2018 (МИА) -  За целосна дигитална трансформација, и доближување на Македонија до Ев... повеќе...

Од институциите зависи колку брзо Македонија и Србија ќе ги надминат нецаринските бариери

Од институциите зависи колку брзо Македонија и Србија ќе ги надминат нецаринските бариери

Скопје, 16 март 2018 (МИА) - Не е исклучена можноста Мешовитиот комитет што го формираа Македонија и... повеќе...

ЕуроНикел: Почна исплатата на доверителите во ФЕНИ Индустри

ЕуроНикел: Почна исплатата на доверителите во ФЕНИ Индустри

Скопје, 16 март 2018 (МИА) - Повеќе од 100 доверители на ФЕНИ Индустри се во процес на исплата, дого... повеќе...

Евростат: Индикаторот на слободни работни места во ЕУ зголемен на два отсто

Евростат: Индикаторот на слободни работни места во ЕУ зголемен на два отсто

Луксембург, 16 март 2018 (МИА) - Индикаторот на слободни работни места во ЕУ и еврозоната во четврти... повеќе...

Во 2017 година стапката на невработеност 22,4 проценти

Во 2017 година стапката на невработеност 22,4 проценти

Скопје, 16 март 2018 (МИА) - Минатата година во земјава бројот на невработени лица изнесувал 213.564... повеќе...

Атанасов: Нема отстапувања во составот на чоколадите за деца

Атанасов: Нема отстапувања во составот на чоколадите за деца

Скопје, 16 март 2018 (МИА) - Неофицијална изјава, базирана на неофицијални податоци, вака денеска ди... повеќе...

Мозаик

Поради премногу смеење завршила в болница

Обожавателка на комичарот Мајкл Мекинтаер завршила...

Двојникот на Мистер Бин е во Бугарија

Најголемиот комичар на денешното време Ројан Аткин...

Како да се продолжи „рокот на траење“ на кожните чевли

Кожните чевли за да траат подолго треба соодветно ...

Роналдо ја претстави новата колекција на долна облека ЦР7

Најдобриот фудбалер на светот, Кристијано Роналдо ...

Чудни правила за полагање возачки испити во светот

Во сите земји ширум светот не е иста пракса за пол...